Mamy video z IV Sweets & Coffee Forum 2018

Udostępnij nas na:

W dniu 18 maja w Sheraton Warsaw Hotel na IV Forum Rynku Kawiarni – Cukierni – Lodziarni – Piekarni Sweets & Coffee 2018 spotkali się profesjonaliści decydujący o kierunkach rozwoju branży w Polsce. Nie zabrakło najwybitniejszych ekspertów i praktyków rynku, dostawców produktów i usług, prezesów i dyrektorów sieci oraz właścicieli pojedynczych lokali.

To jedyna w roku okazja do indywidualnych spotkań na najwyższych szczeblach decyzyjnych, także w gronie przyjaciół i partnerów biznesowych. To również wspaniała platforma do wymiany doświadczeń, własnych sposobów na sukces i niezliczonych, indywidualnych, praktycznych porad.

Podczas wydarzenia odbyły się cztery bloki tematyczne. Rozmawialiśmy o aktualnej sytuacji i przyszłości rynku, efektownym wykorzystaniu potencjału lokalizacji, kawie – jako ambasadorce biznesu oraz lojalności gości.

Pierwszy blok pt.: „Szansa na zyski w dobie zmian – rynek, goście, prawo” rozpoczęła Karolina Knyziak z ARC Rynek i Opinia, która zaprezentowała wyniki badań wskazujące m.in. oczekiwania gości względem lokali ze słodką ofertą. W pierwszej części panelu zaproszeni goście (Caroline Radziszewska, wiceprezes zarządu i współwłaścicielka Batida; Andrzej Jackiewicz, dyrektor zarządzający Costa Coffee Polska; Marcin Snopkowski, dyrektor generalny Grycan – Lody od pokoleń
oraz Marcin Zawadzki, prezes Związek Pracodawców Hoteli Restauracji i Cateringu)
rozmawiali m.in. o skutkach zakazu handlu w niedziele, rosnących cenach oraz sposobach na generowanie dodatkowych przychodów lub znalezienie oszczędności. Z badań ARC wynikało, że aktualnie czymś w zasadzie oczywistym, czego oczekuje gość jest podkreślanie tradycji, rzemieślniczości, naturalnych składników, przekazywanych z pokolenia na pokolenie receptur. Paneliści mówi o tym, jak w tym nie utonąć, a wręcz samemu na tym tle się wybić. Poruszano także kwestię oczekiwań gości pod kątem płci, granicy, której kawiarnia poszerzając ofertę przekroczyć nie powinna oraz wykorzystaniu potencjału osób z pokolenia silver tsunami, w dobie problemu z personelem.

Drugi blok tematyczny pt.: „Potencjał lokalizacji – projekt tętniący życiem” rozpoczął się od prezentacji Katarzyny Westrych-Pavy, współwłaścicielki 370 Studio, która na przykładach pokazała kilka sposobów na ciekawe i niedrogie zaprojektowania oraz aranżację wnętrz. Biorący udział w dyskusji, czyli Anna Śliwka, architekt, współwłaścicielka 370 Studio, Wioletta Serafin, dizajner, współwłaścicielka Pracownia Projektowania Wnętrz Kdesign, Maciej Kurkowski, architekt, pomysłodawca i założyciel Grupy Projektowej Five Cell oraz Adam Ringer, współtwórca, współwłaściciel Green Caffè Nero podkreślali, że w przypadku kawiarni czy cukierni lokalizacja jest niezwykle istotna, ponieważ często gość wybiera te lokale spontanicznie. Rozmawiano o drugim życiu miejsc, po dawnych restauracjach, specyfice lokali w galeriach handlowych, aktualnych trendach, błędach właścicieli w procesie projektowania i aranżacji oraz dostępnych na rynku tanich rozwiązaniach, o których warto pomyśleć, np. przy modernizacji.

Trzeci blok dotyczył kawy jako ambasadorki biznesu. Podczas niezwykle energetycznej dyskusji – w której wzięli udział Maciej Duszak, współwłaściciel Arabean, ekspert Coffeedesk; Mateusz Gaca, współwłaściciel, Brisman Kawowy Bar oraz getcoffee.co; Kamil Gaszewski, Beverage Development Manager Europe Costa Coffe; Łukasz Mrowiński, prezes Hamda Trade, właściciel Etno Cafe oraz Paweł Olszewski, dyrektor Miko Coffee – rozmawiano o pojęciach fal w kawie, kulturze jej serwowania w Polsce, kunszcie i jakości parzenia, współpracy właścicieli z dostawcami i palarniami, certyfikacji produktów, błędach popełnianych przy wyborze mieszanek oraz kierunku rozwoju branży kawowej w naszym kraju.

Uczestnicy panelu dyskusyjnego poświęconego lojalności konsumentów w czasach rewolucji technologicznej próbowali przewidzieć trendy i oczekiwania, jakie w przyszłości zadecydują o tym, czy i na ile chętnie goście kawiarni, cukierni, lodziarni i piekarni będą do nich powracać. Nowoczesne technologie i fakt, że niemal każdy za nas nie rozstaje się ze smartfonem, jest podłączony do sieci, lub korzysta z hot spotów w lokalach gastronomicznych, to potężne narzędzie do zbierania informacji o konsumentach. Na podstawie danych lokalizacyjnych oraz informacji, które są zbierane w zamian za możliwość bezpłatnego korzystania z aplikacji mobilnych, możemy z dużą precyzją utworzyć profile użytkowników smartfonów, np. odwiedzających nasz lokal lub pojawiających się w jego okolicy.

Zebrane dane możemy wykorzystać do tworzenia dopasowanych do konkretnych grup konsumentów treści reklamowych, promocyjnych itp. Personalizowanie treści marketingowych i precyzyjna komunikacja z klientami nigdy nie były tak proste. Zdaniem przedsiębiorców, właścicieli oraz przedstawicieli sieci kawiarni i lodziarni, którzy wzięli udział w dyskusji panelowej, nowoczesne technologie owszem dostarczają bardzo dobrych i przydatnych narzędzi, jednak wykorzystać je mogą marki i lokale, które już wcześniej w tradycyjny sposób wypracowały rozwiązania pozwalające na lojalizowanie gości. Wśród najważniejszych działań mających niebagatelne znaczenie dla budowania relacji z klientami oraz przekładającymi się na ich zadowolenie z usług i produktów są: jakość oferowanych usług i  produktów, indywidualne traktowanie, profesjonalna obsługa, która jest nastawiona na budowanie bliskich i długofalowych relacji, czystość lokalu, przyjazny i wygodny design itd. W dyskusji wzięli udział: Katarzyna Pijanowska, Brand Manager Starbucks, Dominik Karbowski, wiceprezes Selectivv, Mateusz Karpiński, współwłaściciel, Prawdziwe Lody i Sieć Sopelek oraz Michał Ratajczyk, właściciel Daft Cafe.

Sweets & Coffee Forum posiada także swój czytelny wymiar biznesowy. Podczas tegorocznego Forum, w strefie Business Speed Dating 40 osób bezpośrednio odpowiedzialnych za zakupy, wyposażenie, inwestycje itp. w sieciach i niezależnych lokalach spotkało się z dostawcami. Te rozmowy – dające realną szansę na KONTRAKTU ROKU – odbyły się równocześnie z konferencją w specjalnie przystosowanej do tego sali. Łącznie odbyło się ponad 500 indywidualnych spotkań.

Ukoronowaniem wydarzenia, tradycyjnie, była uroczysta kolacja z Galą Sweets & Coffee Awards 2018.

SWEETS & COFFEE AWARDS 2018
kliknij, aby poznać finalistów i zwycięzców

 

Poznaliśmy także zwycięzców pierwszej edycji konkursu dla dostawców branży Supplier of the Year 2018. Wyjątkowych trzech równorzędnych zwycięzców konkursu wybrało Jury złożone z kilkudziesięciu „kupców” uczestniczących w tegorocznej edycji Business Speed Dating. Wyróżnienie otrzymały firmy: Barry Callebaut, Fine Dine oraz SCM – dystrybutor na Polskę produktów Monin i Vitamix.

Wyrazy wdzięczności kierujemy do Partnerów: ZP HoReCa, ARC Rynek i Opinia, 370  Studio oraz Selectivv, a także Sponsora Głównego firmy Tetra Pak.

WWW.SCFORUM.PL

Organizatorem jest BROG B2B – media efektywnej komunikacji – właściciel czasopism: Świat HoteliNowości GastronomiczneSweets & CoffeeStacja Benzynowa & Convenience Store; portali: www.horecanet.pl, www.petrolnet.pl, oraz organizator Forum Rynku Hotelarskiego Profit Hotel, Forum Rynku Gastronomicznego Food Business Forum, Forum Rynku Kawiarni, Cukierni, Lodziarni, Piekarni Sweets & Coffee, a także Forum Rynku Stacji Paliw PetroTrend.

Kontakt z Organizatorem
BROG B2B

Zbigniew Pąk
dyrektor sprzedaży
664 463 083, 22 290 66 11
z.pak@brogb2b.pl