Niekonwencjonalne pączki na tłusty czwartek – pomysły i inspiracje

Udostępnij artykuł
Sprawdź pomysły na zaskakujące i pyszne nadzienia do pączków na słodko i na słono. Zainspiruj się pączkami z całego świata
Niekonwencjonalne pączki na tłusty czwartek – pomysły i inspiracje

Idealny pączek powinien mieć lekko chrupiącą, rumianą skórkę i miękkie, puszyste, delikatne ciasto. Ponad wszystko liczy się jednak to, czy jest porządnie wypełniony nadzieniem. To ono jest kluczem do uzyskania niezapomnianej receptury. Które połączenia smaków wykorzystać, by nasze pączki były warte grzechu i zostały zapamiętane na długo po tłustym czwartku?

Obecnie możemy zauważyć dwie główne tendencje wśród smakoszy pączków. Pierwsza to stawianie na tradycję, staropolskie receptury i smak dzieciństwa, czyli klasyczne nadzienia, takie jak domowa konfitura śliwkowa lub powidła różane. Druga to zupełnie odwrotna chęć spróbowania czegoś naprawdę nietypowego, czego nie dostaniemy w każdej kawiarni. Nadzienie czekoladowe, toffi, budyń, a nawet ajerkoniak są już na tyle oklepane, że nie zaskoczą nikogo. Dziś pączki nadziewa się parmezanem, kremem cytrynowym, wątróbką i dziczyzną. Ale zacznijmy od początku…

Nie taki pączek słodki, jak go malują – pomysły na pączki na słono

Oblicze pączka zmieniało się przez lata. Pierwsze wypieki tego typu znane były już w starożytnym Rzymie i początkowo podawano je wyłącznie na słono. Słodka wersja pojawiła się za sprawą kuchni arabskiej. A jak było w Polsce? U nas pączki zostały deserem dopiero w XVI wieku. Wcześniej były wyłącznie wytrawne – z dodatkiem skwarek lub nadziewane słoniną.

[POD NASZYM PATRONATEM]
Brunch w Hotelu Bristol powraca. Współgospodarzem Robert Makłowicz

Pomysł na farsz do pączków z mięsa nie jest więc wcale taki nowy i nietypowy, jak mogłoby się wydawać. Ciasto na słono nie różni się też zbytnio od tego słodkiego. Jedyna zmiana to redukcja ilości cukru na rzecz dodatku soli i ewentualnie innych przypraw (np. ostrego i rozgrzewającego chili).

Wytrawne pączki nadziewa się głównie mięsem wieprzowym (również z dodatkiem sera lub warzyw, np. cebuli czy kapusty), ale ciekawym farszem może być też mus z dziczyzny (sarniny z dodatkiem wieprzowiny, cebuli, koniaku, pietruszki i innych przypraw) lub połączenie wątróbki drobiowej i kaszy gryczanej.

Ostatnio dużo się także słyszy o rosnącej popularności pączków z boczkiem. Podsmażone skwarki można dorzucić do ciasta, by przyjemnie chrupały oraz nadały mu aromatu i smaku wędzonki. Inną ciekawą opcją jest ułożenie idealnie wysmażonych plastrów bekonu na wierzchu pączka, by dodatkowo go udekorować. Połączenie ciasta smażonego w głębokim tłuszczu i tłustego mięsa jest prawdziwą bombą kaloryczną, ale kiedy można by sobie na nie pozwolić, jak nie właśnie w tłusty czwartek?

Wytrawne pączki mogą występować także w wersji bezmięsnej, np. z dodatkiem parmezanu (nadziane nim lub jedynie posypane z wierzchu) albo polane serowym sosem. Idealny wydaje się do tego ostry dip louisiana, robiony na bazie cheddara, papryczki chili i niesłodzonego mleka skondensowanego. Jest on jednocześnie kremowy i ostry, idealnie łączy się ze smakiem ciasta drożdżowego i pasuje do jego konsystencji. Nie rozmacza pączków, więc nadaje się zarówno do polania ich po wierzchu, jak i do maczania ich w sosie.

Pączki na słodko – sekret niezapomnianego nadzienia

Deserowy pączek to klasyka gatunku. Nadzienie można skomponować dosłownie z każdego owocu czy przetworów owocowych, a nawet likieru, czekolady, orzechów, budyniu i twarogu. Warto jednak pamiętać, że sekretem udanego pączka jest to, by masa dodawana do środka nie była zbyt słodka i nie zdominowała smaku całego wypieku. Z pewnością nie raz mieliście w rękach pączek z kremem, którego intensywny smak (np. czekoladowy czy toffi) całkowicie przyćmiewał smak i aromat ciasta. Tego należy unikać.

Szukając pomysłu na nadzienie, warto też wybrać takie składniki, które ze sobą kontrastują, by z każdym kęsem odkrywać dodatkowe walory smakowe. Sprawdzą się zarówno połączenia smaku kwaśnego i słodkiego (nadzienie z kremu cytrynowego), słonego i słodkiego (karmel z solą morską i posypka ze słonych paluszków lub precelków), słodkiego i ostrego (wiśnie lub czekolada z chili) czy gorzkiego i słodkiego (orzechy włoskie i konfitura pomarańczowa).

Warto pamiętać również, że pączek powinien pozostawać wilgotny. Ciasto drożdżowe samo w sobie jest dosyć suche, dlatego warto stawiać na nadzienie z soczystych owoców lub takie, które jest nieco tłuste, np. na bazie twarogu i pamiętać, że niektóre masy np. czekoladowe tężeją, gdy ciasto się schładza, przez co tracą swoją płynność i wypiek przestaje być wilgotny.

Jak urozmaicić ciasto na pączki?

Pączek to oczywiście nie tylko nadzienie. Liczy się również samo ciasto, które możemy urozmaicić, dodając do niego mąkę ryżową (nadającą delikatności i bezglutenową), kokosową (aromatyczną i mającą słodkawy posmak), a nawet ziemniaczaną (często dodawaną do pączków wytrawnych).

Możemy także włączyć do ciasta owoce (np. banana) lub warzywa (np. cukinię, marchew, dynię), by stało się bardziej wilgotne i zyskało nowe walory smakowe. Niektóre warzywa dodatkowo zabarwią pączki – buraki (lub ich sok) na różowo, zmielony szpinak na zielono, miąższ dyni lub starta marchew na pomarańczowo. Dzięki temu wypieki będą prezentować się ciekawie nie tylko z zewnątrz, ale i w środku.

Pączkowe inspiracje z całego świata

Jakiś czas temu Polskę podbiły donuty – amerykańskie pączki z dziurką, kolorowym lukrem i posypkami. Wariacji na temat pączka jest jednak znacznie więcej. Mamy cronuty imitujące swoim wyglądem i kształtem donuty, ale wykonywane z listkującego się ciasta, takiego jak na croissanty. Ciekawą wariacją są także włoskie, malutkie pączuszki castagnole. Wypieka się je z dodatkiem likieru anyżowego i nadziewa kremem śmietanowym lub kakaowym, przez co przypominają nieco ptysie. Pyszną opcją są także pączki z ciasta parzonego, takiego jak na hiszpańskie churros, posypywane cynamonem i cukrem. Spotykana jest czasem też lukrowana wersja pod nazwą pączki wiedeńskie lub gniazdka.

Jeśli chcemy być jeszcze bardziej „egzotyczni” w naszych inspiracjach, możemy sięgnąć po przepis na mandezi – afrykańskie pączki z ciasta z dodatkiem mleka kokosowego, przypominające nieco racuchy – lub inspirowane kuchnią japońską pączki mochi (z ciasta z dodatkiem kleistej mąki ryżowej), nadziewane pastą z osładzanej czerwonej fasoli azuki, która smakiem przypomina nieco kremy czekoladowe.

Oryginalne sposoby podania pączków

Jemy również oczami, dlatego sposób podania pączków może być dużym atutem szczególnie w kontekście tłustego czwartku. Traci on bowiem swój dawny kulturowy kontekst (związany z tradycyjnym poszczeniem) i przestaje służyć po prostu „opychaniu się bez pamięci”. Zamiast tego staje się dniem, w którym chcemy sami siebie trochę porozpieszczać i to nie tylko smakiem i zapachem, ale również wyglądem wypieków.

By uatrakcyjnić pączki, możemy uformować je w ciekawe kształty (serca, warkocze w stylu Yum Yums, gwiazdki). Dobrze prezentują się też różnego typu polewy i posypki. W przypadku tych drugich możemy postawić na naprawdę nietypowe dodatki np. słone precelki, czy gródki soli morskiej (pasujące do nadzienia z karmelu), pokruszone ciasteczka czekoladowe czy zieloną prosypkę z matchy. Cukier puder też nie musi być nudny – korzystając z szablonów i foremek, łatwo jest stworzyć z niego konkretne kształty, a nawet napisy. Świetnie sprawdzą się też owocowe sosy do polania lub maczania wypieków. Orzeźwiający smak truskawek, malin, jeżyn czy kiwi będzie ciekawym kontrastem dla słodkości ciasta i nadzienia.

Pączki wytrawne, np. z bekonem możemy też przekrajać jak bułki i podawać w formie „burgerów” z dodatkami takimi jak mozzarella, parmezan, rukola, bekon itp.

Mini pączki z kolei warto nadziać na patyczki, jak szaszłyki i oblać czekoladą lub lukrem. Ułatwi to jedzenie ich bez brudzenia sobie dłoni i będzie wyglądało ciekawie.

Warto pamiętać, że każdy pączek, nawet ten najzwyklejszy z marmoladą lub powidłami, albo bez nadzienia może zyskać w oczach klienta, jeśli podamy go w oryginalny i niepowtarzalny sposób.

© BROG B2B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k. Dalsze rozpowszechnianie powyższego materiału jest zabronione.

Karolina Stępniak

Redaktor naczelna Świat Hoteli, redaktor Horecanet.pl, Sweets & Coffee, współorganizatorka Forum Rynku Hotelarskiego PROFIT HOTEL®, dyrektor wydawnicza, współwłaścicielka BROG B2B. Absolwentka wydziału dziennikarstwa Collegium Civitas w Warszawie. Doświadczenie zdobywała w takich pismach jak Gazeta Wyborcza i Życie Warszawy. Z firmą BROG Media (później BROG Marketing i BROG B2B) związana od grudnia 2010 roku. Początkowo jako dziennikarz w czasopismach Świat Hoteli i Nowości Gastronomiczne oraz portalu Horecanet.pl. Od lutego 2013 pełni funkcję redaktor naczelnej Świata Hoteli, a od stycznia 2018 roku dyrektor wydawniczej i współwłaścicielki wydawnictwa BROG B2B. Jest również współorganizatorką Forum Rynku Hotelarskiego Profit Hotel, a także odpowiedzialna za tworzenie portalu Horecanet.pl oraz współorganizację Forum Rynku Gastronomicznego Food Business Forum i Forum Rynku Kawiarni, Cukierni, Lodziarni, Piekarni Sweets & Coffee. Jest także wykładowczynią i członkinią Rady Biznesu Szkoły Głównej Turystyki i Hotelarstwa Vistula. Interesuje się polskim rynkiem hotelarskim i gastronomicznym. Prywatnie uwielbia sport, w szczególności bieganie, poza tym dobrą kuchnię i polskie kino. Szczęśliwa partnerka i mama Łucji.

Opublikowano: 21.02.2019
Aktualizacja: 23.02.2022