90 lat Mlekovity na 100-lecie niepodległości!

Udostępnij nas na:
Największa grupa mleczarska w Europie Środkowo-Wschodniej w dniu 4 grudnia świętowała swój jubileusz. Z tej okazji zorganizowano konferencję prasową połączoną ze zwiedzaniem hal produkcyjnych oraz degustacją produktów, na którą zaproszono przedstawicieli mediów. Nasza redakcja także miała przyjemność uczestniczyć w tym ważnym wydarzeniu.

Mlekovita jest firmą ze 100 proc. kapitałem polskim, która wyrosła z małej spółdzielni, jaką była na początku swojego istnienia, sięgając okresu przedwojennego. Zakład w Wysokiem Mazowieckim, który powstał w 1928 roku, zatrudniał 30 osób i zajmował się wyłącznie produkcją serów i masła. Jak podkreślał prezes grupy, Dariusz Sapiński 90 lat minęło, jak jeden dzień, ale ocenia ten okres, jak najbardziej pozytywnie. Zwrócił uwagę na rozwój marki, która w ciągu 25 lat stała się największą grupą mleczarską, nie tylko w naszym kraju, ale również w Europie Środkowo-Wschodniej.

Podczas spotkania zaprezentowano wyniki, osiągnięcia, inwestycje oraz plany na rozwój. Aktualnie grupę tworzy 20 zakładów, 32 centra dystrybucyjne i blisko 110 sklepów Mlekovita. To także m.in. 160 linii produkcyjnych i 25 laboratoriów. Zatrudnionych jest ok. 5 tys. osób.

Mlekovita przez ostatnią dekadę zainwestowała około miliarda złotych. W latach 2009-2017 kwota ta wyniosła 903 miliony zł. Tylko w 2017 na rozwój przeznaczono ponad 170 mln złotych, zaś w 2018 blisko 100 mln.  Ostatni z nich było zbudowanie od podstaw Fabryki Proszków Mlecznych. Do grupy dołączyły też dwa nowe zakłady, dzięki którym do asortymentu można było włączyć nowe produkty. Zostały zwiększone m.in. zdolności produkcyjne w Baranowie oraz zainwestowano w najnowocześniejszą linię do produkcji sera topionego w plastrach. Planowane są kolejne projekty, które posłużą nie tylko zwiększeniu mocy produkcyjnej, ale umocnią Mlekovitę, jako innowacyjnego lidera branży.

Na spotkaniu byli obecni także przedstawiciele spółki PGNiG Obrót Detaliczny, którzy wspólnie z prezesem Mlekovity podpisali list intencyjny. Obejmuje on kwestie dostaw skroplonego gazu, m.in. z terminalu LNG w Świnoujściu do zakładu produkcyjnego w Zakopanem. List dotyczy również doradztwa inwestycyjnego oraz technologicznego. Dodatkowo firmy podpisały umowę na dostawy gazu ziemnego z sieci gazociągowej na 2019 rok o łącznej mocy 322 GWh.

– Współpraca nad kolejnymi projektami z tak uznaną marką, jak Mlekovita szczególnie nas motywuje i potwierdza, ze sprzedaż gazu w oparciu o technologię LNG szybko się rozwija i ma świetlaną przyszłość. Oznacza ona też wymierne korzyści biznesowe dla oby stron, m.in spore konkretne oszczędności, ale także jest wyrazem dbałości o ochronę środowiska – powiedział Michał Woźniak, wiceprezes zarządu PGNiG.

– Dbałość i ochronę środowiska naturalnego jest jednym z priorytetów działalności grupy Mlekovita, dlatego wprowadzamy nowoczesne rozwiązania, które obok najwyższej jakości naszych produktów stanowią ważny element decyzji konsumenckich. Wyroby produkowane w jednym, z 20 zakładów naszej grupy w Zakopanem, powstają na bazie najlepszego górskiego mleka i są znane na całym świecie jako zakopiańskie specjały. Zastosowanie w zakładzie w Zakopanem ekologicznego gazu ziemnego, to kolejny krok w przyszłość, służący nie tylko rozwojowi naszej firmy, ale także społeczeństwu – podkreślił prezes zarządu grupy Mlekovita, Dariusz Sapiński.

NOWOŚCI GASTRONOMICZNE – PAŹDZIERNIK 2018
> kliknij, aby się zapoznać się z pełnym wydaniem <

Mekovita jest jednym z największych klientów PGNiG Obrót Detaliczny. Obie spółki są związane łącznie 25 umowami, a gaz dostarczany jest do zakładów m.in. W Wysokiem Mazowieckiem, Lubawie, Trzebownisku, Kościanie, Sanoku, Tomaszowie Lubelskim, Baranowie, Działdowi, Suszu, Pyrzycach i Białej Podlaskiej. Spółki podpisały również aneks do umowy na dostawy tzw. gazu sieciowego czyli gazu w postaci lotnej z sieci gazociągowej na 2019 rok.

 

© BROG B2B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k. Dalsze rozpowszechnianie powyższego materiału jest zabronione.