Strona główna Wiadomości marzec Jak uniknąć nadmiernej rotacji pracowników?
REKLAMA

Tylko u nas!

Jak uniknąć nadmiernej rotacji pracowników?

Horecanet.pl, 6 marca 2018
komentuje: Maciej Marks
współwłaściciel Kafka oraz Jaś i Małgosia

Nie mam rzetelnej i stuprocentowo sprawdzalnej odpowiedzi na to pytanie. Można się odwoływać do dziesiątków badań i doświadczeń, wprowadzać je w życie, by po jakimś czasie obudzić się z kolejnym poszukiwaniem nowych osób.

Jak uniknąć nadmiernej rotacji pracowników?

Autor: Karolina Jóźwiak, www.fotogenetycznie.pl

Do zobrazowania ogółu problemu posłużę się swoim lokalnym rynkiem. Warszawska gastronomia to najbardziej dynamicznie rozwijający się sektor gastro w Polsce. Stolica to największy napływ ludności, najwyższa średnia płac i najwięcej otwierających się i upadających kawiarni/restauracji. Najwyższe w kraju pensje w gastro. Największa rotacja pracowników.

Pracownik porzucający swoje dotychczasowe miejsce pracy niemal na pewno znajdzie gdzie indziej posadę z wyższą stawką. Rynek warszawski zasysa pracowników z potężną siłą. Pracodawcy zabiegając o nowy staff muszą konkurować między sobą oferując wyższe stawki, bo to ta wartość przeważa o decyzji przyjścia, lub nie, do nowej pracy. Kiedyś początkowa stawka zaczynała się od okolicy 8 zł, przez lata niewiele się zmieniało, by następnie w stosunkowo krótkim okresie 3-4 lat podskoczyć o 25 proc., a po tegorocznych zmianach z wielkości stawki minimalnej o kolejne 10 proc. Wszystko to przy inflacji, w latach 2014-17, w okolicach 0 proc. To znak cywilizowania się tej branży. Wyższe stawki powodują, że praca w gastronomii przestaje być traktowana jako dorabianie sobie w czasie studiów, jako praca tymczasowa. To z jednej strony dobrze – postępuje profesjonalizacja branży, z drugiej - podnosi koszty prowadzenia działalności, co przekłada się na rentowność i szanse sukcesu.
Jest źle, a będzie jeszcze gorzej. Liczba 19-25 latków, którzy tradycyjnie szukali pracy w gastro, czyli przyrost naturalny osób urodzonych w końcówce XX wieku, jest ujemna. Praca wśród młodych przestaje być traktowana jako coś naturalnego – wprowadzenie w dojrzałe życie i dorobienie do kieszonkowego. Wyższy poziom zarobków dorosłych mieszkańców wielkich miast, wychowywanie dzieci „pod kloszem” nadmiernej opiekuńczości rodziców, przekłada się na mniejsze zainteresowanie pracą zarobkową wśród młodych.

CZASOPISMO SWEETS & COFFEE
NAJBARDZIEJ PRAKTYCZNE I NOWOCZESNE CZASOPISMO BRANŻY
!!! ZAWSZE BEZPŁATNY DOSTĘP DO PEŁNEGO WYDANIA !!!
 link do aktualnego numeru: LUTY-MARZEC 2018

Czego nie robić, by pracowników zrekrutować i utrzymać? Z moich rozmów z kandydatkami (a, jakże, też rekrutuję) przeważa jeden schemat. Najbardziej do poszukiwań nowej posady skłania nieuczciwość i nierzetelność w kwestiach finansowych. Opóźnienia w wypłacaniu pensji, pomniejszanie naliczania godzin, brak wypłat za urlopy/zwolnienia, przeciągające się w nieskończoność umowy zlecenie, to powtarzające się zarzuty pod adresem pracodawców. Rzadziej to niemiła atmosfera, czy roszczeniowy i nadmiernie wykorzystujący (w opinii pracowników) tryb pracy. Pracownicy mając na rynku inne opcje porzucają dotychczasowe miejsca pracy i szukają miejsc nowych…

I wyjątkowo krótkie podsumowanie tego przydługiego wywodu powyżej. Co robić, by pracowników zrekrutować i zatrzymać? Traktować tak, jakbyśmy sami chcielibyśmy być traktowani - w całej rozciągłości ich pracy u nas.. Tylko i aż tyle.

© BROG Marketing spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa. Dalsze rozpowszechnianie powyższego materiału jest zabronione.

Personalia

Nowa osoba w Arche

14 marca 2018

Nasze konferencje

Komentarz

Komentarz dnia

Shell Polska: Dzielimy się naszym know-how

Marek Kulesza kierownik ds. rozwoju sieci partnerskiej Shell Polska

Kalendarium wydarzeń

Więcej...

BROG B2B © BROG B2B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Kliknij ZGADZAM SIĘ, aby ta informacja nie pojawiała się więcej.
Kliknij
TUTAJ, aby zapoznać się z naszą polityką prywatności oraz dowiedzieć się jak zarządzać plikami cookies za pośrednictwem swojej przeglądarki internetowej.