Strona główna Wiadomości 9 Ekspert o coachingu w hotelarstwie
REKLAMA

Tylko u nas!

Ekspert o coachingu w hotelarstwie

Horecanet.pl, 9 stycznia 2018
komentuje: Marta Kustosz
coach rozwoju zawodowego, prezes zarząduMeghil

Coaching może zaistnieć w organizacji i wesprzeć funkcjonowanie hotelu na różne sposoby. Dyrektor, poprzez świadome działania jest w stanie budować kulturę organizacyjną opartą na filarach coachingowych, natomiast kadra kierownicza, w celu poprawy osiąganych wyników, może równolegle brać udział w coachingu zespołowym.

Ekspert o coachingu w hotelarstwie

Autor: MK

Dla każdego hotelu ważne jest, aby działać według funkcjonujących procedur. Procesy związane z realizacją codziennych zadań, również odgrywają istotną rolę m.in. poprzez utrwalanie standardów oraz tworzenie elementów wzmacniających pozycję obiektu względem konkurencji. Hotelarstwo to jednak przede wszystkim ludzie, którzy poprzez naturalne zachowania w dużej mierze indywidualnie reagują na potrzeby gości. Zmieniające się oczekiwania pracowników oraz trudności związane z pozyskaniem odpowiednich kandydatów na kluczowe stanowiska, spowodowały iż właściciele coraz częściej dbają o możliwości wspierania rozkwitu zawodowego podległych pracowników. Już podczas rozmów rekrutacyjnych, jasno określana jest ścieżka kariery oraz szkolenia, z których zatrudniony zobowiązany będzie skorzystać na poszczególnych etapach swojego rozwoju w ramach obiektu. Często jednak, aspekty te pomijane są w kontekście osób pełniących najwyższe stanowiska w hierarchii.

Funkcja dyrektora obejmuje swoim zakresem obowiązki ściśle zdefiniowane przez właściciela firmy. Najczęściej, do głównych zadań należą: zarządzanie działalnością operacyjną, zapewnienie najwyższej jakości świadczonych usług, a także organizacja pracy i zarządzanie zespołem podległych pracowników. Bardziej szczegółowy zakres obowiązków, może różnić się pomiędzy obiektami w zależności od ich wielkości, czy specyfiki funkcjonowania. Po stronie oczekiwań przyszłego pracodawcy, zazwyczaj znaleźć można wymagania takie jak: wyższe wykształcenie, kilkuletnie doświadczenie w zarządzaniu obiektem o podobnym standardzie, znajomość języków obcych, a także pełną dyspozycyjność.

Jak być liderem?
Aktualne wyzwania przed jakimi stoją osoby decydujące się na pełnienie tej funkcji, wykraczają jednak dosyć mocno poza zdefiniowane elementy. Związane są one ściśle ze specyfiką branży hotelarskiej, najczęściej funkcjonującą – płaską strukturą organizacyjną (wpływającą na ograniczone drogi awansu), a także ze zmianami zachodzącymi w otaczającej nas rzeczywistości, w tym z mocno aktualnym kryzysem przywództwa. Rola dyrektora hotelu i jego kompetencje jako lidera zespołu, bezpośrednio wpływają na realizację usług, budowanie stabilnej kadry, a ostatecznie na zadowolenie gości. Niestety, ale nie każdy dyrektor jest liderem. Cechy niezbędne do prawidłowego zarządzania załogą zawierają się w kilku najważniejszych punktach.
1. Wizja – jasna i klarowna koncepcja, która pozwala na odwoływanie się do emocji zespołu, w sytuacji kiedy kierownicy działów najczęściej ograniczają swoją pracę do sprawowania kontroli nad stopniem realizacji zadań.
2. Odwaga – śmiałość do podejmowania ryzyka oraz gotowość do podjęcia działania bez gwarancji osiągnięcia sukcesu. Jest to jedna z bardziej rozpoznawalnych cech lidera.
3. Spójność – kluczowy element, obejmujący swoim zakresem: uczciwość w działaniu, prawdomówność stanowiącą fundament zaufania, jakość pracy własnej, a także odpowiedzialność za osiąganie oczekiwanych przez zarząd, rezultatów.
4. Pokora – pewność siebie sygnalizowana w gotowości do przyznania się do błędu oraz równie ważne – dostrzeganie zasług innych.
5. Dalekowzroczność – umiejętność przewidywania przyszłych trendów, zmian na rynku, jak również konsekwencji swoich działań.
6. Skupienie – umiejętność koncentracji własnej oraz wzmacnianie jej wśród współpracowników.
7. Współpraca – umiejętność budowania trwałych i odpowiedzialnych za wynik zespołów.

Zapewne, część menadżerów podczas rozwoju zawodowego w naturalny sposób pielęgnuje i rozwija te cechy. Jednak dla osób nieposiadających odpowiednich predyspozycji, konieczna jest praca własna nad kształtowaniem niezbędnych dla tego stanowiska zachowań. Stała presja związana z naciskiem na osiąganie coraz lepszych wyników, w coraz krótszym czasie nie pomaga w odnalezieniu dodatkowej energii na podnoszenie własnych kwalifikacji, co prowadzi do popełniania najprostszych błędów, np.:
• stosowanie przestarzałych procedur, a także brak korygowania utartych schematach działania;
• dokonywanie i wprowadzanie zmian, bez odpowiedniego przygotowania zespołu; informowanie personelu o zmianach w ostatniej chwili;
• karanie za błędy;
• stosowanie praktyki „szukania winnych”, w razie niedopełnienia obowiązków;
• wymaganie podejmowania szybkich decyzji.

Cały tekst publikujemy w:
ŚWIAT HOTELI
NAJBARDZIEJ PRAKTYCZNE I NOWOCZESNE CZASOPISMO HOTELARZY
!!! ZAWSZE BEZPŁATNY DOSTĘP DO PEŁNEGO WYDANIA !!!
 
link do aktualnego numeru: MARZEC 2017

© BROG B2B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k. Dalsze rozpowszechnianie powyższego materiału jest zabronione.

Personalia

Komentarz

Komentarz dnia

Właściciel baru Woda Ognista o ofercie alkoholowej

Patryk Kowalski właściciel Woda Ognista

Kalendarium wydarzeń

Więcej...

BROG B2B © BROG B2B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k. Wszelkie prawa zastrzeżone.

25 maja 2018 roku zacznie obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych").
W związku z tym chcielibyśmy poinformować o przetwarzaniu Państwa danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdą Państwo podstawowe informacje na ten temat. Proszę pamiętać, że w razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości w tym zakresie możesz skontaktować się z nami wysyłając e-mail na adres biuro@brogb2b.pl.


Kto będzie administratorem Państwa danych?
Administratorem Państwa danych będziemy my: BROG B2B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k. z siedzibą w Warszawie (dalej będziemy używać skrótu "BROG B2B"). Szczegółowe informacje dotyczące administratora znajdują się w polityce prywatności.

O jakich danych mówimy?
Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Państwa z naszych usług, w tym portali internetowych i innych funkcjonalności udostępnianych przez BROG B2B (np. subskrypcja bezpłatnych newsletterów czy formularz zamówień).

Dlaczego chcemy przetwarzać Państwa dane?
Przetwarzamy te dane w celach opisanych w polityce prywatności.

Komu możemy przekazać dane?
Zgodnie z obowiązującym prawem Państwa dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną.

Jakie mają Państwo prawa w stosunku do swoich danych?
Mają Państwo między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Mogą Państwo także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo w Polityce Prywatności. Tam też znajdą Państwo informacje jak zakomunikować nam Twoją wolę skorzystania z tych praw.

UKRYJ TE INFORMACJE