Strona główna Wiadomości 2012 maj 30 Anonimowy gość może nie zapłacić
REKLAMA

Porady dla hotelarzy na Euro 2012

Anonimowy gość może nie zapłacić

www.forsal.pl, 30 maja 2012

Osoba wynajmująca pokój w hotelu na mniej niż jedną dobę nie ma obowiązku okazać dokumentu. Właściciel obiektu może jednak znaleźć sposoby, by zabezpieczyć swoje interesy – tłumaczy serwis forsal.pl.  

Podczas europejskich mistrzostw w piłce nożnej Polskę odwiedzi ponad 800 tys. kibiców. Część z nich podczas trwającego 24 dni Euro 2012 przyjedzie do naszego kraju kilkakrotnie, rezerwując przy tym hotel tylko na jedną noc. Jak szacują eksperci, takich osób może być nawet ponad 200 tys. To oznacza wzmożony popyt na usługi hotelowe, a tym samym daje właścicielom obiektów nadzieję na zapełnienie ostatnich wolnych miejsc.

Niestety z kibicami rezerwującymi pobyty tylko na jedną noc wiążą się pewne problemy. Mogą oni odmówić przy wynajmowaniu pokoju okazania dokumentu tożsamości potwierdzającego ich dane, w tym adres zamieszkania. A bez tych danych dochodzenie roszczeń, np. z tytułu dokonanych zniszczeń, nie będzie łatwe.

Jak podaje serwis forsal.pl są jednak sposoby, które pozwolą uniknąć takiej sytuacji. Pierwszym i najprostszym jest wywieszenie przy recepcji regulaminu hotelu, z którego jasno będzie wynikało, że każdy gość planujący wynajęcie pokoju musi wylegitymować się ważnym dokumentem tożsamości ze zdjęciem. Wówczas osoby chcące skorzystać z usług obiektu muszą się do niego zastosować. A to dlatego, że jak tłumaczy Jacek Piasta, doradca hotelowy, w obiektach zakwaterowania zbiorowego, regulamin ma moc prawa stanowionego. W sytuacji, gdy klient się nie podporządkuje, hotelarz może odmówić wydania mu klucza. Jest oczywiście ryzyko, że potencjalny lokator pójdzie poszukać miejsca gdzie indziej, ale w trakcie tak dużej imprezy jest to mało prawdopodobne.

Eksperci przestrzegają też, by od gości przy wynajmowaniu pokoju żądać dokumentu innego niż paszport. A to dlatego, że ten poza zdjęciem, imieniem i nazwiskiem jego właściciela nie dostarczy żadnych innych informacji. Dlatego osobom, które zarzekają się, że mają tylko paszport lepiej wręczyć kartę meldunkową, by wypełniły ją osobiście. Istnieje wówczas duża szansa, że z rozpędu udzielą informacji we wszystkich polach, a tym samym podadzą adres zamieszkania i złożą podpis. Tak się dzieje, gdy turyści ubiegają się o wizę na granicy. We wniosku o jej wydanie, który wypełniają własnoręcznie, podają wszystkie dane, o które ich poproszono, niezależnie, czy są, czy ich nie ma w paszporcie.

Otrzymanie od wynajmującego pokój cudzoziemca karty kredytowej nie powinno stanowić problemu. Zagraniczni klienci są już przyzwyczajeni do tego, że trzeba ją okazać przy rezerwacji noclegu. Oczekuje tego większość hoteli na Zachodzie.

© BROG B2B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k. Dalsze rozpowszechnianie powyższego materiału jest zabronione.

Komentarz

Komentarz dnia

Silver tsunami - nowa grupa gości hoteli

Robert Moskwa dyrektor marketingu i sprzedaży Uzdrowisko Konstancin-Zdrój

Kalendarium wydarzeń

Więcej...

BROG B2B © BROG B2B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Kliknij ZGADZAM SIĘ, aby ta informacja nie pojawiała się więcej.
Kliknij
TUTAJ, aby zapoznać się z naszą polityką prywatności oraz dowiedzieć się jak zarządzać plikami cookies za pośrednictwem swojej przeglądarki internetowej.