5 sposobów na utrzymanie czystości w piekarni

Udostępnij nas na:
Świadomy właściciel i pracownik doskonale zdaje sobie sprawę, że niedotrzymanie porządku może negatywnie wpłynąć nie tylko na wizerunek lokalu, ale także na czyjeś zdrowie, a niekiedy i życie. Praca z artykułami spożywczymi wymaga szczególnych procedur.
1. Trzymaj się instrukcji

Dbałość o bezpieczeństwo i higienę to obowiązek, dlatego też wymaga spełnienia pewnych norm, które nakłada prawo. Dlatego jednym z podstawowych obowiązków powinno być wdrożenie instrukcji planu higieny, który powinien zawierać listę stosowanych środków i obarczać obowiązkiem odpowiedzialności za czystość konkretną osobę.

2. Zwróć uwagę na pomieszczenia biurowe

Mimo że panuje w nich mniejszy ruch niż na hali produkcyjnej to trzeba pamiętać tam o zachowaniu standardowych zasad utrzymania czystości. Nie zapominajmy więc o codziennym opróżnieniu kosza na śmieci, regularnym myciu okien np. Clinex Glass Foam, wycieraniu kurzy z użyciem m.in. Clinex Table. Pamiętajmy też o odkurzeniu i myciu podłogi, a także cyklicznej dezynfekcji.

3. Zadbaj o jadalnię, toaletę i korytarze

Jak w każdej pracy, tak i w piekarni musi być wyznaczone miejsce na spożywanie posiłków. Czyszczenie jadalni odbywa się zazwyczaj po zakończeniu jedzenia. Trzeba wiedzieć, że pewne drobnoustroje mogą zostać przetransportowane z zewnątrz wraz z jedzeniem pracowników, więc dużą rolę odgrywają tutaj substancje czyszczące i dezynfekujące.

4. Używaj odpowiednich środków czystości

Hala produkcyjna piekarni jest miejscem, gdzie dzieje się najwięcej. Tam dochodzi do przygotowywania ciasta  mieszania składników do wyrobu pieczywa. Aby cały proces mógł przebiegać w odpowiednich warunkach, hala musi zostać odpowiednio przygotowana:

  • przed rozpoczęciem pracy z podłóg musi zostać usunięty pył, a następnie powinny być odtłuszczone, zdezynfekowane i suche. Można tego dokonać za pomocą preparatu myjącego Clinex 4DIRT,
  • piece muszą być utrzymywane w doskonałej czystości, w czym z pewnością pomoże Clinex Smog,
  • drobniejsze akcesoria należy oczyszczać i dezynfekować, a także przetrzymywać w miejscach do tego przeznaczonych, a przyrządy, jak noże i akcesoria metalowe powinny zostać zdezynfekowane i wyparzone.

W przypadku czyszczenia pieców piekarniczych należy pamiętać, by również sięgać po produkty do użytku profesjonalnego. Doskonale sprawdzą się preparaty pianowe.

5. Przyjrzyj się magazynom

Podobnie, jak w przypadku pozostałych pomieszczeń, magazyny również należy okresowo oczyszczać i dezynfekować, by nie zaatakowały ich bakterie czy drobnoustroje. W tym celu należy regularnie czyścić i dezynfekować powierzchnie, po których się chodzi, stoły, czy regały.

SWEETS & COFFEE
NAJBARDZIEJ PRAKTYCZNE, NOWOCZESNE I NIEZALEŻNE
CZASOPISMO BRANŻY
> link do aktualnego numeru <

© BROG B2B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k.
Dalsze rozpowszechnianie powyższego materiału jest zabronione.