REKLAMA

Poziom usług kelnerskich kluczem do sukcesu

Kelner w roli głównej

Nowości Gastronomiczne 1/2010, 10 lutego 2010

Wsparcie z Unii Europejskiej zachęciło wielu Polaków do inwestowania w turystykę, hotelarstwo i gastronomię, wzrost popytu stał się dodatkowym kołem zamachowym dla innowacji i rozwoju tego typu usług w naszym kraju.
 

Nowe hotele, zajazdy, gospody, bary i kawiarnie zaskakują nowoczesnym wyglądem i wyposażeniem, to już nie tylko miejsca spotkań koneserów dobrej kuchni, lecz również galerie kultury i sztuki nawiązujące do regionalnych obyczajów, zwyczajów i upodobań. Czy może by lepiej? Tak, na pewno tak, jeśli uświadomimy sobie, co w tej branży jest najważniejsze, a właściwie kto.
Jeśli myślicie, że to konsument, to macie rację – nie należy jednak zapominać, że gość płaci i wymaga nie tylko dobrych smakowitych dań, koktajli, wyszukanych herbat, win i kuszących oko deserów. Gość wymaga (a właściwie należy mu się to) profesjonalnej, sympatycznej, wzbudzającej zaufanie obsługi – sztuki usługiwania, jaką zapewnić może tylko dobrze wyszkolony personel kelnerski.
Stały gość wie, że nie każda osoba może być kelnerem, nie wystarczy ubrać jej w uniform kelnerski i dać tacę oraz umowę o pracę. Zapytacie, co zrobić? Jak dorównać najlepszym, jak zdobyć zaufanie i sympatię naszych gości, jak zdopingować personel kelnerski zachowując równowagę i zasady współpracy fair play.
Jeśli nie wiecie, zapytajcie o to swoich pracowników, oni bez wahania odpowiedzą – szkolenia i motywacyjny system wynagrodzeń. To dwa narzędzia kształtujące jakość obsługi i wyniki ekonomiczne w restauracji (tak ważne dla każdego właściciela).
Systematyczne i profesjonalne szkolenia kelnerskie to inwestycja, która przynosi korzyści pracownikowi i pracodawcy. Dobrze wyszkolony kelner – uprzejmy, uczciwy, komunikatywny, uśmiechnięty i kreatywny (o takim marzy każdy właściciel restauracji) – to prawdziwy skarb.
W większości przypadków wielu kelnerów do tego stopnia profesjonalizmu dochodzi poprzez osobisty upór i  zamiłowanie do tego zawodu – pomóżmy im, zainwestujmy w ich wiedzę jak w reklamę, wyposażenie itp. Zwróci się to wielokrotnie. Obsługa konsumenta to nie tylko przynoszenie i sprzątanie talerzy, filiżanek, szklanek...
Kwalifikacje personelu
Nie wystarczy mieć prezencję, być uśmiechniętym oraz komunikatywnym, aby zostać pracownikiem części handlowo-usługowej w restauracji. Na pewno na początek wizerunek będzie korzystny, ale co dalej. Wartość ta musi być poparta kwalifikacjami zawodowymi teoretycznymi i praktycznymi obejmującymi umiejętności wynikające z zakresu czynności, jakich wymaga od nas pracodawca.
Zakłady gastronomiczne indywidualnie określają wewnętrzne standardy, definiując odpowiednio do każdego stanowiska pracy kwalifikacje i zakres obowiązków. Wielokrotnie, oprócz umiejętności praktycznych i teoretycznych, oczekuje się indywidualnych charakterystycznych cech osobowych, takich jak: dyspozycyjność, aparycja, estetyka, higiena, brak nałogów i niekaralność.
Zaletą wielu pracowników może być posiadanie cech charakterystycznych, takich jak: znajomość języków obcych, komunikatywność, umiejętność podejmowania decyzji.
Obsada kluczowych stanowisk typu dyrektor lub kierownik baru ma wpływ na efekty funkcjonowania całej restauracji oraz wydajność pracowników tego działu. Nie bez znaczenia jest również wynik finansowy osiągany przez cały dział, za który odpowiada dyrektor restauracji. Pamiętajmy jednak, że o wartości pracy całego zespołu decydują umiejętności każdego z pracowników.
Wizerunek kelnera przy usługiwaniu
Wizerunek sali restauracyjnej kreuje kelner, pracownik gastronomii, którego zadaniem jest obsługa gości – nie jest jednak służącym (w znaczeniu słowa sługa). Świadczenie usług związane z usługiwaniem nie może być dla niego niczym poniżającym. W szerszym zakresie wielu z nas służy swoim szefom lub wykonuje świadczenia związane z usługą, np. usługi fryzjerskie, kosmetyczne czy też doradczo-prawne.
Kto stale odwiedza restauracje oczekuje, że będzie obsłużony z należytą uwagą i starannością. Dlatego dobry kelner może pozyskać zaufanie i sympatię gości nawet w mniej renomowanym lokalu, zły zaś – nawet najlepszej restauracji zaszkodzi, a nawet może doprowadzić do tego, że goście przestaną tam przychodzić.
Jak widać, poziom usług kelnerskich ma wpływ na atrakcyjność wielu lokali – jest kluczem do osiągnięcia sukcesu na bardzo konkurencyjnym rynku gastronomicznym.
Kelner z chwilą gdy gość przestąpił próg lokalu – aż do czasu, kiedy go opuszcza – ma całą swoją uwagę skoncentrować na obsłudze ze świadomością, że jest gotowy do realizacji zamówień złożonych przez konsumenta: chętnie, z uśmiechem i profesjonalną starannością.
Wielokrotnie wymagania i życzenia gości wykraczają poza zakres standardów obsługi konsumenta przyjęty w lokalach gastronomicznych, jednak nawet w takiej sytuacji (jeśli to możliwe) kelner powinien zadowolić swoich gości chętnie, a przede wszystkim z taktem.
Wielu gości przywiązuje szczególną uwagę do estetyki, higieny i kultury stołu z zachowaniem zasad savoir vivre, których ambasadorem w restauracji ma być właśnie kelner.
Predyspozycje zawodowe
W każdym zawodzie o wartości naszej pracy decyduje zespół cech wrodzonych i nabytych, nazywanych predyspozycjami zawodowymi. Obsługa konsumenta stawia tu bardzo wysokie wymagania, spełnienie ich przybliża do celu, jakim jest podjęcie pierwszej pracy w życiu w celach zarobkowych.
Potwierdzeniem predyspozycji wrodzonych jest wykonywanie poleceń i świadczenie tych usług z pasją. W chwili gdy zauważamy, że praca sprawia nie tylko satysfakcję osobie obsługiwanej, ale również nam dostrzegamy, że jest to nasza zaleta, ale i cecha predysponująca nas do wykonywania zawodu, którą posiadamy, mimo że nie nabyliśmy jej w wyniku nauki, kursu, szkolenia itp. – jest to cecha wrodzona. Do cech wrodzonych możemy również zaliczyć nasze umiejętności motoryczne i intelektualno-towarzyskie (zwinność, sprawność, hart ducha, stan naszego zdrowia, pozytywne emocje, umiejętność odczuwania stanów psychicznych gości).
Tak nabyte cechy należy bezustannie doskonalić w oparciu o naukę teoretyczną i praktyczną zawodu oraz kursy podwyższające kwalifikacje.
Połączenie cech wrodzonych i cech nabytych poparte ciągłością pracy zawodowej prowadzi do perfekcji, którą nazywamy sztuką usługiwania. Warto pamiętać, że predyspozycje zawodowe nie są uzależnione od płci.
Ubiór służbowy
W zależności od rodzaju i poziomu usług świadczonych przez restaurację, wystroju, jak również charakteru i specjalności kuchni uzależnia się ubiór personelu obsługującego. Będzie on inny w restauracji klasycznej, karczmie, zajeździe, a jeszcze inny w ogródku na wolnym powietrzu przylegającym do restauracji.
Klasyczny ubiór kelnera pozostaje dla nas jedynym wzorem godnym naśladowania, ujmującym walory estetyki i elegancji w jednym. Warto przy tym zauważyć, że ubiór powinien się zmieniać w zależności od pory dnia, rodzaju serwisu oraz charakteru przyjęcia.


Grzegorz Górnik, trener CEiB
 

© BROG B2B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k. Dalsze rozpowszechnianie powyższego materiału jest zabronione.

Personalia

Komentarz

Komentarz dnia

Właściciel baru Woda Ognista o ofercie alkoholowej

Patryk Kowalski właściciel Woda Ognista

Kalendarium wydarzeń

Więcej...

BROG B2B © BROG B2B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k. Wszelkie prawa zastrzeżone.

25 maja 2018 roku zacznie obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych").
W związku z tym chcielibyśmy poinformować o przetwarzaniu Państwa danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdą Państwo podstawowe informacje na ten temat. Proszę pamiętać, że w razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości w tym zakresie możesz skontaktować się z nami wysyłając e-mail na adres biuro@brogb2b.pl.


Kto będzie administratorem Państwa danych?
Administratorem Państwa danych będziemy my: BROG B2B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k. z siedzibą w Warszawie (dalej będziemy używać skrótu "BROG B2B"). Szczegółowe informacje dotyczące administratora znajdują się w polityce prywatności.

O jakich danych mówimy?
Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Państwa z naszych usług, w tym portali internetowych i innych funkcjonalności udostępnianych przez BROG B2B (np. subskrypcja bezpłatnych newsletterów czy formularz zamówień).

Dlaczego chcemy przetwarzać Państwa dane?
Przetwarzamy te dane w celach opisanych w polityce prywatności.

Komu możemy przekazać dane?
Zgodnie z obowiązującym prawem Państwa dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną.

Jakie mają Państwo prawa w stosunku do swoich danych?
Mają Państwo między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Mogą Państwo także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo w Polityce Prywatności. Tam też znajdą Państwo informacje jak zakomunikować nam Twoją wolę skorzystania z tych praw.

UKRYJ TE INFORMACJE