Mycie pianowe – czy warto stosować je w gastronomii?

Udostępnij artykuł
Utrzymanie higieny na wysokim poziomie jest wyzwaniem każdego lokalu gastronomicznego. Jest to szczególnie istotne ze względu na bezpieczeństwo gości spożywających posiłki. Właśnie dlatego istotne jest, by testować różne metody czyszczenia i wybrać tę najbardziej odpowiednią. Dziś kilka słów o myciu pianowym.

Najczęstsze zanieczyszczenia wiążą się z tłuszczami, cukrami i białkami. Każde z nich po czasie mogą się stać bardzo trudne do usunięcia. Na przykład cukier pod wpływem temperatury zamienia się w karmel, tłuszcze ulegają polimeryzacji, a białka denaturacji. Dodatkowo mogą powodować namnażanie się drobnoustrojów. Właśnie dlatego tak istotna jest regularność dezynfekcji.

Jedną ze skutecznych metod jest mycie pianowe. Piana wytwarzana jest poprzez silne napowietrzenie roztworu środka myjącego. Pęcherzyki piany pękają na zabrudzonej powierzchni i dodatkowo nawilżają zabrudzenia środkiem myjącym.  Stosowanie tej metody doskonale sprawdzi się też podczas mycia ścian, trzonów kuchennych czy sufitów w chłodni.

Jak prawidłowo przeprowadzić mycie pianowe?

Na początku należy opłukać powierzchnię, by pozbyć się pierwszej warstwy zabrudzeń. Najlepiej użyć wody o wyższej temperaturze. Następnie przy użyciu wytwornicy piany, w kierunku od dołu do góry nanosimy preparat na ścianę i pozostawiamy ok. 10 minut. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że piana powinna być stabilna i dobrze przyczepiać się do powierzchni. Po tym czasie pianę spłukujemy wodą w kierunku od góry do dołu.

Dodatkowo wybierając tę metodę nie ingerujemy w strukturę mytych materiałów, nie ulegają one tez zarysowaniom, bo nie korzystamy z wysokiego ciśnienia przy nakładaniu piany. Ta metoda jest szczególnie polecana do mycia trudno dostępnych miejsc, gdzie szczotka i gąbka to za mało.

Clinex 4Dirt Foam, Clinex Barren – stworzone do mycia pianowego

To bezpieczne środki, które można stosować do różnych powierzchni. Nie spływają z powierzchni pionowych, więc substancje aktywne mają wystarczająco dużo czasu, by zadziałać. Clinex 4Dirt Foam sprawdzi się nawet przy wyjątkowo twardej wodzie, ponieważ zawiera substancje zmiękczające i zwilżające. Z kolei Clinex Barren to skoncentrowany preparat myjąco-dezynfekujący, który nie tylko poradzi sobie z każdym rodzajem zabrudzeń, ale także zapewni bezpieczeństwo mikrobiologiczne.

NOWOŚCI GASTRONOMICZNE – SIERPIEŃ-WRZESIEŃ 2019
> kliknij, aby się zapoznać się z pełnym wydaniem <

© BROG B2B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k.
Dalsze rozpowszechnianie powyższego materiału jest zabronione

Milena Kaszuba-Janus

Redaktor naczelna Nowości Gastronomiczne, redaktor Horecanet.pl, Sweets & Coffee, współorganizatorka Forum Rynku Gastronomicznego Food Business Forum. Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Warszawskim. Z wydawnictwem BROG B2B związana od ponad czterech lat, gdzie od września 2018 pełni funkcję redaktor naczelnej Nowości Gastronomicznych oraz redaktor portalu Horecanet.pl i magazynu Sweets & Coffee. Współorganizuje najważniejsze wydarzenie dla branży gastronomicznej Food Business Forum. Odpowiada za dobór tematów dyskusji oraz podnoszenie jakości wydarzenia pod kątem merytorycznym. Dba także o różnorodność panelistów i prelegentów. Przeprowadziła wywiady m.in. z Karolem Okrasą, Arturem Jarczyńskim czy Andreą Camastrą. Prywatnie szczęśliwa żona, fanka czekolady i dobrej kuchni, miłośniczka zumby, literatury grozy i Justina Timberlake’a.

Opublikowano: 26.09.2019
Aktualizacja: 26.09.2019