Browary Warszawskie – pięć nowych placów miejskich

Udostępnij artykuł
Obiekt już niedługo otworzy dla mieszkańców stolicy fragment Woli: kwartał ulic Grzybowskiej, Krochmalnej, Wroniej i Chłodnej. Trwa rewitalizacja XIX-wiecznej Warzelni, w której znajdzie się restauracja Roberta Lewandowskiego, piwnic Leżakowni, które przyciągną tu smakoszy piwa oraz smacznego jedzenia, a także niewielkiego budynku dawnego Laboratorium.

Echo Investment – zadba również o jakość przestrzeni publicznej. Dwa z pięciu planowanych placów miejskich są już gotowe. To plac Brama Browarów przed budynkiem Biur przy Bramie od ul. Grzybowskiej oraz ukryty w sąsiedztwie budynków mieszkaniowych Plac Śniadaniowy. W planach ma również stworzenie pierwszego w Warszawie woonerfu, ulicy na której pierwszeństwo przed samochodami mają piesi i rowerzyści, a także trzech największych i najbardziej atrakcyjnych placów, które znajdą się wewnątrz projektu.

Od początku naszym założeniem było, że najważniejsze rzeczy w Browarach Warszawskich będą się działy pomiędzy budynkami: na skwerach, placach, w restauracjach i na ulicach. Dlatego tak wiele wysiłku wkładamy w przestrzeń publiczną, która musi zapraszać do przebywania w niej, a także wyznaczać standardy dobrego projektowania miasta przyjaznego dla człowieka. Czujemy się współodpowiedzialni za to, jak rozwija się Warszawa i jakie wyzwania stoją przed współtwórcami przestrzeni społecznych – mówi Michał Gerwat, dyrektor projektu Browary Warszawskie.

Wola z nowym rynkiem

Największym placem Browarów Warszawskich będzie Rynek Warzelni, w którego sercu znajdują się XIX-wieczna Warzelnia oraz budynek Apartamentów przy Warzelni. Jedną trzecią jego powierzchni zazieleni miejski lasek brzozowy. Na rynku zaprojektowana jest fontanna, której strumienie wody odwzorują układ łukowych sklepień Leżakowni. W tym miejscu rozpocznie swój bieg „rurociąg” – kortenowa instalacja użytkowo-artystyczna, która oplecie rynek oraz woonerf Haberbuscha i Schielego, nawiązując do dawnej produkcji piwa. Rurociąg posłuży do prezentowania plenerowych wystaw, zawieszenia ławek czy nastrojowego oświetlenia.  Rynek Warzelni  będzie też miejscem lokalnych wydarzeń, kina plenerowego, pokazów iluminacji czy wspólnego kibicowania, czemu sprzyja bliskość sportsbaru Roberta Lewandowskiego. Szukający spokoju mogą się przenieść na sąsiadujący plac – Dziedziniec Laboratorium, który pokryje kwietna łąka, brzozy oraz krzewy.

NOWOŚCI GASTRONOMICZNE
kwiecień-maj 2020
> kliknij, aby się zapoznać się z pełnym wydaniem <
Zielone Browary

Najbardziej zielonym miejscem Browarów Warszawskich będzie Ogród Centralny, położony nad Leżakownią. Echo Investment posadzi tu około 60 drzew i krzewów – m.in. czereśnię ptasią, dęby błotne oraz krzewy soliterowe. Całość dopełni łąka kwietna z mieszanką bylin i traw ozdobnych.

Bardzo zależało nam, by w centrum Browarów Warszawskich znalazła się duża, zupełnie zielona przestrzeń, gdzie można posiedzieć na ławce lub poleżeć na trawie wśród drzew, krzewów i kwiatów. Brak takich miejsc staje się dla wielu miast coraz większym problemem, dlatego ma tych kilku miejskich placach, wypełniających przestrzeń między budynkami skumulowaliśmy jak najwięcej roślinności. Nasi projektanci zadbali o różnorodność gatunkową, aby przyciągać tu także owady i żyjątka, które zapewniają odpowiedni bilans miejskiej bioróżnorodności. Co więcej, m.in. na Placu przy Bramie przygotowaliśmy dla nich specjalne budki, tzw. „hotele dla owadów”, w których będą mogły zamieszkać, np. pszczoły – mówi Michał Gerwat, dyrektor projektu Browary Warszawskie.

OGRÓD CENTRALNY.jpg

Przy wejściu do Leżakowni, poniżej Ogrodu Centralnego, powstanie Plac Dolny, który wprowadzi gości pod zabytkowe kolebki zamienione na halę jedzeniową. Już od placu kusić będą smaki i zapachy najlepszej autorskiej kuchni z całego świata i kraftowy browar odtwarzający receptury dawnego browaru Haberbuscha i Schielego. Pod dorodnym, rozłożystym platanem staną leżaki, parasole i barowe stoliki. Choć Plac Dolny będzie schowany, to można się do niego dostać aż czterema wejściami.

Browary w cieniu

Na całym terenie Browarów Warszawskich, który ma blisko 4,5 ha, wsadzonych zostanie ponad 230 dużych drzew. Dendrolodzy zarekomendowali gatunki, które dobrze czują się w miejskich warunkach, jak na przykład dęby błotne, brzozy pożyteczne, graby pospolite, wiśnie jednońskie, czereśnie ptasie, a także platan i ambrowiec amerykański. Tereny zielone – drzewa, trawniki, łąki, skwerki z trawami i bylinami oraz zielone dachy niektórych budynków – zajmą łącznie blisko 1,8 ha.
Browary Warszawskie będą gotowe do odwiedzenia już pod koniec 2020 roku.

© BROG B2B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k.
Dalsze rozpowszechnianie powyższego materiału jest zabronione.

Milena Kaszuba-Janus

Redaktor naczelna Nowości Gastronomiczne, redaktor Horecanet.pl, Sweets & Coffee, współorganizatorka Forum Rynku Gastronomicznego Food Business Forum. Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Warszawskim. Z wydawnictwem BROG B2B związana od ponad czterech lat, gdzie od września 2018 pełni funkcję redaktor naczelnej Nowości Gastronomicznych oraz redaktor portalu Horecanet.pl i magazynu Sweets & Coffee. Współorganizuje najważniejsze wydarzenie dla branży gastronomicznej Food Business Forum. Odpowiada za dobór tematów dyskusji oraz podnoszenie jakości wydarzenia pod kątem merytorycznym. Dba także o różnorodność panelistów i prelegentów. Przeprowadziła wywiady m.in. z Karolem Okrasą, Arturem Jarczyńskim czy Andreą Camastrą. Prywatnie szczęśliwa żona, fanka czekolady i dobrej kuchni, miłośniczka zumby, literatury grozy i Justina Timberlake’a.

Opublikowano: 01.07.2020
Aktualizacja: 01.07.2020