Letnie menu według szefów kuchni Makro

Udostępnij artykuł
[SPECJALNIE DLA NAS] Wielkimi krokami nadchodzi wspaniały, pełen zróżnicowanych smaków i aromatów okres – lato! Jak zawsze o tej porze pojawiają się pytania: Co tym razem będzie królowało na deserowych bufetach? Czym szefowie kuchni zaskoczą swoich gości? Jakie smaki zdominują letnie propozycje menu? Odpowiedzi na nie przestały być oczywiste i jednoznaczne.

Truskawki, maliny, arbuzy czy brzoskwinie, ale też kurki, botwinka, szparagi i szczaw to klasyki, dla których na pewno znajdzie się miejsce w kartach dań albo sezonowych wkładkach. To dzięki nim, w wakacyjnej ofercie pojawią się orzeźwiające sałatki, lubiane chłodniki, musy, sorbety oraz rzemieślnicze lody. Dostępność drobnego sprzętu i profesjonalnych urządzeń ułatwiających pracę, połączona z ciągle wydłużającą się listą wysokiej jakości produktów spożywczych, pozwoli na kreowanie potraw opartych na jeżynach, żurawinie, jagodach czy poziomkach.

Dla tych, którzy cenią sobie wysoką jakość i w późniejszych miesiącach zapragną powrócić do smaków lata, Makro przygotowało nowości w asortymencie mrożonek. Sieć hurtowi, jako mecenas programu Polskie Skarby Kulinarne, wprowadziła do sprzedaży bogactwa rodzimej natury, takie jak pigwowiec, dereń, czarny bez, dzika róża i rokitnik. To dla wielu dobrze znane smaki, ale wcale nie tak oczywiste przy tworzeniu nowej czy też odświeżonej oferty kulinarnej.

Lody herbaciane z pigwowcem lub sorbet arbuzowy z wodą różaną i konfiturą z owoców dzikiej róży,
rukiew wodna z czarnym bzem jako składnik sałatki, majonez z rokitnikiem jako urozmaicenie burgera czy mus jogurtowy z jeżyną na deserowym bufecie, podczas przyjęcia to tylko nieliczne z możliwych kompozycji smakowych. Idealnie ugotowana fasolka szparagowa będzie doskonałą podstawą wyśmienitej sałatki z pomidorami i czosnkiem, a fenkuł z dressingiem cytrusowym – rewelacyjnym dodatkiem do ryby.

Purée z palonego czy po prostu pieczonego kalafiora może być dopełnieniem niejednego dania głównego, w którym główną rolę odgrywa np. drób. Szparagi w połączeniu z oscypkiem i np. pomidorami sprawdzą się jako smaczna sałatka, a wystarczy dodać trochę temperatury, za¬piec i staną się pysznym daniem wegetariańskim. Chłodnik z białych szparagów to klasyka, którą przełamią orientalne owoce yuzu. Z kolei chłodnik na bazie kukurydzy i żółtych pomidorów jest rewelacyjną alternatywą dla ponadczasowego i lubianego gazpacho.

Jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia szefa kuchni. To on jest artystą i kreatorem nietuzinkowych połączeń, dla których goście chętnie wracają do lokali. Zaskakujmy, oczarowujmy, łączmy nieoczywiste i wkładajmy ser-ce w dania naszego autorstwa. To jeden z podstawowych kluczy do sukcesu.

Autorami są Michał Grzywacz i Cezary Powała
szefowie kuchni pokazowej w hali Makro nr 1 w Warszawie
Komentarz został przygotowany specjalnie dla naszej redakcji
NOWOŚCI GASTRONOMICZNE – prosimy kliknąć

© BROG B2B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k.
Dalsze rozpowszechnianie powyższego materiału jest zabronione.

Milena Kaszuba-Janus

Redaktor naczelna Nowości Gastronomiczne, redaktor Horecanet.pl, Sweets & Coffee, współorganizatorka Forum Rynku Gastronomicznego Food Business Forum. Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Warszawskim. Z wydawnictwem BROG B2B związana od ponad czterech lat, gdzie od września 2018 pełni funkcję redaktor naczelnej Nowości Gastronomicznych oraz redaktor portalu Horecanet.pl i magazynu Sweets & Coffee. Współorganizuje najważniejsze wydarzenie dla branży gastronomicznej Food Business Forum. Odpowiada za dobór tematów dyskusji oraz podnoszenie jakości wydarzenia pod kątem merytorycznym. Dba także o różnorodność panelistów i prelegentów. Przeprowadziła wywiady m.in. z Karolem Okrasą, Arturem Jarczyńskim czy Andreą Camastrą. Prywatnie szczęśliwa żona, fanka czekolady i dobrej kuchni, miłośniczka zumby, literatury grozy i Justina Timberlake’a.

Opublikowano: 19.06.2019
Aktualizacja: 19.06.2019