Strona główna Wiadomości kwiecień 13 Piwa rzemieślnicze na topie
REKLAMA

Tylko u nas!

Piwa rzemieślnicze na topie

Horecanet.pl, 13 kwietnia 2017

O tym, że Polacy kochają piwo nie trzeba nikogo przekonywać. Jesteśmy w czołówce krajów w Europie pod względem spożycia tego złotego trunku, wypijając średnio około 100 litrów piwa rocznie na osobę. Cały nasz naród wypija rocznie około 3.8 mld litrów piwa.

Rzemieślnicza rewolucja

Autor:

Na świecie piwna rewolucja osiągnęła w ostatnich kilkunastu latach ogromną dynamikę. Rynek piwa rzemieślniczego każdego roku rósł jak na drożdżach. Największe kraje świata notowały wzrost branży browarów kraftowych. W Australii od 2003 roku konsumpcja piw rzemieślniczych wzrosła o około 13 procent, w USA  wzrosła o ponad 20 procent, w Nowej Zelandii tylko między 2012 a 2013 rokiem wzrosła aż o 30 procent. W Czechach i Niemczech, krajach z wielkimi piwnymi tradycjami, wręcz liderami pod względem spożycia piwa, odpowiednio 143 i 110 litrów piwa rocznie na osobę, powstało w ubiegłym roku aż 50 mikro browarów. Nie inaczej jest w Polsce. Polacy coraz częściej chcą wiedzieć, co piją. Widać wyraźny wzrost zainteresowania wiedzą o piwie. W Polsce małe i mikro browary powstają w tempie ekspresowym. W Polsce jest około 140 browarów plus dodatkowa część kontraktowych projektów. Browary rzemieślnicze zajmują około 5-10 proc. rynku, a liczba ta stale się powiększa. Polacy szukając nowych smaków i doznań sensorycznych zmusili nawet najbardziej rygorystyczne Koncerny piwowarskie o zmianę polityki firmy i dostosowanie się do rynku. Efektem tego ubiegłym roku mieliśmy ponad 500 premier nowych piw, a w tym roku liczba ta najpewniej się podwoi.

Czym zatem jest piwo rzemieślnicze?
W dzisiejszym rozumieniu określenie piwo rzemieślnicze jest często traktowane jako synonim piwa dobrego albo przynajmniej lepszego. Piwo rzemieślnicze to piwo tworzone z pasją, które nie musi smakować każdemu ale wyróżnia się na tle konkurencji, jest wytworem fantazji piwowara i potwierdzeniem jego umiejętności. Piwowar-rzemieślnik  to osoba, która w robienie piwa wkłada całe swoje serce, dąży do tego żeby się rozwijać i ulepszać swoje pomysły, oraz nie boi się eksperymentów. Browar rzemieślniczy, inaczej browar kraftowy to browar mały, niezależny i tradycyjny. Tradycyjność polega na tym, że smak piwa pochodzi z tradycyjnych, bądź innowacyjnych składników i ich fermentacji. Browar rzemieślniczy to taki w którym oprócz chęci zysku liczy się również pomysł, zamiłowanie do piwa, otwartość na nowości i radość z tworzenia. Każda szklanka piwa rzemieślniczego, to odzwierciedlenie kreatywności i pasji swojego twórcy oraz idealny dobór składników. Piwo kraftowe jest  uwielbiane i pite przez miliony ludzi na całym świecie, którzy widzą w nim coś więcej niż tylko zwykły napój - jest ono tym, czym możemy się cieszyć i dzielić. Jest ono również często wykorzystywane w kuchni nie tylko jako napój do dań, ale także często jako składnik.

Autorem jest Mirosław Robak
Główny Piwowar
Stara Zajezdnia Kraków by DeSilva

Cały tekst publikujemy w:
NOWOŚCI GASTRONOMICZNE
NAJBARDZIEJ PRAKTYCZNE I NOWOCZESNE CZASOPISMO RESTAURATORÓW
!!! ZAWSZE BEZPŁATNY DOSTĘP DO PEŁNEGO WYDANIA !!!
link do aktualnego numeru: MARZEC 2017

© BROG B2B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k. Dalsze rozpowszechnianie powyższego materiału jest zabronione.

Komentarz

Komentarz dnia

Silver tsunami - nowa grupa gości hoteli

Robert Moskwa dyrektor marketingu i sprzedaży Uzdrowisko Konstancin-Zdrój

Kalendarium wydarzeń

Więcej...

BROG B2B © BROG B2B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Kliknij ZGADZAM SIĘ, aby ta informacja nie pojawiała się więcej.
Kliknij
TUTAJ, aby zapoznać się z naszą polityką prywatności oraz dowiedzieć się jak zarządzać plikami cookies za pośrednictwem swojej przeglądarki internetowej.