Strona główna Wiadomości Stać nas na więcej pączków
REKLAMA

Indeks pączka

Stać nas na więcej pączków

Horecanet.pl, 8 lutego 2018

W tłusty czwartek należy zjeść przynajmniej jednego pączka, żeby zapewnić sobie pomyślność - mówi przesąd. Ale Polacy nie muszą się ograniczać. 181 - tyle pączków moglibyśmy jeść codziennie, gdybyśmy przeznaczyli całe przeciętne wynagrodzenie.

Autor:

Założenia są bardzo proste. Przeliczamy, ile tych łakoci można kupić za przeciętne wynagrodzenie. Sprawa się komplikuje, kiedy przyjrzymy się cenom poszczególnych wyrobów. Pączek pączkowi nierówny, a tłusty czwartek jest tym szczególnym dniem w roku, kiedy ich ceny są zupełnie inne niż na co dzień.

Dla indeksu kluczowe znaczenie ma wysokość przeciętnego wynagrodzenia. W średnich i dużych firmach wyniosła ona w grudniu 4 973,73 zł brutto, a więc na rękę około 3 531 zł. Dane podane przez GUS były lepsze niż spodziewali się ekonomiści, co w przeliczeniu na pączki daje bardzo dobry wynik.

RYNEK DOSTAWCÓW
HORECA W POLSCE - RAPORT 2018

ZAWSZE BEZPŁATNY DOSTĘP
DO PEŁNEGO WYDANIA
w wersji elektronicznej - kliknij

Za przeciętne wynagrodzenie moglibyśmy w tym roku kupić 5075 pączki. Mowa o wynagrodzeniu brutto. Za pensję netto możemy mieć 3603 pączki, a więc 1472 pączki oddajemy państwu w formie składek i podatków.

Czyli za pensję netto możemy w lutym jeść 181 pączków dziennie. O ile oczywiście nie kupimy nic innego.

W 2017 za przeciętną pensję można było kupić 4364 pączków.

© BROG Marketing spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa. Dalsze rozpowszechnianie powyższego materiału jest zabronione.

Komentarz

Komentarz dnia

Moya: Zmiany rynkowe skłaniają do ewaluacji asortymentu

Filip Puchalski Dyrektor ds. Operacyjnych Moya

Kalendarium wydarzeń

Więcej...

BROG B2B © BROG B2B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Kliknij ZGADZAM SIĘ, aby ta informacja nie pojawiała się więcej.
Kliknij
TUTAJ, aby zapoznać się z naszą polityką prywatności oraz dowiedzieć się jak zarządzać plikami cookies za pośrednictwem swojej przeglądarki internetowej.