Gheorghe Marian Cristescu dla PAP: W 2020 roku PHH stracił ponad 50 proc. przychodów

Udostępnij artykuł
Jak podkreślił prezes Polskiego Holdingu Hotelowego, w pierwszym kwartale tego roku straty firmy wyniosły 22 miliony zł. – Cała branża HoReCa, w tym hotelarska, została najmocniej uderzona przez kryzys związany z koronawirusem. Po raz kolejny widać, że za każdym razem, kiedy mamy do czynienia z jakimkolwiek globalnym kryzysem, hotelarstwo i turystyka to ten segment gospodarki, który te niekorzystne zmiany odczuwa jako pierwszy. PHH nie jest wyjątkiem – tłumaczył w rozmowie z PAP Cristescu.

Gheorghe Marian Cristescu podsumowując sytuację w branży po tak długim lockdownie, powiedział także:

Walczymy ze skutkami pandemii już ponad ro. Choć zeszłego lata mieliśmy „okienko”, które pozwoliło nam nabrać trochę powietrza. Dało nadzieję, że do jesieni wrócimy trwale do normalności. Niestety, jak wszyscy wiemy, tak się nie stało, a biorąc pod uwagę, że wkład turystyki w krajowy PKB szacuje się na ok. 6-8 proc., to zdajemy sobie sprawę, że nasz segment w ciągu roku stracił już kilka miliardów złotych – powiedział.

Jak podkreślił, w tym momencie organizacja „ma do czynienia z największym kryzysem podczas dwudziestolecia swojego istnienia”.

Zapytany o straty prezes PHH przyznał, że w przypadku holdingu sięgają ponad 50 proc. przychodów w porównaniu do poprzedniego roku.

Każdy kolejny miesiąc zamknięcia hoteli to dla nas strata wielu milionów złotych. Pierwszy kwartał tego roku też był dla nas bardzo bolesny. Przyniósł nam ponad 22 mln zł straty w przychodach, podczas gdy ten sam okres w zeszłym roku był generalnie bardzo dobry dla całej naszej branży – powiedział. – Poziom wyzwań jest bardzo wysoki. Bez silnej ręki w optymalizacji kosztów operacyjnych, dbania o każdą złotówkę i pomocy państwa nie wiem, gdzie dziś byśmy byli. Jedną z alternatyw mogłoby być uzyskanie kredytu obrotowego, ale w obecnej sytuacji banki nie są skłonne kredytować segmentu hotelarskiego – dodał.

Prezes PHH poinformował, że Holding nie ma w planach zakupów hoteli prywatnych. Choć w ciągu ostatniego roku otrzymał kilkadziesiąt takich propozycji. Toczą się natomiast rozmowy dotyczące integracji pod skrzydłami PHH ok. 30 obiektów należących do spółek Skarbu Państwa.

RYNEK DOSTAWCÓW HORECA W POLSCE – RAPORT 2021
> kliknij, aby zapoznać się z pełnym wydaniem <
Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie Rynek-Dostawcow-HoReCa-RAPORT-2021.png

© BROG B2B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k.
Dalsze rozpowszechnianie powyższego materiału jest zabronione.

Opublikowano: 29.04.2021
Aktualizacja: 29.04.2021