Dolnośląskie: dodatkowe fundusze na turystykę

Udostępnij artykuł

Jak piszą lokalne media, w Dolnośląskiej Instytucji Pośredniczącej trwa obecnie podpisywanie umów o dofinansowaniu inwestycji turystycznych dolnośląskich przedsiębiorców. Jak pisaliśmy, na liście znalazło się 129 projektów. Zarząd województwa zatwierdził do dofinansowania projekty znajdujące się na pozycjach od 1 do 51, a kolejne tworzą listę rezerwową. Kwota przeznaczona na dofinansowanie tych projektów to 108 535 462 zł. Decyzja podjęta przez Zarząd Województwa Dolnośląskiego oznacza, że dotacje otrzymają kolejne, pozytywnie ocenione inwestycje zwiększające atrakcyjność turystyczną regionu.
O dofinansowanie starało się 129 firm. Wśród wstępnie zatwierdzonych projektów znalazły się m.in. budowa trzygwiazdkowego hotelu Piotr w Boguszowie-Gorcach przez Przedsiębiorstwo Commax (całkowita wartość projektu to 9,8 mln zł, a rekomendowana kwota dotacji 1,2 mln zł) oraz rewitalizacja zabytkowej XIX-wiecznej willi i budowa nawiązującego stylem hotelu spa&wellness w Świeradowie Zdroju przez spółkę Villa Cotonina (całkowita wartość projektu to 9,6 mln zł, a rekomendowana kwota dotacji 3,9 mln zł).
Według danych GUS, w woj. dolnośląskim funkcjonuje obecnie ok. 210 hoteli. Wśród nich zdecydowanie przeważają obiekty o średnim standardzie – hotele dwu- i trzygwiazdkowe, a brakuje hoteli luksusowych. W całym województwie funkcjonują jedynie dwa pięciogwiazdkowe. Stopień wykorzystania pokoi w dolnośląskich hotelach w 2008 r. wyniósł 47 proc, a miejsc noclegowych – 35,4 proc. Ogółem w 2008 r. hotele zlokalizowane w woj. Dolnośląskim odwiedziło 1085 osób.

Opublikowano: 12.04.2010
Aktualizacja: 12.04.2010