Szef cukierni hotelu Bristol o deserach lodowych

Udostępnij artykuł
komentuje Grzegorz Walicki, szef cukierni Hotelu Bristol, a Luxury Collection Hotel, Warsaw
Jednym z mocniejszych trendów w deserach lodowych są nowe, zaskakujące smaki. Szczególnie popularne od pewnego czasu są lody z dodatkiem aktywnego węgla, który głównie nadaje ciemnej barwy, niekoniecznie wpływając na doznania smakowe.

W Stanach Zjednoczonych jest dość głośno o czarnych lub ciemnoszarych kulkach z dodatkiem popiołu, który otrzymywany jest z łupin kokosa. Ostatnio bardzo często możemy usłyszeć też o lodach wegańskich, bez glutenu, laktozy i cukru, ale również organicznych i rzemieślniczych, które niestety zdarza się, że są takie tylko z nazwy. Raczej niczyjej uwadze nie umknęła moda na smażone lody tajskie oraz desery serwowane w zawijanych w rożek gofrach. Oczywiście nowości wzbudzają ciekawość, ale koniec końców Polacy najchętniej sięgają po sprawdzone propozycje. Niesłabnącą popularnością cieszą się klasyki: lody śmietankowe, czekoladowe, waniliowe i oczywiście truskawkowe. Niedaleko za czołówką są też desery orzechowe. W sezonie letnim, oczywiście z uwagi na pogodę, chętnie sięgamy po sorbety.

SWEETS & COFFEE
NAJBARDZIEJ PRAKTYCZNE, NOWOCZESNE I NIEZALEŻNE
CZASOPISMO BRANŻY
> link do aktualnego numeru <

Jednym z najpowszechniej stosowanych dodatków do lodowych kompozycji są orzechy, jak na przykład migdały, pistacje, wiórki kokosowe czy orzechy pekan, bądź laskowe, ale również bezy i czekolada w różnej formie. Począwszy od tartej, poprzez draże oraz rurki, a skończywszy na polewie. Ze świeżych owoców, przeważnie do dekoracji deserów wykorzystywane są truskawki, winogrona, maliny, kiwi, melony, ananasy, brzoskwinie czy jagody, ale nierzadko stosuje się też puree owocowe – malinowe, truskawkowe, mango, czy marakuja. Sam czasem sięgam po konfitury i biszkopty, bo odwołują się do dawnych tradycji serwowania lodów, jeszcze z przełomu XIX i XX wieku.

Obecnie w Café Bristol w menu znajdują się cztery wyjątkowe propozycje deserów lodowych. Połączyliśmy w nich uwielbianą tradycję z budzącą ciekawość nowoczesnością.  Klasyczny Puchar Pavlova, a w nim lody: dwie gałki śmietankowych i jedna truskawkowych, a do tego konfitura truskawkowa, oczywiście świeże truskawki, bezy i bita śmietana. Egzotyczny, czyli typowy deser dla wielbicieli sorbetów, skrywa lody o smaku mango, cytrynowym i grapefruitowym, udekorowane kolorową, czekoladową rurką, ananasem, kiwi, melonem, kokosem, bitą śmietaną i sosem marakuja z likierem Passoa.  Deser „Owocowy” to kompozycja składająca się z lodów o smaku owoców leśnych, truskawkowych i śmietankowych oraz owoców sezonowych z bitą śmietaną i sosem czekoladowym. Czwarta propozycja to deser „Wytrawny”, a w nim lody śmietankowe, czekoladowe i mocca z bitą śmietaną, sosem czekoladowym, likierem Chopin Słony Karmel i prażonymi orzechami pekan i biszkoptem.

© BROG B2B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k. Dalsze rozpowszechnianie powyższego materiału jest zabronione.

 

Milena Kaszuba-Janus

Redaktor naczelna Nowości Gastronomiczne, redaktor Horecanet.pl, Sweets & Coffee, współorganizatorka Forum Rynku Gastronomicznego Food Business Forum. Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Warszawskim. Z wydawnictwem BROG B2B związana od ponad czterech lat, gdzie od września 2018 pełni funkcję redaktor naczelnej Nowości Gastronomicznych oraz redaktor portalu Horecanet.pl i magazynu Sweets & Coffee. Współorganizuje najważniejsze wydarzenie dla branży gastronomicznej Food Business Forum. Odpowiada za dobór tematów dyskusji oraz podnoszenie jakości wydarzenia pod kątem merytorycznym. Dba także o różnorodność panelistów i prelegentów. Przeprowadziła wywiady m.in. z Karolem Okrasą, Arturem Jarczyńskim czy Andreą Camastrą. Prywatnie szczęśliwa żona, fanka czekolady i dobrej kuchni, miłośniczka zumby, literatury grozy i Justina Timberlake’a.

Opublikowano: 20.08.2018
Aktualizacja: 23.08.2018