Finger food – kreatywne przekąski na karnawał

Udostępnij artykuł
Dobre finger food to estetycznie ułożone, smaczne przekąski przygotowane tak, aby można je było zjeść bez użycia sztućców. Doskonałe finger food to prawdziwa filozofia. Jeden kęs i na podniebieniu rozlewa się czysta przyjemność odczuwania harmonijnie dobranych składników, których smak trudno będzie zapomnieć.

A w kolejce czekają już kolejne propozycje. Ich przyrządzenie to prawdziwa sztuka godna mistrzów, którzy potrafią z każdego składnika wydobyć pełnię smaku, umiejętnie podkreślając wszystkie zawarte w nich nuty odpowiednio dobranymi przyprawami.

Przekąski na przyjęcie – idea finger food

Niewielkie, serwowane „na jeden kęs” przystawki są znane od lat. Na oficjalnych bankietach, przyjęciach czy spotkaniach biznesowych podawało się standardowo zimną płytę z wyborem mięs, pasztetów oraz bardziej fantazyjnych propozycji faszerowanych lub serwowanych z sosem. Na mniejsze, prywatne imprezy przygotowywało się różnego rodzaju koreczki i miniaturowe kanapeczki z losowo dobranymi składnikami. Wiedziano, że liczy się forma przystawek, która powinna nie utrudniać gościom zabawy, ale próby komponowania składników były jeszcze nieśmiałe.

Dziś wszelkiego rodzaju zakąski ewoluują, stając się nowoczesnymi finger food. Znaczenie ma nie tylko rozmiar i dekoracja, ale też niebanalny smak, który ma lekko pobudzić kubki smakowe, i podkręcić aromaty serwowanych trunków. Dziś szefowie kuchni przygotowujący ofertę cateringową lub menu bankietowe wiedzą, że skoro mamy tylko jeden kęs na spróbowanie, to powinien on być kwintesencją tego, co kulinarnie chce się przekazać. Można a nawet trzeba pozwolić sobie na najlepszej jakości składniki zestawione tak, by zaciekawiać, pobudzać zmysły i choćby na chwilę skupić uwagę bawiących się osób. Idealne finger food powinno być więc dopracowane w każdym calu. Ma nie tylko kusić formą podania, ale też intensywnością smaku.

Inspirację do komponowania przystawek finger food na karnawał można czerpać z kultur, które wykształciły całą tradycję serwowania i jedzenia niewielkich dań przed lub zamiast głównego posiłku. Doskonałym przykładem jest idea hiszpańskiego tapas. Ma ono kojarzyć się z beztroską i odrywać od problemów codzienności. Tradycyjnymi kanapeczkami, tortillą, kiełbaskami, krewetkami w czosnku i oliwie, chorizo i wędliną jamon Hiszpanie raczą się na stojąco, podczas rozmowy ze znajomymi. Wędrują od miejsca do miejsca, od knajpki do knajpki, ciesząc się swoim towarzystwem, winem i niezapomnianymi smakami. Podobną radość życia i miłość do jedzenia przekazują Włosi i Grecy, biesiadujący godzinami przy doskonałych antipasti i mezedes. Jaka jest tajemnica? Doskonały produkt, dający prawdziwą przyjemność jedzenia.

Jak podawać karnawałowe przekąski w stylu finger food?

Pierwszą zasadą doskonałego finger food jest dobór odpowiednich, najlepszej jakości produktów, drugą – nienaganna prezentacja i niewielka, ale niekoniecznie minimalistyczna forma. Przede wszystkim powinniśmy więc pamiętać o wyglądzie oraz wygodzie. Przekąski karnawałowe mają kusić oraz być przygotowane tak, by można je było elegancko zjeść bez użycia sztućców, najlepiej na stojąco, nie przerywając rozmowy lub zabawy. Dlatego trzeba dobrze rozplanować rozmiary poszczególnych porcji. Ułatwiają to różnego rodzaju akcesoria do serwowania przystawek, np. bardzo efektowne łyżki, niewielkie kieliszki czy naczynia, w których można układać miniaturowe kompozycje składników.

Prezentację przekąsek musimy dopasować również do charakteru przyjęcia. Jeśli jest ono bardziej swobodne, możemy pokusić się o nowoczesną kompozycję na drewnianej desce. Na oficjalnych bankietach finger food możemy ułożyć na podświetlonym świecami lustrze, szybie lub kamieniu. Trendem mijającego roku jest zastawa w kolorze czarnym, który stanowi doskonałą bazę dla barwnych potraw.

Odpowiedni rozmiar przekąski pomoże wyznaczyć nam również sposób, w jaki ją skomponujemy. Najlepiej stworzyć podstawę z wybranego składnika bazowego. Może nim być standardowe pieczywo lub kwadraty, prostokąty i trójkąty z ciasta francuskiego czy foremki z ciasta kruchego. Wykorzystajmy również świeże lub pieczone warzywa lub cząstki owoców, a także muszle owoców morza. Nie bójmy się odważniejszych rozwiązań, wychodzących poza kulinarne schematy. Wytrawne nadzienia umieśćmy np. w koszyczkach z parmezanu, chipsach z warzyw korzeniowych, listkach ciasta filo, rożkach do lodów, francuskich foremkach vol au vent lub małych gofrach.

Co podawać na przyjęciu? Przekąski na karnawał

Trzecią zasadą rządzącą finger food jest odpowiednia kompozycja składników. Ustalając przepisy, możemy skorzystać z receptur na tradycyjne potrawy z różnych zakątków świata i przyrządzić ich miniaturowe wersje. Pamiętajmy, że w tym wypadku muszą one stanowić kwintesencję typowych smaków, które otworzą się już po jednym kęsie. Inspirujmy się również dobrymi, lokalnymi produktami, np. szlachetnymi wędlinami, wędzonymi rybami, różnymi gatunkami sera, oliwkami czy figami. Kropką nad i będzie perfekcyjne doprawienie, które wydobędzie ukrytą w nich głębię lub bazować będzie na kontrastach słony-słodki, kwaśny-słodki, ostry-słodki. Nasza niewielka propozycja musi być efektowna, zaskakiwać bogactwem doznań.

Idea finger food zawiera w sobie nieograniczone możliwości kombinacji i kreatywnego traktowania każdego składnika. Dozwolone jest wszystko, co da oszałamiający efekt: będzie pięknie wyglądało i wybornie smakowało. Znajdzie się tu miejsce na nietypowe składniki, np. trawę żubrową, czosnek niedźwiedzi, karob, tapiokę, biały ocet balsamiczny, jak również ciekawe techniki kulinarne. Kompozycję leśnych smaków dopełnić możemy np. pudrem z prawdziwków lub kwaśnymi, mrożonymi ciekłym azotem lodami z żurawiny lub borówki. Jeśli zależy nam na delikatnym zarysowaniu danego smaku, z wybranego składnika przygotujmy aromatyczną pianę. Bawmy się też kontrastami, różnorodnością tekstur. Mięciutkie konsystencje czy kremowe musy przełammy chrupkością orzechów, chipsów czy granoli. Niech nasi goście mają z jedzenia nie tylko przyjemność, ale też ukrytą w samym wnętrzu przystawki niespodziankę.

Przygotowując przekąski na przyjęcie karnawałowe warto wziąć pod uwagę również serwowany na nim alkohol oraz napoje. Zdecydujmy się na takie składniki, które będą dopełniać smak np. szampana, jasnego lub ciemnego piwa, białego i czerwonego wina, whisky czy podawanych drinków. To jeden z oczekiwanych efektów doskonałych finger food. Są zazwyczaj jedzone jako zakąska, dlatego powinny wpisywać się w kulinarne zasady łączenia dań z gatunkami alkoholu.

Artykuł powstał we współpracy
z MAKRO Cash and Carry

Karolina Stępniak

Redaktor naczelna Świat Hoteli, redaktor Horecanet.pl, Sweets & Coffee, współorganizatorka Forum Rynku Hotelarskiego PROFIT HOTEL®, dyrektor wydawnicza, współwłaścicielka BROG B2B. Absolwentka wydziału dziennikarstwa Collegium Civitas w Warszawie. Doświadczenie zdobywała w takich pismach jak Gazeta Wyborcza i Życie Warszawy. Z firmą BROG Media (później BROG Marketing i BROG B2B) związana od grudnia 2010 roku. Początkowo jako dziennikarz w czasopismach Świat Hoteli i Nowości Gastronomiczne oraz portalu Horecanet.pl. Od lutego 2013 pełni funkcję redaktor naczelnej Świata Hoteli, a od stycznia 2018 roku dyrektor wydawniczej i współwłaścicielki wydawnictwa BROG B2B. Jest również współorganizatorką Forum Rynku Hotelarskiego Profit Hotel, a także odpowiedzialna za tworzenie portalu Horecanet.pl oraz współorganizację Forum Rynku Gastronomicznego Food Business Forum i Forum Rynku Kawiarni, Cukierni, Lodziarni, Piekarni Sweets & Coffee. Jest także wykładowczynią i członkinią Rady Biznesu Szkoły Głównej Turystyki i Hotelarstwa Vistula. Interesuje się polskim rynkiem hotelarskim i gastronomicznym. Prywatnie uwielbia sport, w szczególności bieganie, poza tym dobrą kuchnię i polskie kino. Szczęśliwa partnerka i mama Łucji.

Opublikowano: 18.12.2017
Aktualizacja: 31.10.2018