Strona główna Wiadomości 11 Makro wspiera młodych szefów
REKLAMA

Jak zostać kucharzem?

Makro wspiera młodych szefów

Horecanet.pl, 10 października 2017

Z milimetrową precyzją potrafią kroić w kilka sekund, ich dania zachwycają smakiem i wyglądem – to tylko kilka cech, które wyróżniają dobrego kucharza. Wielu z tych umiejętności można się nauczyć i samemu zostać kucharzem. Jak zaczynali najlepsi?

Autor:

- Praca kucharza czy praca szefa kuchni to krew, pot i łzy. Osiągnięcie sukcesu w gastronomii to lata dość ciężkiej pracy, zdobywania doświadczenia, czasami poświęcenia, ale jednocześnie trening osobisty – mówi newsrm.tv Paweł Oszczyk, Szef Roku Żółtego Przewodnika Gault&Millau Polska 2016, członek Rady Programowej programu Szef dla Młodych Talentów.

Najlepiej zaczynać od poznania podstawowych smaków np. młodych ziemniaków. Ważne jest, żeby poznać różne smaki. Można to zrobić odwiedzając restauracje i później samemu w domu próbować odtworzyć dania. – Dlatego zawsze polecam, żeby nie od razu zaczynać od nowoczesnej kuchni i trudnych dań. Najpierw najlepiej nauczyć się robić klasyczne rzeczy jak rosół czy dobre demi glace. Kiedy to już opanujemy, możemy zacząć bawić się i łączyć różne składniki – wyjaśnia Martin Castro, szef kuchni restauracji Salto i Ceviche Bar, członek Rady Programowej Szefa dla Młodych Talentów.

Prawdziwy szef kuchni musi także w sobie mieć odrobinę z artysty – Nie wyobrażam sobie szefa kuchni, który siedzi tylko nad książką kucharską. Na pewno książka się przydaje, ona otwiera nam umysł, żebyśmy mogli jeszcze czegoś nowego spróbować – dodaje Jarek Walczyk, doradca gastronomiczny, Prezes Fundacji Klubu Szefów Kuchni, członek Rady Programowej programu Szef dla Młodych Talentów.

NOWOŚCI GASTRONOMICZNE
NAJBARDZIEJ PRAKTYCZNE I NOWOCZESNE CZASOPISMO RESTAURATORÓW
!!! ZAWSZE BEZPŁATNY DOSTĘP DO PEŁNEGO WYDANIA !!!
link do aktualnego numeru: WRZESIEŃ

Dobrego kucharza poznaje się też po tym jak kroi. Mówi się nawet, że z milimetrową precyzją potrafi kroić w kilka sekund. Do takiej perfekcji dochodzi się treningiem. Kolejną rzeczą, która wyróżnia dobrego kucharza jest technika gotowania. Przykład? Ryż będzie bez smaku, jeżeli porcję dla dwóch osób ugotujemy w 5 litrach wody. Wtedy cały smak zostanie nam w wodzie, którą wylewamy. – Nieumiejętność gotowania ryżu jest naprawdę powszechna, mimo że wydaje się to takie oczywiste. Trzecią cechą dobrego kucharza jest umiejętność dobierania podstawowych smaków. Są już ustalone smaki, które łączą się ze sobą w smak doskonały. Warto o tym poczytać, spróbować i dopiero później możemy zacząć eksperymentować – dodaje Malka Kafka, przedsiębiorczyni, właścicielka sieci Tel Aviv Urban Food.

Uznaje się, że smak doskonały już istnieje. Jest to połączenie kilku składników, np. oliwy i czosnku lub sera roquefort i czekolady. Niektórzy odkrywają własny smak doskonały, np. dla Malki Kafki taka kompozycja to pomidor malinowy, świeże maliny, cebula i miód.

- Jak się zaczyna karierę, zawsze ma się jednego szefa. Swojego mistrza trzeba obserwować, pytać i uczyć się od niego. Ja zacząłem jak byłem bardzo młody, miałem 16 lat – dodaje Martin Castro.

- Dobrym początkiem dla młodych adeptów sztuki kulinarnej jest udział w programie Szef dla Młodych Talentów. Jest to program prowadzony przez Makro Polska, który pozwala młodym kucharzom z całej Polski uczestniczyć w szkoleniach z szefami kuchni. Piętnastu najlepszych laureatów tych spotkań w tej chwili odbywa swoje staże w wiodących restauracjach w Polsce – mówi Paweł Oszczyk.

Szef dla Młodych Talentów to jedyny tego typu program edukacyjny w Polsce, skierowany do młodych kucharzy, stawiających pierwsze kroki w karierze. W jego ramach Makro Polska organizuje comiesięczne bezpłatne spotkania dla uczniów szkół gastronomicznych – Miksery Kulinarne. Odbywają się na nich pokazy kulinarne wybitnych szefów kuchni, prelekcje wyjątkowych postaci świata kulinariów oraz prezentacje produktów z całego świata. Na uczestników Mikserów Kulinarnych czekają quizy, a na zdobywców najlepszych wyników – tygodniowe bezpłatne staże we wiodących polskich restauracjach. Z myślą o uczniach powstają także materiały edukacyjne i książka „Mix Wiedzy Kulinarnej”. Pierwsza edycja programu odniosła wielki sukces: blisko 1100 uczniów z całej Polski wzięło udział w dziewięciu Mikserach Kulinarnych, spośród których wyłoniono piętnastu stażystów. Już wkrótce startuje nowa edycja, kolejne Miksery Kulinarne oraz jeszcze więcej konkursów z nagrodami. Więcej informacji: www.szefdlamlodych.pl

© BROG B2B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k. Dalsze rozpowszechnianie powyższego materiału jest zabronione.

Personalia

Komentarz

Komentarz dnia

Michał Czeladzki o wołowinie

Michał Czeladzki szef kuchni Marcelino Chleb i Wino

Kalendarium wydarzeń

Więcej...

BROG B2B © BROG B2B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k. Wszelkie prawa zastrzeżone.

25 maja 2018 roku zacznie obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych").
W związku z tym chcielibyśmy poinformować o przetwarzaniu Państwa danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdą Państwo podstawowe informacje na ten temat. Proszę pamiętać, że w razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości w tym zakresie możesz skontaktować się z nami wysyłając e-mail na adres biuro@brogb2b.pl.


Kto będzie administratorem Państwa danych?
Administratorem Państwa danych będziemy my: BROG B2B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k. z siedzibą w Warszawie (dalej będziemy używać skrótu "BROG B2B"). Szczegółowe informacje dotyczące administratora znajdują się w polityce prywatności.

O jakich danych mówimy?
Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Państwa z naszych usług, w tym portali internetowych i innych funkcjonalności udostępnianych przez BROG B2B (np. subskrypcja bezpłatnych newsletterów czy formularz zamówień).

Dlaczego chcemy przetwarzać Państwa dane?
Przetwarzamy te dane w celach opisanych w polityce prywatności.

Komu możemy przekazać dane?
Zgodnie z obowiązującym prawem Państwa dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną.

Jakie mają Państwo prawa w stosunku do swoich danych?
Mają Państwo między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Mogą Państwo także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo w Polityce Prywatności. Tam też znajdą Państwo informacje jak zakomunikować nam Twoją wolę skorzystania z tych praw.

UKRYJ TE INFORMACJE