Świąteczny Targ Plonoteka już w najbliższą sobotę

Udostępnij artykuł
21 grudnia między 9:00 a 15:00 w Elektrowni Powiśle, będzie można kupić kilkaset produktów prosto od najlepszych certyfikowanych polskich producentów żywności organicznej. Dzięki temu, ekologiczna żywność dostępna będzie w atrakcyjnych, zdrowych cenach (np. eko kapusta 1zł/kg, eko jabłka 3,50zł/kg, eko kapusta kiszona 6,50zł).

W najbliższą sobotę dostępne na Święta będzie kilkaset certyfikowanych produktów organicznych od takich Gospodarstw jak m.in. Capra Kampinos (sery kozie), Sokół (warzywa i owoce, jajka), Gospodarstwo Czesław Jakubczak (owoce i warzywa), Piekarni Gzik (pieczywo, ciasta, pierniczki), Farma Świętokrzyska (przetwory), Rolmięs (ekologiczne wędliny i mięsa), czy . To doskonała okazja nie tylko na najwyższej jakości przedświąteczne zakupy spożywcze, ale także by nabyć eko produkty w charakterze świątecznego prezentu.

Plonoteka to targ demokratyzujący dostęp do eko żywności. Wszyscy Rolnicy mogą pochwalić się najważniejszymi certyfikatami ekologicznymi. Wydarzenie po raz pierwszy odbyło się w pierwszy weekend października, a dziś odbywa się już w każdą sobotę przyciągając mieszkańców Stolicy pachnącymi warzywami, owocami, pieczywem, serami i przetworami. Misją plonoteki jest ułatwienie dostępu do najwyższej jakości produktów rolniczych posiadających certyfikat ekologicznego pochodzenia poprzez bezpośrednie zakupy od Rolników i producentów w zdrowych cenach.

NOWOŚCI GASTRONOMICZNE – LISTOPAD / GRUDZIEŃ 2019
> kliknij, aby się zapoznać się z pełnym wydaniem <

Czym są eko plony? Ekologiczne plony (organiczne, eko, bio) powstają dzięki ekologicznemu systemowi zarządzania gospodarstwem i produkcją żywności. Rolnictwo ekologiczne cechuje pełna szacunku miłość do natury oraz lokalność i regionalność.

1. CERTYFIKAT. Wyłącznie produkty ze znakiem “zielonego listka”.
2. DOBÓR ODMIAN. Właściwy dobór gatunków i odmian bez GMO.
3. ŻYZNA GLEBA. Aktywność biologiczna zwiększana przez wieloletni płodozmian.
4. OCHRONA ŚRODOWISKA. Poprawa zdrowia gleby, roślin i zwierząt.
5. NATURALNA UPRAWA. Procesy zwiększające ilość materii organicznej gleby.
6. BIORÓŻNORODNOŚĆ. Dzięki urozmaiconemu płodozmianowi. 
7. CYKLE PRZYRODY. Uwzględnienie naturalnych systemów i cykli przyrody.
8. KOMPOST I NAWOZY. Tylko dopuszczone środki ochrony i nawozy.
9. ROZWÓJ WSI. Dbałość o zachowanie krajobrazu, tradycji i kultury.
10. DOBROSTAN ZWIERZĄT. Wysokie normy hodowli.
11. RODZINNE TRADYCJE. Tradycyjne, rodzinne i wielopokoleniowe gospodarstwa.
12. MIŁOŚĆ DO ZIEMI. Uprawa z szacunkiem i dbałością o naszą Planetę. 100 proc. organic z ekologicznych upraw. Less plastic. Zero GMO. Więcej szczegółów: www.facebook.com/plonoteka. Zapraszamy także do dołączenia do społeczności wspierającej polskie rolnictwo ekologiczne na: www.plonoteka.pl.

© BROG B2B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k.
Dalsze rozpowszechnianie powyższego materiału jest zabronione.



Milena Kaszuba-Janus

Redaktor naczelna Nowości Gastronomiczne, redaktor Horecanet.pl, Sweets & Coffee, współorganizatorka Forum Rynku Gastronomicznego Food Business Forum. Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Warszawskim. Z wydawnictwem BROG B2B związana od ponad czterech lat, gdzie od września 2018 pełni funkcję redaktor naczelnej Nowości Gastronomicznych oraz redaktor portalu Horecanet.pl i magazynu Sweets & Coffee. Współorganizuje najważniejsze wydarzenie dla branży gastronomicznej Food Business Forum. Odpowiada za dobór tematów dyskusji oraz podnoszenie jakości wydarzenia pod kątem merytorycznym. Dba także o różnorodność panelistów i prelegentów. Przeprowadziła wywiady m.in. z Karolem Okrasą, Arturem Jarczyńskim czy Andreą Camastrą. Prywatnie szczęśliwa żona, fanka czekolady i dobrej kuchni, miłośniczka zumby, literatury grozy i Justina Timberlake’a.

Opublikowano: 19.12.2019
Aktualizacja: 19.12.2019