Teflon. Pomocnik w kuchni Maliki

Udostępnij nas na:
O zaletach patelni z powłoką Teflon oraz daniach, których przyrządzenie z tymi produktami staje się prostsze, rozmawiamy z Ewą „Maliką” Szyc-Juchnowicz, szefową kuchni i właścicielką Restauracji Malika w Gdyni.
Jakie główne zalety posiadają patelnie z powłoką Teflon Profile?

Główną zaletą patelni z powłoką Teflon Profile jest to, że można używać jej bardzo długo. Z tych, które dostałam na miesiąc, czas testów, korzystam do dzisiaj, czyli już prawie pięć miesięcy. Patrząc na powłokę, w zasadzie nie widać żadnych śladów użycia. Poza tym mają wszystkie cechy, które odpowiadają za tym, żeby stosować je w profesjonalnej kuchni, np. produkty smażone nie przywierają, natomiast pięknie się karmelizują, patelnie się szybko rozgrzewają, jeżeli są na gazie. Są idealne do użytkowania.

Czym różnią się od innych patelni, np. takich ze stali nierdzewnej?

Patelnie ze stali nierdzewnej wymagają nie lada sztuki, żeby na nich smażyć. To jest kwestia wyczucia i długoletniej pracy z patelnią, która nie ma żadnej powłoki, żeby umieć ją rozgrzać do takiej temperatury, żeby np. ryba się do niej nie przykleiła. Oczywiście jest jeszcze kwestia tego, z jakiej stali jest robiona. Są takie, które nawet przy odpowiednim oku nie są w stanie porządnie usmażyć ryby. Również ważna jest także kwestia ilości tłuszczu, jaką trzeba użyć przy smażeniu na tradycyjnej, stalowej patelni. To jest taka podstawowa różnica. To jest coś, co w profesjonalnej kuchni nie pozwala na błędy.

Wspominała Pani o rybie, a jakie jeszcze dania przygotowywała Pani na tych patelniach? Jakie techniki gotowania Pani wykorzystywała?

Każdy produkt, który wymaga smażenia i karmelizacji jest idealny, czy to będzie ryba, czy mięso, czy produkty, które się bastuje. Jest to technika gotowania, która polega na delikatnym smażeniu, przy jednoczesnym polewaniu roztopionym masłem produktu, co powoduje, że smaży się on jednakowo ze wszystkich stron na patelni. Karmelizowałam również na niej warzywa korzeniowe, które w okresie zimowym często dodaje się do dań restauracyjnych. Używałam również sosów na bazie miodu, które ładnie ubierają i lakują mięso. Przygotowywałam też takie potrawy, jak omlet czy naleśniki, ale to na zasadzie prób i personalnych obiadów.

Jeśli miałaby Pani wybrać jedno danie, to które z nich szczególnie się sprawdziło na patelni z powłoką Teflon?

Wydaje mi się, że największym problem w codziennej obsłudze kuchni restauracyjnej jest ryba. Jest to produkt delikatny i drogi. Gość, który płaci za danie z rybą chce otrzymać produkt doskonały – musi mieć ładną, chrupiącą skórkę i być perfekcyjnie usmażona. żeby była idealna w swojej strukturze. Właśnie dzięki tym patelniom to się udaje, właściwie zawsze.

Czy planuje Pani nadal w swojej pracy wykorzystywać te produkty? Czy poleciłaby je Pani innym szefom kuchni i dlaczego?

Zdecydowanie tak. Tak jak wspomniałam spełniają wszystkie wymagania. A to, że ich wydajność jest taka długa, to powoduje, że warto w te produkty zainwestować. Patelnie te są z górnej półki cenowej, jednak warto sobie przekalkulować, że kupując w tym czasie pięć patelni o słabszej powłoce i tak nam ten koszt się opłaci. Oszczędzają zarówno nerwów, jak i niepotrzebnych wizyt w sklepie.

© BROG B2B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k.
Dalsze rozpowszechnianie powyższego materiału jest zabronione.