Manor House SPA Pałac Odrowążów zainstalował system mierzący jakość powietrza

Udostępnij artykuł
Podczas międzynarodowej debaty nad kryzysem klimatycznym w ramach COP24* padło wiele ważnych słów. Jeśli nie ograniczymy wzrostu temperatury na Ziemi – m.in. przez redukcję emisji gazów cieplarnianych – skutki będą katastrofalne. Na terenie mazowieckiego hotelu Manor House SPA Pałac Odrowążów zainstalowano system mierzący jakość powietrza, który równocześnie analizuje poziom zanieczyszczenia powietrza i smogu.

Zanieczyszczenia powietrza są coraz bardziej dokuczliwe i niebezpieczne. Doświadczamy tego sami. Wśród 50 najbardziej zanieczyszczonych miast w Unii Europejskiej, aż 33 znajduje się w Polsce. Dlatego edukacja ekologiczna jest szczególnie ważna w naszym kraju. Musimy wszyscy dbać o jakość powietrza i odpowiedzialnie żyć. Ta odpowiedzialność dotyczy zarówno życia prywatnego, jak i działań firm. Oznacza to niższą konsumpcję, w tym także energii,  generowanie mniejszej liczby odpadów i ich segregację, stosowanie odnawialnych źródeł energii przy równoczesnym ograniczeniu emisji gazów cieplarnianych, którymi karmi się tak niebezpieczny dla zdrowia smog.

Czystość powietrza jest jednym z ważniejszych wskaźników monitorowanych we współczesnym świecie. Na terenie mazowieckiego hotelu Manor House SPA Pałac Odrowążów zainstalowano system mierzący jakość powietrza, który równocześnie analizuje poziom zanieczyszczenia powietrza i smogu. Zamontowany w ogólnodostępnym dla Gości kompleksu hotelowego w Chlewiskach miejscu sensor Airly zbiera i przetwarza informacje z obszaru o promieniu 1,5 km. Mierzy m.in.: temperaturę powietrza, wilgotność, ciśnienie atmosferyczne oraz stężenie pyłów zawieszonych PM2.5 oraz PM10. Zaawansowane algorytmy umożliwiają również sprawdzanie prognozy czystości powietrza na najbliższe 24 godziny.

Czujniki Airly wskazują w czasie rzeczywistym jakość powietrza. Wskaźniki można odczytać bezpośrednio przy wejściu do Pałacu Odrowążów lub online na stronie internetowej hotelu. Sensor Airly przedstawia dane pomiarowe za pomocą diody, której kolor odpowiada aktualnemu zanieczyszczeniu powietrza, zgodnie ze skalą CAQI.

ŚWIAT HOTELI WRZESIEŃ-PAŹDZIERNIK 2018
> kliknij, aby się zapoznać się z pełnym wydaniem <

– Na szczęście Chlewiska są położone w regionie, w którym przez większość w roku cieszymy się dobrym i bardzo dobrym powietrzem. Jest to szczególnie ważne ze względu na rodzaj prowadzonej przez nas działalności. Odwiedzający kompleks hotelowy Manor House SPA, czy to podczas dłuższego odpoczynku, czy weekendowego wypadu, mogą korzystać z czystego powietrza i prawdziwie odpocząć od miejskiego pośpiechu i zgiełku w sprzyjającym zdrowiu klimacie – mówi Grażyna Wrona, prezes Manor House i dodaje: – Jesteśmy firmą odpowiedzialną społecznie, dbamy o środowisko naturalne, segregujemy śmieci, zachęcamy też, by rzucać na posadzkę w łazience tylko ręczniki wymagające prania. Jesteśmy przekonani, że warto podejmować takie formy edukacji, by zmienić wzorce zachowań na bardziej ekologiczne. Zamontowaliśmy także system pomiaru jakości powietrza, by nasi goście wiedzieli jakim powietrzem będą oddychać na urlopie. Coraz częściej od nich słyszymy, że celowo uciekają z nękanych smogiem miast. Niestety w wielu polskich metropoliach emisja pyłów zawieszonych wielokrotnie przekracza dopuszczalne normy. W Manor House SPA można na podstawie odczytów czystości powietrza zdecydować o rodzaju aktywności. Jeśli wskaźniki są zielone, zachęcamy do spacerów po naszym przepięknym parku. Jeśli indeks jakości powietrza jest umiarkowany, lepiej skorzystać z oferty Biowitalnego SPA, bezchlorowego basenu, Łaźni Rzymskich czy hotelowej restauracji.

Zmiany klimatyczne dotycząc nas wszystkich, dlatego nie możemy zostawiać kwestii ekologii wyłącznie rządzącym. Choć oczywiście każda inicjatywa danego państwa czy uzgodnione wspólne działania, ustalenie pożądanych norm i dążenie do ich zachowania, są istotne. Kluczowa jest jednak postawa każdego z nas, bowiem suma prywatnych decyzji może mieć większy wspływ na ochronę środowiska naturalnego niż skutki uboczne przemysłu.

*COP24  (ang. Conferences of the Parties) – to kolejna Konferencja Stron Ramowej konwencji ONZ w sprawie zmian klimatu. W 1992 roku państwa podpisały umowę, która zakładała dążenie do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych i powodowanych przez nie globalnych zmian klimatu. W Szczycie Klimatycznym w Katowicach wzięło udział ok. 20 tysięcy osób ze 190 krajów, w tym politycy, negocjatorzy, eksperci i dziennikarze, a także reprezentanci organizacji pozarządowych oraz środowisk naukowych i sfery biznesu.

 

© BROG B2B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k. Dalsze rozpowszechnianie powyższego materiału jest zabronione.

Milena Kaszuba-Janus

Redaktor naczelna Nowości Gastronomiczne, redaktor Horecanet.pl, Sweets & Coffee, współorganizatorka Forum Rynku Gastronomicznego Food Business Forum. Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Warszawskim. Z wydawnictwem BROG B2B związana od ponad czterech lat, gdzie od września 2018 pełni funkcję redaktor naczelnej Nowości Gastronomicznych oraz redaktor portalu Horecanet.pl i magazynu Sweets & Coffee. Współorganizuje najważniejsze wydarzenie dla branży gastronomicznej Food Business Forum. Odpowiada za dobór tematów dyskusji oraz podnoszenie jakości wydarzenia pod kątem merytorycznym. Dba także o różnorodność panelistów i prelegentów. Przeprowadziła wywiady m.in. z Karolem Okrasą, Arturem Jarczyńskim czy Andreą Camastrą. Prywatnie szczęśliwa żona, fanka czekolady i dobrej kuchni, miłośniczka zumby, literatury grozy i Justina Timberlake’a.

Opublikowano: 17.12.2018
Aktualizacja: 17.12.2018