Rafa koralowa w Polsce?

Udostępnij artykuł
Łukasz Kostrzewa – zastępca dyrektora czterogwiazdkowego hotelu oraz Karol Kostrzewa – inżynier, absolwent Politechniki Świętokrzyskiej są pomysłodawcami stworzenia krytej rafy koralowej do snorkelingu w Polsce, bez konieczności podróżowania do Australii, Meksyku czy Egiptu. W rozmowie opowiedzieli o swojej koncepcji.
Jesteście Panowie inicjatorami i pomysłodawcami pewnego nowego projektu. Jak się on nazywa?

Łukasz Kostrzewa: To COVER CORAL REEF – koncepcja zagospodarowania obiektu krytego pod kątem sposobu zorganizowania komercyjnego wypoczynku i rekreacji wodnej w formie budowli w postaci rozbudowy gotowego obiektu lub budowy nowego sztucznego słonowodnego zbiornika basenowego ze sztuczno-naturalną rafą koralową wraz z populacjami żywej fauny pochodzącej z ciepłych naturalnych akwenów wodnych, w celu umożliwienia rekreacyjnego, całorocznego uprawiania snorkelingu, czyli pływania i nurkowania w częściowo naturalnym ekosystemie rafy koralowej, bezpośrednio pośród kolorowych, egzotycznych gatunków ryb słonowodnych”. Mówiąc w wielkim skrócie, chcemy przenieść Australię do Polski, czyli życie rafy na wyciągnięcie ręki, dla każdego.

Proszę w kilku zdaniach opisać na czym polega pomysł?

ŁK: Chcemy stworzyć krytą rafę koralową ze sztucznymi lub naturalnymi koralowcami, przeznaczną do celów komercyjnych jako samodzielnego obiektu lub elementu większego kompleksu typu aquapark, park wodny itp. Najistotniejszym elementem tego projektu jest fakt, że rafa koralowa byłaby w pewnej części stworzona z żywych organizmów. Głównym żywym elementem i zarazem największą atrakcją, mają być egzotyczne, wielobarwne rybki, bezpośrednio pośród których będzie można pływać, nurkować i podziwiać piękno przyrody nie występujące naturalnie w Polsce.

Skąd pomysł na tego typu atrakcję?

ŁK: Koncepcja stworzenia takiej formy rozrywki wodnej narodziła się w wyniku podróży zarówno zawodowych, jak i wypoczynkowych. Miałem okazje pracować w rejonach świata, w których można zobaczyć rafę koralową w swoim naturalnym środowisku wraz z otaczającą ją piękną fauną, szczególne w postaci zachwycających, kolorowych gatunków ryb. Zachwyt turystów pływających pośród ryb i obcujących bezpośrednio z tym kolorowym wodnym światem jest nie do opisania. W tamtych rejonach świata, zarabia się na pokazywaniu w maskach do nurkowania turystom pięknego wodnego ekosystemu. Również wypoczywając u wybrzeży Chorwacji można uprawiać snorkeling, gdzie przyroda pod wodą nie jest tak kolorowa jak w innych rejonach świata, ale również dostarcza wiele satysfakcji. Pojawiło się pytanie, dlaczego w Polsce nie można skorzystać z takiej turystycznej przyjemności. Owszem warunków naturalnych brak, ale można przecież stworzyć w części naturalne środowisko rafy koralowej w krytym obiekcie.

Czy uważają Panowie, że tego typu atrakcja wodna przypadnie do gustu potencjalnym klientom?

Karol Kostrzewa: Dostrzegamy potrzebę reagowania na rosnący popyt na różne formy spędzania wolnego czasu przez Polaków. W ostatnich latach bardzo dynamicznie rozwija się branża rekreacyjna i wypoczynkowa. Między innymi za sprawą wielu ostatnio wprowadzanych pozytywnych rządowych  programów społecznych, popyt na wypoczynek stale rośnie. Każdą grupę społeczną stać na wydatki związane z wypoczynkiem bez konieczności robienia tego kosztem innych bieżących wydatków.

Najbliższa kolorowa rafa koralowa występuje w Egipcie. W Chorwacji również można oglądać życie podwodne, aczkolwiek dużo skromniejsze i mniej efektowne. Wyjazd do Chorwacji jest czasochłonny, niektórzy mają również lęk przed podróżą samolotem. Dziesiątki tysięcy turystów z Polski co roku jeździ do Chorwacji głównie z dwóch powodów: gwarancja pogody oraz możliwość nurkowania w masce. Z oczywistych względów kryta rafa koralowa przypadnie do gustu każdego kto z niej skorzysta. Przewidujemy prawdziwe tłumy turystów w takim obiekcie, to jest koralowa żyła złota. Taka forma wypoczynku to nie tylko relaks i podziwianie z bliska przyrody. Jesteśmy przekonani, że odpowiednie uprawianie snorkelingu w kolorowym świecie rafy ma również atuty prozdrowotne w kierunku neutralizowania ujemnych skutków prowadzonego przez wielu stresującego trybu życia. Swego rodzaju „rafoterapia” to ukojenie nerwów powodowanych codziennymi problemami.

Czy pomysł był już prezentowany potencjalnym inwestorom?

ŁK: Szukamy najbardziej optymalnego rozwiązania inwestycyjnego. Chcemy, aby obiekt powstał w jak najlepszym miejscu, pod uwagę bierzemy lokalizację, obecną infrastrukturę oraz potencjał i rozmach inwestora. Jesteśmy po pierwszych spotkaniach, na których przedstawiliśmy nasz koncept. Duże zainteresowanie, a także zaskoczenie ze strony rozmówców, że do tej pory kadry zarządzające, menadżerowie kierujący aquaparkami nie wpadli na pomysł stworzenia w swoich obiektach krytej rafy koralowej do snorkelingu.

Jaki jest odbiór pomysłu w środowisku związanym z branżą?

ŁK: Nowości to bardzo istotny element zwiększania konkurencyjności wśród rywalizujących o klienta parków wodnych. Nasi rozmówcy zdają sobie sprawę, że instalacja wodna w formie rafy z otaczającym ją żywym ekosystemem udostępnionym do nurkowania, byłaby bardzo silnym magnesem, który przyciągnie tłumy wypoczywających właśnie tam gdzie zostanie ona zbudowana. Tym bardziej, że będzie to absolutna nowość, która aktualnie jest niedostępna w Polsce. Obecnie można zaobserwować bardzo duże nasycenie inwestycji hotelowych i apartamentowych. Obiekty tego typu wyrastają jak grzyby po deszczu, jest bardzo duża konkurencja. Hotele i apartamenty to żmudny i długotrwały proces budowlany idący w dziesiątki i setki milionów złotych, a później jeszcze bywa tak, że trzeba je sprzedać, a także zagwarantować nabywcom stopę zwrotu sięgającą nawet 10%. Widać po budowlanym rynku inwestycyjnym, że inwestorzy dysponujący kapitałem szukają alternatywy, żeby zainwestowane środki szybciej i łatwiej się zwróciły. Dlatego inwestycja w naszą krytą rafę koralową do snorkelingu to coś w co warto zainwestować.  Wstępne, ogólne analizy finansowe realizacji pomysłu pokazują, że okres zwrotu z inwestycji można osiągnąć nawet w ciągu roku. To inwestycja gwarantująca szybkie i wysokie zyski, również dlatego, że zakładamy dodatkową odpłatność za wstęp do strefy rafy koralowej. Raczej nie znajdzie się nikt, kto lubi przebywać w wodzie i odmówiłby sobie przyjemności nurkowania wśród świata kolorowych rybek.

Z technicznego punktu widzenia, jak miałaby wyglądać infrastruktura takiego obiektu?

KK: Nasz pomysł nie jest w 100 proc. gotowym projektem, ale koncepcją projektową, która jest innowacyjna i niespotykana dotąd w branży wodnej rozrywki, koncepcją która zawiera pomysł oraz wytycza kierunek inwestycyjny. Należy projektować nowe kierunki wypoczynku w wodzie. Zwykłe aquaparki powoli „przejadły” się klientom, a przecież często są to inwestycje warte dziesiątki milionów. W porównaniu do zwykłych akwenów basenowych, osiągnięcie warunków zbliżonych do tych, które istnieją na rafie koralowej to złożony temat tym bardziej jak warunki te będą również musiały być dostosowane do przebywania w nich ludzi, ale jak najbardziej jest to do zrobienia. Nasz koncept zakłada stworzenie sztucznych lub żywych koralowców, pomiędzy którymi będą pływały rozmaite gatunki żywych ryby. W akwenie takim musi być słona woda oraz odpowiednie warunki biologiczne dla flory i fauny. Słona woda to również możliwość korzystania z atrakcji rafy dla osób nie umiejących pływać. Jesteśmy po wstępnych konsultacjach ze specjalistami z dziedziny biologii, chemii, zoologii. Rafa jest do wykonania, natomiast oczywiście jest kilka istotnych czynników, które muszą być zachowane, aby utrzymać życie organizmów rafy, szczególnie wtedy gdy rafa jest częścią dużego kompleksu wodnego. Należy zastosować zabezpieczenia przed bakteriami oraz związkami chloru wykorzystywanego do dezynfekcji wody w innych akwenach tego samego obiektu, tak aby nie ingerowały w żywe elementy rafy. Stosuję się wówczas różnego rodzaju natryski, maty czy kurtyny wodne, które w odpowiedni sposób przygotują chętnych do nurkowania.

Jakie będą dalsze kroki związane z projektem i czy jest szansa, że w niedługim czasie będzie można nurkować w bezpośrednim otoczeniu kolorowych rybek?

KK: Jesteśmy pierwszymi, którzy wychodzą z pomysłem stworzenia krytej rafy koralowej do snorkelingu w Polsce. Obecnie rozmaite obiekty zarówno funkcjonujące jak i te będące w fazie projektu lub budowy mają coraz częściej w swojej ofercie naturę wodnego świata, ale tylko do kontemplacji przez szyby wielkich akwariów. My proponujemy rewolucję, chcemy wpuścić ludzi do wewnątrz wodnego ekosystemu, wypełnionego egzotycznymi kolorowymi rybami. My proponujemy zupełnie inny wymiar wodnego wypoczynku. Mimo wielu dużych inwestycji nikt tego jeszcze w Polsce nie zrobił. Jest bardzo duża szansa na powstanie tak wspaniałej atrakcji. Obecnie prowadzimy rozmowy z dwoma znaczącymi inwestorami z szeroko rozumianej branży aquaparków oraz z branży hotelarskiej, którzy są mocno zainteresowani naszym konceptem. Mamy propozycję odkupienia praw do pomysłu, bądź też udziału w zyskach w ewentualnej nowo powstałej rafie koralowej w zarządzanych przez nich obiektach. Myślimy również o autorskiej inwestycji z udziałem środków pomocowych w ramach funduszy Unii Europejskiej. Koncept komercyjnej krytej rafy koralowej do snorkelingu jako samodzielnego obiektu krytego lub elementu kompleksu wodnej rozrywki mamy zgłoszony do Urzędu Patentowego RP, jako innowacyjnego rodzaju forma rozrywki wodnej, która nie występuje na terenie Polski. Mamy również zapewnioną opiekę prawną dotyczącą ochrony praw autorskich do pomysłu. Inwestorzy są świadomi, że tego typu inwestycja wprowadza obiekt na niespotykany dotąd poziom atrakcyjności dla klienta. Jesteśmy przekonani, że taka forma relaksu jak pływanie i nurkowanie bezpośrednio wśród kolorowych ryb rafy koralowej będzie cieszyło się ogromną popularnością. Coraz częściej przenosimy przyrodę pod dach i tworzymy częściowo naturalne ekosystemy do komercyjnych celów rozrywkowych. Są kryte oceanaria, afrykaria, stoki narciarskie, rafy jeszcze nie ma, ale jesteśmy przekonani, że niebawem będzie i będziemy mogli uprawiać snorkeling i podziwiać to co naturalnie występuje daleko od nas w Australii, Meksyku bądź Egipcie.

Kontakt:
e-mail: koralowa@krytarafa-snorkeling.pl, www.krytarafa-snorkeling.pl

Materiał powstał przy współpracy z Cover Coral Reef.

© BROG B2B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k.
Dalsze rozpowszechnianie powyższego materiału jest zabronione.

Milena Kaszuba-Janus

Redaktor naczelna Nowości Gastronomiczne, redaktor Horecanet.pl, Sweets & Coffee, współorganizatorka Forum Rynku Gastronomicznego Food Business Forum. Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Warszawskim. Z wydawnictwem BROG B2B związana od ponad czterech lat, gdzie od września 2018 pełni funkcję redaktor naczelnej Nowości Gastronomicznych oraz redaktor portalu Horecanet.pl i magazynu Sweets & Coffee. Współorganizuje najważniejsze wydarzenie dla branży gastronomicznej Food Business Forum. Odpowiada za dobór tematów dyskusji oraz podnoszenie jakości wydarzenia pod kątem merytorycznym. Dba także o różnorodność panelistów i prelegentów. Przeprowadziła wywiady m.in. z Karolem Okrasą, Arturem Jarczyńskim czy Andreą Camastrą. Prywatnie szczęśliwa żona, fanka czekolady i dobrej kuchni, miłośniczka zumby, literatury grozy i Justina Timberlake’a.

Opublikowano: 31.10.2019
Aktualizacja: 31.10.2019