Polak w światowej czołówce cukierników

Udostępnij artykuł
Na przełomie października i listopada, Michał Iwaniuk, rywalizował w Paryżu ze światowymi gigantami cukiernictwa i czekolady. Uczestniczył  w World Chocolate Masters Paris 2018 – cyklicznym wydarzeniu, które jest  spotkaniem 20 najlepszych cukierników świata. Marzeniem Michała Iwaniuka było przejście do finału, tj. zakwalifikowanie się do pierwszej dziesiątki. Zrealizował je, zajmując 7. miejsce, co było powtórzeniem sukcesu Mariusza Burrity, który wszedł do finału w 2011 r.

Tematem tegorocznej edycji mistrzostw było miasto przyszłości – Futuropolis. Cukiernicy interpretowali go w formie czekoladowych rzeźb i deserów. Michał Iwaniuk postawił sobie konkretne cele: wykonać wszystkie zadania (rzeźbę główną, travel cake o gramaturze 600-800 g, pralinę, fresh patisserie, ciastko „to-go”, baton i małą rzeźbę), starannie realizując projekty, mieszcząc się w czasie, zachowując schludność wykonania, czystość stanowiska pracy i niosąc misję symbiozy natury z technologią. Wiodącym motywem smakowym prezentacji Michała Iwaniuka była zakorzeniona w polskiej tradycji brusznica oraz czekolada Mazovia (autorska kompozycja mistrza). Michał uzyskał 461 punktów vs 552 należące do zwycięzcy (Elias Läderach ze Szwajcarii). Iwaniuk jeszcze nie ochłonął po paryskiej rywalizacji, a już myśli o udziale w kolejnej edycji, by walczyć o podium. W ladzie Czekolada Café znajdą się produkty konkursowe, podziwiane przed kilku dniami w Paryżu – ciastko „to-go” w poręcznym słoiczku oraz pożywny baton, które mogą zastąpić tradycyjną przekąskę.

Intencją Michała było poszukiwanie balansu pomiędzy odpowiedzialnym korzystaniem z natury i zaawansowanych technologii. Swoją koncepcję Futuropolis przedstawił
w postaci kobiety-hybrydy wyrzeźbionej w czekoladzie – w połowie Matki Ziemi, w połowie cyborga. Takie połączenie znamionuje symbiozę natury i cywilizacji, łączy surowość z delikatnością przejawiające się zarówno w wytworach człowieka, jak i w przyrodzie. Ekspresja przyszłości wyrażona przez Iwaniuka w formie czekoladowej rzeźby i deserów była nie tylko popisem umiejętności warsztatowych, ale również sugestywną przestrogą przed utratą korzeni, łączności z ziemią, człowieczeństwa i wrażliwości. Produkty Michała są dopasowane do trybu życia wymagającego konsumenta – uwzględniają zasady zdrowego żywienia, są pyszne, wygodnie uformowane, a jednocześnie piękne i intrygujące.

Travel cake i baton w formie koła przypominają współczesnym podróżnikom, że ziemia jest okrągła. Falista struktura powierzchni deseru odwzorowuje płynność, z jaką przechodzimy przez życie, wykonując kolejne kroki i doskonaląc się. Iwaniuk zachęca do poszukiwania równowagi, poszanowania ponadczasowych wartości i mądrości natury, zachowania ich dla przyszłych pokoleń. Natura hojnie  obdarza człowieka, ale też potrzebuje troski. Technologia zabiera nas w nieznane przestrzenie i może pomóc w dbaniu o przyrodę. Cieszmy się życiem i dbajmy, by nie zatracić się w cywilizacji i samozagładzie. Właśnie o tym mówią sensoryczne dzieła Michała Iwaniuka przesuwające granice słodyczy w zaskakujące rejony.

SWEETS & COFFEE
> kliknij, aby się zapoznać się z pełnym wydaniem <

 © BROG B2B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k. Dalsze rozpowszechnianie powyższego materiału jest zabronione.

Milena Kaszuba-Janus

Redaktor naczelna Nowości Gastronomiczne, redaktor Horecanet.pl, Sweets & Coffee, współorganizatorka Forum Rynku Gastronomicznego Food Business Forum. Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Warszawskim. Z wydawnictwem BROG B2B związana od ponad czterech lat, gdzie od września 2018 pełni funkcję redaktor naczelnej Nowości Gastronomicznych oraz redaktor portalu Horecanet.pl i magazynu Sweets & Coffee. Współorganizuje najważniejsze wydarzenie dla branży gastronomicznej Food Business Forum. Odpowiada za dobór tematów dyskusji oraz podnoszenie jakości wydarzenia pod kątem merytorycznym. Dba także o różnorodność panelistów i prelegentów. Przeprowadziła wywiady m.in. z Karolem Okrasą, Arturem Jarczyńskim czy Andreą Camastrą. Prywatnie szczęśliwa żona, fanka czekolady i dobrej kuchni, miłośniczka zumby, literatury grozy i Justina Timberlake’a.

Opublikowano: 13.11.2018
Aktualizacja: 13.11.2018