Strona główna Wiadomości Dlaczego warto założyć konto walutowe?
REKLAMA

Tylko u nas!

Dlaczego warto założyć konto walutowe?

Horecanet.pl, 12 września 2017

Konto walutowe to nic innego, jak rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy, na którym przechowuje się środki pieniężne w walucie obcej. Tego typu konto mogą założyć zarówno klienci indywidualni, jak i osoby prowadzące działalność gospodarczą. Obecnie rachunek służący do przechowywania pieniędzy w obcej walucie można otworzyć w niemalże każdym banku.

Autor:

Za sprawą kont walutowych i kantorów internetowych można obracać środkami pieniężnymi w bardzo szybki sposób. Korzyści z takich rozwiązań mogą czerpać: studenci, którzy uczą się za granicą; osoby posiadające kredyt we frankach; osoby, które planują wakacje za granicą, a także kontrahenci, którzy wykonują wiele transakcji bezgotówkowych w obcej walucie.

Jak działa konto walutowe?

Konto walutowe jest produktem bankowym, który obecnie należy do podstawowej oferty niemalże każdej instytucji bankowej. Opiera się ono na wymianie środków pieniężnych w walucie polskiej na środki w innej, wskazanej przez klienta walucie (pod warunkiem, że taka opcja znajduje się w ofercie banku). Przykładowo, Idea Bank swoim klientom oferuje wymianę środków pieniężnych po atrakcyjnym kursie na środki w dziesięciu walutach, w tym: euro, dolarach, funtach brytyjskich, frankach szwajcarskich, koronach norweskich, koronach szwedzkich, koronach czeskich, koronach duńskich, lejach rumuńskich, a także jenach. Przy wyborze konta walutowego warto zwrócić uwagę na następujące kwestie:
•    koszt przelewów zewnętrznych w obcej walucie,
•    koszt wpływów zewnętrznych na konto walutowe,
•    opcję karty debetowej,
•    konieczność posiadania drugiego rachunku w danym banku.

Konto walutowe – dla kogo?

Konto walutowe mogą założyć zarówno klienci indywidualni, jak i osoby prowadzące własną działalność gospodarczą. Jest ono praktycznie niezbędne wówczas, gdy spłacamy kredyt w obcej walucie, np. we frankach szwajcarskich. Konto walutowe przydaje się również wtedy, gdy często robimy zakupy w zagranicznych sklepach internetowych, np. na bardzo popularnej stronie aliexpress. O otworzeniu takiego rachunku możemy pomyśleć również wówczas, gdy często wyjeżdżamy za granicę, np. na wakacje do krajów w strefie euro. Konto walutowe może okazać się także niezbędne dla osób, które decydują się na wyjazd za granicę na studia lub staż, a także osób, które otrzymują przekazy finansowe zza granicy, np. rentę lub emeryturę.

Konto walutowe jest także niezbędne dla przedsiębiorców, którzy współpracują z zagranicznymi kontrahentami i dokonują transakcji w obcych walutach.  Mowa tu przede wszystkim o osobach, które prowadzą działalność gospodarczą, polegającą na imporcie lub eksporcie towarów i usług. Co istotne, bardzo często banki z myślą o klientach, którzy dokonują częstych transakcji bezgotówkowych w obcej walucie, oferują preferencyjne warunki.

Korzyści z założenia konta walutowego

Podstawową korzyścią, wynikającą z założenia konta walutowego, jest wygoda, bowiem chcąc dokonać transakcji w obcej walucie, nie musimy wykonywać wielu skomplikowanych czynności. Jeśli założymy konto walutowe w Idea Banku, możemy liczyć na dostęp do Idea Cloud, który jest systemem transakcyjnym, ułatwiającym zarządzanie finansami. W ramach tego programu osoby, które prowadzą swoją firmę, mogą liczyć na: program do wystawiania faktur i rachunków, możliwość budowania bazy klientów, a także możliwość bezpiecznego przechowywania ważnych dokumentów elektronicznych. Wśród zalet konta walutowego można wymienić również: bezpłatne otwarcie i prowadzenie rachunku. Nie bez znaczenia jest również to, że osoby, które często dokonują transakcji w obcej walucie, mogą liczyć na oszczędność nie tylko czasu, ale również środków finansowych. Z kolei indywidualnym klientom, zakładającym konto walutowe w Idea Banku, oferowane są również: wirtualny doradca, opcja szybkich płatności oraz mobilny wpłatomat. 
 

© BROG B2B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k. Dalsze rozpowszechnianie powyższego materiału jest zabronione.

BROG B2B © BROG B2B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Kliknij ZGADZAM SIĘ, aby ta informacja nie pojawiała się więcej.
Kliknij
TUTAJ, aby zapoznać się z naszą polityką prywatności oraz dowiedzieć się jak zarządzać plikami cookies za pośrednictwem swojej przeglądarki internetowej.