Barceló Warsaw Powiśle pokazuje wnętrza z historycznymi artefaktami

Udostępnij artykuł

Hotel Barceló Warsaw Powiśle zaprezentował się w pełnej odsłonie. 151 pokoi, jeden z najpiękniejszych widoków na wschodnią panoramę Warszawy prosto z zewnętrznego basenu na dachu, a przede wszystkim – wnętrza, w których poszczególne elementy nawiązują do kompleksu Elektrowni Powiśle, którego hotel jest częścią. Oświetlenie wykonane z odzyskanych zaworów, rur i transformatorów, stare fotografie w formie obrazów, a także znalezione i wyeksponowane w gablotach ręcznie pisane dzienniki pracowników to tylko kilka historycznych artefaktów dawnej elektrowni miejskiej, które zaskoczą gości.  

Otwarcie hotelu Barceló Warsaw Powiśle sfinalizowało proces zagospodarowania wszystkich budynków w kompleksie Elektrowni Powiśle, zarządzanym przez Tristan Capital Partners i White Star Real Estate. Inwestycja ta wzmacnia również międzynarodową ekspansję Barcelo Hotel Group w Europie Centralno-Wschodniej. Pierwsi goście zostali tu przyjęci w czerwcu bieżącego roku.

Nasz hotel to nie tylko przystań dla podróżujących z całego świata, ale także wyraz naszej pasji do piękna i gościnności. Po raz pierwszy Barceló Group wkroczyło na polską scenę hotelową i to w tak szczególnym miejscu. Lokalizacja w kompleksie Elektrowni Powiśle to hołd dla historii tego miejsca, a jednocześnie nowy rozdział w komfortowej podróży i zachęta do odkrywania tego magicznego zakątka Warszawy, gdzie nowoczesność spotyka się z historią. Barceló Warsaw Powiśle staje się także istotnym centrum biznesowym – mówi Agnieszka Tucharz, Dyrektor Generalny Barceló Warsaw Powiśle.

Wnętrze hotelu zostało zaprojektowane spójnie z koncepcją całego kompleksu dawnej elektrowni miejskiej.

Bardzo nam zależało, aby każdy element wystroju został potraktowany przez architektów z szacunkiem dla jego historycznej wartości. Udało nam się tchnąć drugie życie w stare zawory, izolatory czy rury, które zostały przekształcone przez architektów z White Star Real Estate w efektowne oświetlenie. Dodatkowo w naszym archiwum znaleźliśmy dzienniki codzienne pracowników elektrowni miejskiej z każdego dnia działalności od 1953 roku. Postanowiliśmy wyeksponować je w gablotach na poziomie +1, dzięki czemu możemy obserwować ciekawą zmianę charakteru pisma, począwszy od eleganckiego stylu lat 50. i 60. aż po niewyraźne notatki z lat późniejszych. Hotelowa część inwestycji dopełnia naszą koncepcję stworzenia miejsca, w którym historia spotyka się z nowoczesnością i służy nie tylko lokalnej społeczności, ale też turystom, którzy oprócz Elektrowni Powiśle w najbliższym otoczeniu znajdą jedne z głównych atrakcji turystycznych miasta jak Centrum Nauki Kopernik, Stare Miasto czy Muzeum Chopina. Te wszystkie walory sprawiają, że Elektrownia Powiśle jest ważnym punktem na mapie Warszawy i wizytówką Powiśla – podkreśla Dariusz Domański, Managing Partner, Poland w White Star Real Estate.

Ręcznie pisane dzienniki to niejedyne dziedzictwo kulturowe dawnej elektrociepłowni w hotelu Barceló. Na uwagę zasługują oprawy oświetlenia, które zostały wykonane z perforowanej obudowy transformatorów i dziś tworzą oryginalny wzór na ścianach baru w lobby. Drewniane półki w bibliotece na parterze zawierają wiele przedmiotów z kolekcji historycznych artefaktów Elektrowni Powiśle, w tym kilka mierników Brown Boveri. Były to rzadkie „szwajcarskie zegarki” świata elektryczności, sięgające początków produkcji elektrycznej. W strefie konferencyjnej na poziomie +1 znajduje się rzadki rysunek przedstawiający etapy produkcji energii elektrycznej w elektrowni, począwszy od windy węglowej, przez budynek kotłów (D1), aż po turbinę i generatory w budynku maszyn. Hotel wypełniają historyczne fotografie, z których większość pochodzi z lat 20. i 30. XX wieku. Wzrok przyciągają m.in. zdjęcia warszawskich mostów z lat 30., znajdujące się w strefie konferencyjnej na poziomie +1.  

Nad koncepcją projektu pracowali eksperci z APA Wojciechowski Architekci.   

Budynek hotelu Barceló w naturalny sposób zamyka najbardziej wyeksponowany od strony Wisły fragment kompleksu Elektrowni Powiśle. Narożny „zamek w architekturze” został osiągnięty poprzez starannie przemyślaną kompozycję brył i materiałów. Zarówno kolory, proporcje, jak i detale są w budynku hotelu spójne z projektem Elektrowni Powiśle – cały obiekt stanowi konsekwentną i jednorodną kompozycję funkcjonalno-przestrzenną. Istotne elementy architektury hotelu to przeszklony łącznik, dzięki któremu wyeksponowano historyczną ścianę sąsiedniego budynku D3, basen na dachu, a także tzw. „gwizdek” na parterze, umożliwiający swobodne przejście dziedzińcem Elektrowni Powiśle – mówi Michał Sadowski, wiceprezes, współwłaściciel i architekt-partner w APA Wojciechowski Architekci.

Wnętrza hotelu Barceló Warsaw Powiśle powstały dzięki połączeniu industrialnego stylu charakterystycznego dla kompleksu obiektów Elektrowni Powiśle z elementami nawiązującymi do czasów początku XX wieku w Warszawie oraz atmosfery hoteli hiszpańskiej marki. Materiały takie jak cegła rozbiórkowa, metalowe siatki, czarna blacha walcowana i blacha ryflowana, perforowana oraz rdzawa, beton czy szkło ryflowane zostały zestawione z elementami, które nieco zmiękczają industrialne wykończenie, dodając wnętrzom elegancji. Na szczególną uwagę zasługują zabudowy z dębu oraz komfortowe meble w tkaninach i skórach wysokiej jakości. Założeniem projektowym dla lobby wejściowego, recepcji i strefy wypoczynkowej z przylegającą biblioteką było nie tylko otwarte i ciepłe przyjęcie gości hotelowych, ale także harmonijne współgranie z otoczeniem hotelu, podkreślające widoki na historyczną oraz nową tkankę urbanistyczną Powiśla – wyjaśnia Marta Wierusz, architektka prowadząca zespół wnętrz APA Wojciechowski Architekci

Na uwagę zasługuje również wystrój pokoi hotelowych – nawiązuje on do stylistyki części wspólnych hotelu. Charakterystycznym elementem są duże industrialne okna. Parapet umiejscowiony nieco powyżej podłogi pozwala na podziwianie zewnętrznych widoków z niemal każdego miejsca w pokoju.

Hotel Barceló Warsaw Powiśle oferuje 151 pokoi, 6 nowoczesnych sal konferencyjnych, restaurację Etiuda z biznesowym menu lunchowym i daniami a la carte, a także bar B-Heaven z sezonowym basenem na dachu i tarasem, z którego widok rozpościera się na panoramę wschodniej części Warszawy.

O Barceló Hotel Group

Barceló Hotel Group – będąca częścią Barceló Group –  jest drugą co do wielkości siecią hotelową w Hiszpanii i należy do 30 największych na świecie pod względem ilości pokoi. Grupa posiada ponad 280 4 i 5-gwiazdkowych hoteli miejskich i kurortowych, łącznie ponad 62 000 pokoi w 25 krajach i sprzedawanych pod markami: Royal Hideaway Luxury Hotels & Resorts, Barceló Hotels & Resorts, Occidental Hotels & Resorts and Allegro Hotels. Barceló Hotel Group jest również częścią grupy the Crestline Hotels & Resorts, niezależnej firmy hotelarskiej posiadającej 130 obiektów.

O Elektrowni Powiśle

Zlokalizowana w sercu Warszawy Elektrownia Powiśle łączy ponad 100-letnią historię i zabytkową architekturę z nowoczesnością, tworząc niezwykły charakter tego miejsca. W zrewitalizowanych wnętrzach dawnej Elektrowni, zarządzanej przez Tristan Capital Partners oraz White Star Real Estate, swoją przestrzeń znalazło ponad 90 polskich i zagranicznych marek, liczne restauracje serwujące kuchnie z różnych zakątków świata oraz pierwsza w Polsce strefa piękna – Beauty Hall, w której można skorzystać z usług kosmetycznych na najwyższej jakości. Przestrzeń Elektrowni Powiśle to także 90 apartamentów na wynajem, 3 budynki biurowe oraz hotel butikowy sieci Barceló. Elektrownia Powiśle tętni życiem każdego dnia, a jej niepowtarzalny charakter oraz liczne wydarzenia artystyczne, kulturalne czy modowe sprawiają, że jest to miejsce, do którego chce się wracać.

O APA Wojciechowski Architekci 

APA Wojciechowski Architekci istnieje od 30 lat. Obecnie zatrudnia około 120 architektów w Warszawie i Trójmieście, a ich projekty realizowane są w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej, w Ukrainie oraz na Litwie. Kierując się zasadami zrównoważonego rozwoju biuro poszukuje takich rozwiązań projektowych, które w ramach założonego budżetu przyniosą największe ekologiczne, ekonomiczne i społeczne korzyści. APA Wojciechowski jest jednym z polskich liderów projektowania ekologicznego, co potwierdzają liczne certyfikaty dla budynków i nagrody za zielone budownictwo. Najsłynniejsze realizacje pracowni to między innymi: Elektrownia Powiśle, Skyliner, The Park Warsaw, Latarnia i Port (Port Praski) w Warszawie, Riverview, FORMAT, Officyna, Alchemia w Gdańsku, Kielecka 2 (K2) w Gdyni, The Park Kraków oraz Centrum Południe i Business Garden Wrocław, White Square Office Center i White Gardens Office Center w Moskwie, UNIT.City w Kijowie, Lviv.Tech.City we Lwowie.

RYNEK HOTELARSKI W POLSCE – RAPORT 2023
>> kliknij, aby zapoznać się z ubiegłorocznym wydaniem <<

Rynek Hotelarski w Polsce – RAPORT 2023

Źródło: Barceló Warsaw Powiśle

© BROG B2B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k.
Dalsze rozpowszechnianie powyższego materiału jest zabronione.

Autor: Horecanet
Opublikowano: 02.10.2023
Aktualizacja: 02.10.2023