Praktyka przede wszystkim – Szymon Lach o kierunku „Zarządzanie hotelami” na ALK

Udostępnij nas na:
Trwa nabór na kierunek „Zarządzanie hotelami” na Akademii Leona Koźmińskiego. Został utworzony w odpowiedzi na wzrastające zapotrzebowanie na wykwalifikowaną kadrę zarządzającą. Czasopismo Świat Hoteli i portal Horecanet.pl objęły kierunek Patronatem Medialnym. Partnerem Strategicznym jest Hilton, dzięki któremu studenci będą mogli odbyć praktyki w jednym z hoteli należącym do sieci. W rozmowie z nami Szymon Lach, hotelarz, opiekun kierunku, opowiada o jego genezie, zaletach, wykładowcach, a także o swoich zadaniach.
Jakie są Twoje obowiązki jako koordynatora kierunku „Zarządzanie hotelami”?

Moje zadania można podzielić na trzy, osobne etapy. Pierwszy z nich to budowanie zespołu. Podczas pierwszej rady programowej miałem przyjemność poznać Panią Dagmarę Platę-Alf, z którą od tego momentu wspólnie tworzymy kierunek. Od samego początku wiedzieliśmy, że zależy nam, aby to nie były tylko zajęcia teoretyczne, pozbawione wątku praktycznego. Należało zatem rozpisać program studiów w taki sposób, aby przygotować solidną część praktyczną. To nam się udało dzięki podpisanemu porozumieniu z siecią Hilton. Musieliśmy oczywiście opracować ramowy plan zajęć, program studiów i zaprosić hotelarzy do prowadzenia zajęć.

Skąd w ogóle wziął się pomysł stworzenia takiego kierunku? Jakie w związku z tym są cele i założenia ALK?

Pomysł powstał podczas pewnego lipcowego dnia w 2017 roku kiedy to, jako redaktor naczelny magazynu Business Life Polska, przeprowadziłem dwa wywiady. Pierwszy z dyrektorem generalnym Hilton Warsaw Hotel & Convention Center, a drugi z Profesorem Andrzejem Koźmińskim. Po zakończonej oficjalnej rozmowie z drugim z bohaterów, zadałem pytanie dlaczego najlepsza biznesowa uczelnia w Polsce nie posiada w swoim portfolio kierunku związanego z turystyką i hotelarstwem. Odparł krótko, że to dobre pytanie i skontaktował mnie z Panią Sylwią Hałas-Dej, która pełni rolę dyrektora Centrum Doradztwa i Kształcenia Menedżerów. Bardzo mi zaimponowała taka otwartość. A sam pomysł podparty był obserwacją i analizą, co wynika z faktu, że studiowałem na czterech różnych uniwersytetach, mam dobre porównanie i wiedziałem, na jakie elementy podczas tworzenia programu należy położyć zdecydowany nacisk.

Celem ALK jest udzielenie odpowiedzi na bardzo dynamicznie rozwijający się rynek hotelowy. Już teraz brakuje kadry zarządzającej, a w samej Polsce w przeciągu kilku najbliższych lat ma powstać od kilkunastu do kilkudziesięciu nowych hoteli. Akademia ma argumenty, żeby temu wyzwaniu sprostać.

Do kogo skierowane są studia?

Ponieważ są to studia podyplomowe, adresowane są do osób, które już mają pewne doświadczenie, niekoniecznie w branży hotelowej, ale pragną się w niej rozwijać. Takie osoby doskonale wiedzą, jaki jest popyt na wykwalifikowanych pracowników średniego oraz wysokiego szczebla. Stąd wynika chęć do dokształcenia się w tym zakresie. Po pierwszych rozmowach, przyszli studenci podkreślają, że największą zaletą są praktyczne zajęcia z tak renomowanym partnerem, jakim jest sieć Hilton.

RYNEK HOTELARSKI W POLSCE – RAPORT 2019
>kliknij, aby się zapoznać się z pełnym wydaniem<

Jakie są jeszcze – prócz wymiaru praktycznego – zalety ALK i korzyści ze studiowania właśnie na tej uczelni?

Wyróżniłbym kilka zalet. Pierwszą jest zdecydowanie nastawienie na praktykę, ponieważ na tym opiera się zarządzanie w środowisku hotelowym. Studenci będą proszeni o wykonywanie konkretnych zadań, tak był stworzony cały program. Co więcej, przyszli hotelarze będą mieli możliwość wyjechania do jednego z hoteli partnerskich, aby obserwować pracę w hotelu „od kuchni”. Teoria jest ważna i stanowi wartościowe uzupełnienie, jednak to praktyka czyni mistrza. Drugim argumentem przemawiającym za tym, aby wybrać ALK jest szerokie grono ekspertów z branży hotelowej. Są to po prostu ludzie z olbrzymim bagażem doświadczeń, którzy cały czas aktywnie zarządzają hotelami, co sprawia, że są na bieżąco z trendami. Trzecią jest niekwestionowana, wysoka pozycja Akademii Leona Koźmińskiego nie tylko na polskim, ale na europejskim rynku uczelni wyższych. Wysokie pozycje w rankingach, takich jak Financial Times, mówią o tym, że jeśli dana osoba decyduje się na studia na Akademii to świadomie inwestuje w swoją zawodową przyszłość. Dodatkowo w Polsce tylko ALK posiada najważniejsze, międzynarodowe akredytacje AMBA, EQUIS i AACSB, które są gwarancją nauczania na najwyższym, światowym poziomie.

W jaki sposób dobierani byli wykładowcy?

To przede wszystkim praktycy, hotelarze z krwi i kości, którzy sporo widzieli i jeszcze więcej doświadczyli. Każdy z wykładowców posiada przynajmniej kilkanaście lat doświadczenia. Są to głównie dyrektorzy departamentów i generalni. Sami przechodzili przez szczeble w drabinie kariery, co sprawia, że wiedzą, z jakimi wyzwaniami, prędzej czy później, każdemu hotelarzowi przyjdzie się zmierzyć. Tą praktyczną wiedzą przyjdą dzielić się z przyszłym pokoleniem hotelarzy. Co ciekawe, już w tym momencie swoją obecność potwierdziło kilku hotelarzy zza granicy, którzy przyjadą do Warszawy poprowadzić wykład gościnny. Nawiązując jeszcze do wcześniejszego pytania, jest to kolejny argument przemawiający za tym, aby wybrać studia na ALK, gdyż nie każdy ma okazję poznać i posłuchać wykładu VP of Operations czy Senior Recruitment Manager z Hilton Europe.

Jaki będzie program nauczania? Jak prezentują się terminy (nabór, rozpoczęcie itd.)?

Program został ułożony tak, aby pokazać studentom narzędzia i rozwiązania, które pomogą im w zarządzaniu hotelem. Dotyczy to planowania budżetu, budowania strategii, przygotowywania planu otwarcia nowego obiektu, rekrutacji personelu czy prezentacji wyników finansowych przed zarządem. Szczegółowy program, jak i wykładowcy przedstawieni są na stronie Akademii. Nabór zaczął się wiosną, a na zgłoszenia czekamy do 15 września.

© BROG B2B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k.
Dalsze rozpowszechnianie powyższego materiału jest zabronione.