Strona główna Wiadomości Włoskie i francuskie śniadanie, czyli sposób na poranek
REKLAMA

Tylko u nas!

Włoskie i francuskie śniadanie, czyli sposób na poranek

Horecanet.pl, 9 października 2017

Już od wielu lat czerpiemy inspiracje z dwóch najlepszych kuchni świata. Przygotowujemy wspaniałe dania główne, przekąski i desery. Czas wziąć przykład z kulinarnych mistrzów Francji i Włoch, aby w ich stylu zacząć kolejny dzień. Zapraszamy na śniadania w śródziemnomorskim stylu.

Autor:

Włoskie śniadanie, czyli la colazione

Włosi doprowadzili biesiadowanie do mistrzostwa. Kiedy zasiadają w gronie rodziny i znajomych do tradycyjnego posiłku, na stole pojawiają się wszystkie specjalności domu lub restauracji: różnego rodzaju przystawki, makarony jedzone na pierwsze danie, mięsa na drugie, niewielkie desery, a wszystko na koniec popite mocnym espresso lub cytrynowym likierem limoncello. Przybywającemu do krainy obfitości turyście aż trudno uwierzyć, że w podobny sposób nie wyglądają tutaj śniadania. Można nawet powiedzieć, że Włosi nie jedzą śniadań. Niektórym wystarczy dawka skondensowanej energii ukryta w mocnym, zaparzonym z najwyższą starannością espresso wypitym przy barze. Wprost idealne na początek dnia, który następuje po sutej, dość ciężkiej kolacji z poprzedniego wieczoru.

Niektórym nie wystarcza jedynie espresso. Dla nich różnego rodzaju piekarnie i bary przygotowują co rano chrupiące rogaliki cornetto sfogliato. Niewprawne oko pomylić je może z francuskim croissantem. Włoski odpowiednik jest jednak nieco mniejszy, zawiera o wiele mniej masła, więc jest też lżejszy. Spotkać je można w wersji bez nadzienia, z czekoladą lub masą migdałową. Popularne są również brioszki, czyli delikatne, drożdżowe bułeczki lub słodkie pieczywo charakterystyczne dla danego regionu. Doskonale pasuje do niego filiżanka cappuccino. Należy pamiętać, aby nie zamawiać jej po godzinie 11, ponieważ kawy mleczne we Włoszech pija się tylko do śniadania.

Włoski dzień powszedni zaczyna się więc od dawki energii, która wystarczy do lunchu. Można ją przyjąć w dwóch typowych dla mieszkańców tego kraju stylach: na szybko, pijąc kawę przy barze i zagryzając ją trzymanym w dłoni rogalikiem lub niespiesznie, przy stoliku, zapoznając się przy okazji z najnowszymi informacjami ze świeżej prasy. Niezależnie od ilości czasu, jaką dysponujemy o poranku, należy jednak docenić smak najwyższej jakości pieczywa i zaparzonej po mistrzowsku kawy.

typowe-sniadanie-wloskie-infografika.jpg

Francuskie śniadanie, czyli le petit-déjeuner

Podobny pomysł na przyjemne rozpoczęcie dnia mają Francuzi, którzy co ranek przygotowują le petit-déjeuner. Już sama nazwa podpowiada, że nie będziemy mieli do czynienia z wielką ucztą, a jedynie niewielkim posiłkiem. Nie trzeba się jednak czuć zawiedzionym. Francuskie śniadanie zaskoczy smakiem i różnorodnością.

Najważniejszym elementem jest doskonałe pieczywo: na co dzień chrupiąca, świeża bagietka, a podczas weekendów lub od święta maślany croissant lub inne wypieki z okolicznej piekarni. Doskonale komponują się one z wyborem konfitur oraz kawą z mlekiem lub czekoladą, przypominającą raczej kakao.

baner-scuffiny.jpg

Ciepłe napoje tradycyjnie podaje się w szerokich naczyniach lub miseczkach, aby łatwo można było maczać w nich pieczywo. Do tego typowego zestawu śniadaniowego często podawany jest jeszcze świeżo wyciskany sok z pomarańczy, jogurt i owoce. Śniadanie je się tutaj w domu lub w jednej z wielu zachęcających zapachem i wyglądem wypieków piekarni.

typowe-sniadanie-francuskie-infografika.jpg

Typowe włoskie i francuskie śniadanie w menu. Co jest w nim najważniejsze?

Może się wydawać, że prawdziwe śródziemnomorskie śniadanie we włoskim lub francuskim stylu to – nawet dosłownie – bułka z masłem. Nie chodzi jednak o to, aby nasi goście zadowalali się jedynie nieciekawym pieczywem i filiżanką kawy, ale o to, aby z tak prostego zestawu stworzyć posiłek dający przyjemność. To, co wyróżnia kuchnię włoską i francuską to właśnie połączenie kilku nieskomplikowanych składników w jedną, pyszną całość. Jak tego dokonać?

baner-foccacia-(1).jpg

 
 
Największą tajemnicą Włochów i Francuzów jest dbałość o jakość składników. Jeśli wybieramy tylko kilka, to muszą one być jak najlepsze. Podstawą śniadania jest więc świeże, najlepiej jeszcze ciepłe pieczywo, które rozpływa się w ustach. Słodkie rogaliki i bułeczki są często podpiekane, aby ich zapach niósł się na całe sąsiedztwo, zapraszając przechodniów do środka. Wszelkie dodatki do pieczywa również powinny być przygotowane z troską i dbałością o szczegóły. Doskonała będzie konfitura lub powidła z wysoką zawartością owoców lub nawet – by przełamać słodycz poranka – plasterek długo dojrzewającej szynki.
 
baner-katalog-(1).jpg
 
Śniadanie na słono po włosku lub po francusku

Choć na co dzień Włosi i Francuzi zadowalają się niewielkim śniadaniem na słodko, w ich kuchniach znajdziemy receptury potraw na doskonałe rozpoczęcie każdego poranka, zwyczajowo jedzone przez mieszkańców tych krajów na lunch. Powinny one zająć jedno z honorowych miejsc w menu każdego lokalu oferującego śniadania.
 
wloskie-inspiracje-infografika.jpg

 Pyszne grzanki ze słodko-kwaśnymi pomidorami lub serami i wędlinami prosto z Włoch i Francji, zdrowe i pożywne omlety z warzywami czy pełen niespodzianek smakowych quiche to dania, które wodzą na pokuszenie każdego, kto lubi niespiesznie przygotowywać się do budzącego się dnia. Warto zadbać także o tych gości, którzy się spieszą, i zaoferować im kanapkę panino lub croissanta z wytrawnym nadzieniem. Pamiętajmy, że włoski obyczaj nakazuje, aby śniadanie zjedzone przy barze było tańsze od tego, które leniwie je się przy stoliku.
 
francuskie-inspiracje-infografika.jpg

 Artykuł powstał we współpracy z MAKRO Cash and Carry
© BROG B2B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k. Dalsze rozpowszechnianie powyższego materiału jest zabronione.

Personalia

Komentarz

Komentarz dnia

Michał Czeladzki o wołowinie

Michał Czeladzki szef kuchni Marcelino Chleb i Wino

Kalendarium wydarzeń

Więcej...

BROG B2B © BROG B2B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k. Wszelkie prawa zastrzeżone.

25 maja 2018 roku zacznie obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych").
W związku z tym chcielibyśmy poinformować o przetwarzaniu Państwa danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdą Państwo podstawowe informacje na ten temat. Proszę pamiętać, że w razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości w tym zakresie możesz skontaktować się z nami wysyłając e-mail na adres biuro@brogb2b.pl.


Kto będzie administratorem Państwa danych?
Administratorem Państwa danych będziemy my: BROG B2B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k. z siedzibą w Warszawie (dalej będziemy używać skrótu "BROG B2B"). Szczegółowe informacje dotyczące administratora znajdują się w polityce prywatności.

O jakich danych mówimy?
Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Państwa z naszych usług, w tym portali internetowych i innych funkcjonalności udostępnianych przez BROG B2B (np. subskrypcja bezpłatnych newsletterów czy formularz zamówień).

Dlaczego chcemy przetwarzać Państwa dane?
Przetwarzamy te dane w celach opisanych w polityce prywatności.

Komu możemy przekazać dane?
Zgodnie z obowiązującym prawem Państwa dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną.

Jakie mają Państwo prawa w stosunku do swoich danych?
Mają Państwo między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Mogą Państwo także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo w Polityce Prywatności. Tam też znajdą Państwo informacje jak zakomunikować nam Twoją wolę skorzystania z tych praw.

UKRYJ TE INFORMACJE