Tutti Santi świętuje piąte urodziny

Udostępnij artykuł
Pierwsza pizzeria sieci pod patronatem Mistrza Włoch Valerio Valle rozpoczęła działalność pod koniec 2013 roku. Z tej okazji Tutti Santi zorganizowało okolicznościową wyprawę dla swojej kadry i partnerów handlowych do kolebki pizzy, do Neapolu. Uczestniczyło w niej 30 osób w tym menadżerowie, franczyzobiorcy i szefowie  kuchni.

Celem było nie tylko  świętowanie  jubileuszu, ale przy tej okazji chęć dalszego zgłębiania tajników włoskiej kuchni oraz zdobywanie nowych doświadczeń. Dlatego wyjazd zorganizowany był jako seminarium „Kuchnia i Kultura Włoch” . Neapol to miejsce idealne do tego celu – tutaj narodziła się pizza.

NEAPOL  – Zobaczyć i  umrzeć ?

Miasto niewątpliwie barwne i szalone, pełne życia. Celem uczestników jest dotrzeć  do kolebki pizzy. Dlatego pierwszego dnia wraz z przewodniczką Panią Basią, która już przeszło  30 lat mieszka w Neapolu wybrali się zwiedzić miasto.  Dotarli do wyjątkowego miejsca – Pizzerii Brandi – w tym miejscu  pracował pizzaiolo Raffaele Esposito, który w 1889 przygotował  dla królowej Margherity pierwszą pizzę w kolorach włoskiej  flagi.

Obecność w tak absolutnie kultowym dla każdego pizzaiolo miejscu, wzruszyła uczestników wyprawy – tutaj wszystko  się zaczęło. Historycznie pizza była wypiekana już wcześniej, znana i bardzo popularna  głównie wśród biednych mieszkańców miast. Do tego stopnia popularna, że królowa zażyczyła sobie, żeby któryś z tych lokalnych piekarzy wypiekł ją dla niej. Osoby biorące udział w wycieczce znaleźli się w pizzerii, która działała tam już od 129 lat.

Kolejnym celem była najlepsza  pizzeria w Neapolu Da Michele, która działa  od 1870 r.  Podobno najlepsza pizza w Neapolu, pizzeria odwiedzana jest przez międzynarodowe gwiazdy.  Jest wtorek 14:00 – czas oczekiwania na wejście do środka min. 1 godzina. Jednak udało się wszystkim wejść do środka. Wszystko dzieje się na oczach gości. Tutaj wszystko ma 100 lat. Pizzaiolo wypiekają pizzę  seriami działając, jak dobrze naoliwiona maszyna. Są tylko trzy pizze: Margherita, Marinnara i Bianca.

NOWOŚCI GASTRONOMICZNE – GRUDZIEŃ 2018
> kliknij, aby się zapoznać się z pełnym wydaniem <

To  typowa pizza Neapolitańska. Zupełnie inna niż w pozostałych regionach Włoch. Ten rodzaj ciasta jest numerem jeden w Neapolu. Specyficzny, rzadko spotykany w innych regionach, gdzie króluje pizza klasyczna czy rzymska. Jednak tutaj w Neapolu trudno znaleźć inną. Bardzo grube brzegi, nierówne ciasto, raczej nie chrupiące, a przypominające naleśnik. Ten rodzaj ciasta dojrzewa krótko i wypiekany jest w temperaturze 450 stopni tylko 90 sek. Zupełnie inaczej niż w przypadku pizzy klasycznej. Trzeba spróbować.

KAMPANIA – tutaj powstaje jedyna w swoim rodzaju Mozzarela di Bufala

Uczestnicy odwiedzili też małą manufakturę na przedmieściach Neapolu, w której produkuje się Mozzarela  di Bufala używaną w Tutti Santi. Ten ser tworzy się tylko w Kampanii z mleka czarnych bawolic. Technolog zapoznał wszystkich z procesem produkcji. Jest banalnie prosty. Krok pierwszy to zrobienie masy serowej – coś w rodzaju serwatki. Mleko pasteryzuje się i dodaje podpuszczkę. Dalej wielkie płaty sera lądują w urządzeniu,  które podgrzewa ser do płynnej konsystencji. Następnie masa wlewana jest do form (znane kulki), z których to gotowe kulki mozzarelli wpadają do basenu zimnej wody , która utrwala ich kształt. To wszystko,  jeszcze na chwilę do basenu z solanką i pakowanie. Proste,  naprawdę można zrobić mozzarellę w domu. Należy jednak pamiętać, że aby można było ją nazwać di Buffala i oznaczyć symbolem DOP, trzeba to zrobić w Kamapnii z mleka bawolicy.

ABRUZJA – tutaj południe

Po południu cała grupa przeniosła się do Abruzji. Wszyscy przeprawili się przez całe malownicze Apeniny na drugą stronę półwyspu do Giulianova. Tutaj  narodziło się Tutti Santi. W niepozornej pizzerii należącej do Valerio Valle, zrodziła się idea przeniesienia tego konceptu do Polski. Mała, niepozorna pizzeria, w której zawsze jest mnóstwo Włochów. Wszystkie ściany zapełnione pucharami i dyplomami. To trofea, które przez lata Valerio Valle zdobył na międzynarodowych konkursach pizzy.

Uczestnicy odwiedzili też malutką winnicę Cantina Torreta w sercu Abruzji. Tutaj tworzy się wino ze szczepów Montepulciano  D’ Abruzzo oraz Trebbiano. Wina dość mocne 15 proc. o bardzo charakterystycznym smaku. Właściciel to absolutny pasjonat. W tej winnicy produkuje się tylko 20 tys. butelek rocznie, które wysyłane są do odbiorców z całego świata.

Zwieńczeniem wyjazdu była pożegnalna kolacja i dyplomy oraz nagrody okolicznościowe dla członków naszego zespołu, którzy od lat tworzą klimat i dają swoje serce i pasję jako wkład w rozwój Tutti Santi. Zaplanowana jest już wyprawa na kolejny rok – tym razem za cel została wybrana Parma.

© BROG B2B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k. Dalsze rozpowszechnianie powyższego materiału jest zabronione.

 

Milena Kaszuba-Janus

Redaktor naczelna Nowości Gastronomiczne, redaktor Horecanet.pl, Sweets & Coffee, współorganizatorka Forum Rynku Gastronomicznego Food Business Forum. Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Warszawskim. Z wydawnictwem BROG B2B związana od ponad czterech lat, gdzie od września 2018 pełni funkcję redaktor naczelnej Nowości Gastronomicznych oraz redaktor portalu Horecanet.pl i magazynu Sweets & Coffee. Współorganizuje najważniejsze wydarzenie dla branży gastronomicznej Food Business Forum. Odpowiada za dobór tematów dyskusji oraz podnoszenie jakości wydarzenia pod kątem merytorycznym. Dba także o różnorodność panelistów i prelegentów. Przeprowadziła wywiady m.in. z Karolem Okrasą, Arturem Jarczyńskim czy Andreą Camastrą. Prywatnie szczęśliwa żona, fanka czekolady i dobrej kuchni, miłośniczka zumby, literatury grozy i Justina Timberlake’a.

Opublikowano: 07.01.2019
Aktualizacja: 07.01.2019