Strona główna Wiadomości 2012 maj 30 Anonimowy gość może nie zapłacić
REKLAMA

Porady dla hotelarzy na Euro 2012

Anonimowy gość może nie zapłacić

www.forsal.pl, 30 maja 2012

Osoba wynajmująca pokój w hotelu na mniej niż jedną dobę nie ma obowiązku okazać dokumentu. Właściciel obiektu może jednak znaleźć sposoby, by zabezpieczyć swoje interesy – tłumaczy serwis forsal.pl.  

Podczas europejskich mistrzostw w piłce nożnej Polskę odwiedzi ponad 800 tys. kibiców. Część z nich podczas trwającego 24 dni Euro 2012 przyjedzie do naszego kraju kilkakrotnie, rezerwując przy tym hotel tylko na jedną noc. Jak szacują eksperci, takich osób może być nawet ponad 200 tys. To oznacza wzmożony popyt na usługi hotelowe, a tym samym daje właścicielom obiektów nadzieję na zapełnienie ostatnich wolnych miejsc.

Niestety z kibicami rezerwującymi pobyty tylko na jedną noc wiążą się pewne problemy. Mogą oni odmówić przy wynajmowaniu pokoju okazania dokumentu tożsamości potwierdzającego ich dane, w tym adres zamieszkania. A bez tych danych dochodzenie roszczeń, np. z tytułu dokonanych zniszczeń, nie będzie łatwe.

Jak podaje serwis forsal.pl są jednak sposoby, które pozwolą uniknąć takiej sytuacji. Pierwszym i najprostszym jest wywieszenie przy recepcji regulaminu hotelu, z którego jasno będzie wynikało, że każdy gość planujący wynajęcie pokoju musi wylegitymować się ważnym dokumentem tożsamości ze zdjęciem. Wówczas osoby chcące skorzystać z usług obiektu muszą się do niego zastosować. A to dlatego, że jak tłumaczy Jacek Piasta, doradca hotelowy, w obiektach zakwaterowania zbiorowego, regulamin ma moc prawa stanowionego. W sytuacji, gdy klient się nie podporządkuje, hotelarz może odmówić wydania mu klucza. Jest oczywiście ryzyko, że potencjalny lokator pójdzie poszukać miejsca gdzie indziej, ale w trakcie tak dużej imprezy jest to mało prawdopodobne.

Eksperci przestrzegają też, by od gości przy wynajmowaniu pokoju żądać dokumentu innego niż paszport. A to dlatego, że ten poza zdjęciem, imieniem i nazwiskiem jego właściciela nie dostarczy żadnych innych informacji. Dlatego osobom, które zarzekają się, że mają tylko paszport lepiej wręczyć kartę meldunkową, by wypełniły ją osobiście. Istnieje wówczas duża szansa, że z rozpędu udzielą informacji we wszystkich polach, a tym samym podadzą adres zamieszkania i złożą podpis. Tak się dzieje, gdy turyści ubiegają się o wizę na granicy. We wniosku o jej wydanie, który wypełniają własnoręcznie, podają wszystkie dane, o które ich poproszono, niezależnie, czy są, czy ich nie ma w paszporcie.

Otrzymanie od wynajmującego pokój cudzoziemca karty kredytowej nie powinno stanowić problemu. Zagraniczni klienci są już przyzwyczajeni do tego, że trzeba ją okazać przy rezerwacji noclegu. Oczekuje tego większość hoteli na Zachodzie.

© BROG B2B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k. Dalsze rozpowszechnianie powyższego materiału jest zabronione.

Personalia

Komentarz

Komentarz dnia

Nowe regulacje zwiększają koszty prowadzenia działalności

Marek Pietrzak prezes Agencja Solidarni w Biznesie

Kalendarium wydarzeń

Więcej...

BROG B2B © BROG B2B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k. Wszelkie prawa zastrzeżone.

25 maja 2018 roku zacznie obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych").
W związku z tym chcielibyśmy poinformować o przetwarzaniu Państwa danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdą Państwo podstawowe informacje na ten temat. Proszę pamiętać, że w razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości w tym zakresie możesz skontaktować się z nami wysyłając e-mail na adres biuro@brogb2b.pl.


Kto będzie administratorem Państwa danych?
Administratorem Państwa danych będziemy my: BROG B2B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k. z siedzibą w Warszawie (dalej będziemy używać skrótu "BROG B2B"). Szczegółowe informacje dotyczące administratora znajdują się w polityce prywatności.

O jakich danych mówimy?
Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Państwa z naszych usług, w tym portali internetowych i innych funkcjonalności udostępnianych przez BROG B2B (np. subskrypcja bezpłatnych newsletterów czy formularz zamówień).

Dlaczego chcemy przetwarzać Państwa dane?
Przetwarzamy te dane w celach opisanych w polityce prywatności.

Komu możemy przekazać dane?
Zgodnie z obowiązującym prawem Państwa dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną.

Jakie mają Państwo prawa w stosunku do swoich danych?
Mają Państwo między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Mogą Państwo także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo w Polityce Prywatności. Tam też znajdą Państwo informacje jak zakomunikować nam Twoją wolę skorzystania z tych praw.

UKRYJ TE INFORMACJE