Strona główna Wiadomości luty Nowe menu w lokalu Drugie Dno
REKLAMA

Tylko u nas!

Nowe menu w lokalu Drugie Dno

Horecanet.pl, 13 lutego 2017

Multitap bar Drugie Dno, zyskujący w Warszawie coraz większą popularność, proponuje nowe menu. W stałej karcie znajdują się dania mięsne i wegetariańskie, odpowiednio dopasowane smakiem do serwowanych piw rzemieślniczych.

Autor:

Ciepłe przekąski przygotowywane są codziennie ze świeżych produktów, co można obserwować dzięki otwartej kuchni, która działa w godzinach 16:00 – 22:00 w każdy poniedziałek oraz 16:00 – 24:00 od wtorku do soboty. Wśród stałych klientów dużym powodzeniem cieszy się boczek długo pieczony na marchewkowym puree z imbirem i pak choi, chrupiące boczniaki z patelni oraz burgery na wypiekanych na miejscu brioche. Ceny do 28 zł. Pełne menu do pobrania na stronie internetowej http://drugiedno.pl/menu/.

Drugie Dno zostało otwarte pod koniec grudnia 2016 roku. Do dyspozycji gości są trzy sale – każda z własnym nagłośnieniem i wygodnymi krzesłami oraz antresola z fotelami. Doświadczeni barmani serwują zmieniające się na kranach piwa i cydry. Ofertę uzupełniają: piwa w butelkach, włoskie wino musujące, beer coctail, robiona na miejscu lemoniada oraz kawa i herbata.

RYNEK DOSTAWCÓW HORECA W POLSCE - RAPORT 2017
ZAWSZE BEZPŁATNY DOSTĘP DO PEŁNEGO WYDANIA
w wersji elektronicznej - kliknij

© BROG B2B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k. Dalsze rozpowszechnianie powyższego materiału jest zabronione.

Komentarz

Komentarz dnia

Makarun o zakazie handlu

Marcin Szworak współwłaściciel Makarun Spaghetti and Salad

Kalendarium wydarzeń

Więcej...

BROG B2B © BROG B2B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Kliknij ZGADZAM SIĘ, aby ta informacja nie pojawiała się więcej.
Kliknij
TUTAJ, aby zapoznać się z naszą polityką prywatności oraz dowiedzieć się jak zarządzać plikami cookies za pośrednictwem swojej przeglądarki internetowej.