Strona główna Wiadomości Stać nas na więcej pączków
REKLAMA

Indeks pączka

Stać nas na więcej pączków

Horecanet.pl, 8 lutego 2018

W tłusty czwartek należy zjeść przynajmniej jednego pączka, żeby zapewnić sobie pomyślność - mówi przesąd. Ale Polacy nie muszą się ograniczać. 181 - tyle pączków moglibyśmy jeść codziennie, gdybyśmy przeznaczyli całe przeciętne wynagrodzenie.

Autor:

Założenia są bardzo proste. Przeliczamy, ile tych łakoci można kupić za przeciętne wynagrodzenie. Sprawa się komplikuje, kiedy przyjrzymy się cenom poszczególnych wyrobów. Pączek pączkowi nierówny, a tłusty czwartek jest tym szczególnym dniem w roku, kiedy ich ceny są zupełnie inne niż na co dzień.

Dla indeksu kluczowe znaczenie ma wysokość przeciętnego wynagrodzenia. W średnich i dużych firmach wyniosła ona w grudniu 4 973,73 zł brutto, a więc na rękę około 3 531 zł. Dane podane przez GUS były lepsze niż spodziewali się ekonomiści, co w przeliczeniu na pączki daje bardzo dobry wynik.

RYNEK DOSTAWCÓW
HORECA W POLSCE - RAPORT 2018

ZAWSZE BEZPŁATNY DOSTĘP
DO PEŁNEGO WYDANIA
w wersji elektronicznej - kliknij

Za przeciętne wynagrodzenie moglibyśmy w tym roku kupić 5075 pączki. Mowa o wynagrodzeniu brutto. Za pensję netto możemy mieć 3603 pączki, a więc 1472 pączki oddajemy państwu w formie składek i podatków.

Czyli za pensję netto możemy w lutym jeść 181 pączków dziennie. O ile oczywiście nie kupimy nic innego.

W 2017 za przeciętną pensję można było kupić 4364 pączków.

© BROG B2B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k. Dalsze rozpowszechnianie powyższego materiału jest zabronione.

BROG B2B © BROG B2B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k. Wszelkie prawa zastrzeżone.

25 maja 2018 roku zacznie obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych").
W związku z tym chcielibyśmy poinformować o przetwarzaniu Państwa danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdą Państwo podstawowe informacje na ten temat. Proszę pamiętać, że w razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości w tym zakresie możesz skontaktować się z nami wysyłając e-mail na adres biuro@brogb2b.pl.


Kto będzie administratorem Państwa danych?
Administratorem Państwa danych będziemy my: BROG B2B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k. z siedzibą w Warszawie (dalej będziemy używać skrótu "BROG B2B"). Szczegółowe informacje dotyczące administratora znajdują się w polityce prywatności.

O jakich danych mówimy?
Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Państwa z naszych usług, w tym portali internetowych i innych funkcjonalności udostępnianych przez BROG B2B (np. subskrypcja bezpłatnych newsletterów czy formularz zamówień).

Dlaczego chcemy przetwarzać Państwa dane?
Przetwarzamy te dane w celach opisanych w polityce prywatności.

Komu możemy przekazać dane?
Zgodnie z obowiązującym prawem Państwa dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną.

Jakie mają Państwo prawa w stosunku do swoich danych?
Mają Państwo między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Mogą Państwo także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo w Polityce Prywatności. Tam też znajdą Państwo informacje jak zakomunikować nam Twoją wolę skorzystania z tych praw.

UKRYJ TE INFORMACJE