Sposób ustalenia cen za energię w Europie w najmniejszym stopniu zależy od decyzji cenowych krajowych spółek energetycznych. Zasady te zostały jakiś czas temu dobrze określone w ramach Unii Europejskiej i są związane z cenami na Towarowej Giełdzie Energii. To skomplikowany mechanizm, kompilacja kilku wskaźników giełdowych, na które składają się poziomy cenowe akcji ETS, ceny węgla kamiennego czy węgla brunatnego lub gazu – podkreślił w swoim komentarzu zamieszczonym na profilu Linkedin prezes zarządu Polskiego Holdingu Hotelowego.
Po dziewięciu miesiącach tego roku hotelarze, w większości, czują pewną ulgę w związku z dobrymi wynikami, ale z drugiej strony dużą dozę niepewności związaną z dalszym rozwojem kosztów energii – dodał.
Jak zaznaczył Gheorghe Marian Cristescu dla wielu zwykłych konsumentów, jak również przedsiębiorców nie do końca jest jasne kto i w jaki sposób kształtuje ceny energii:
Często posługujemy się wybiórczymi, subiektywnymi komentarzami, pochodzącymi z różnych źródeł słabej jakości, a późnij kolportujemy niewiedzę. W tym miejscu pragnę podzielić się artykułem autorstwa Pana redaktora Jacek Fraczyk, opublikowanym w portalu Business Insider. Dzięki takim publikacjom można zrozumieć jak powstają taryfy i kto lub co ma największy wpływ na kształtowanie się ceny energii w naszym kraju. W dużym skrócie okazuje się, że najistotniejszym elementem wpływającym na cenę energii są stawki ETS, czyli ceny uprawnień do emisji CO2. Jako przykład red. Jacek Fraczyk powołuje się na wydarzenia sprzed dwóch miesięcy, a mianowicie spadek ceny CO2 na początku sierpnia o ponad 26 euro, z 97,5 euro do 71,05 euro, doprowadził do spadku ceny energii w Polsce aż o 1275 zł!
Prezes odniósł się także do sytuacji w Polskich Liniach Lotniczych LOT, którym narzucane są wysokie koszty zakupu uprawnień do emisji CO2. To doprowadza do szybkich wzrostów cen biletów lotniczych.
Oddział, na czele z prezesem Rafal Milczarski, od dłuższego czasu głośno protestuje w tym temacie. Warto w tym miejscu przyjrzeć się sytuacji w Niemczech, o której informacje Pani redaktor Marzena German, gdzie niemieckie linie lotnicze sprzeciwiają się również planom UE z pakietu “Fit for 55”, które doprowadzą do 50 proc. wzrostu cen biletów lotniczych… – napisał GMC.
Na zakończenie, prezes Cristescu zaapelował do Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego o bliższe zapoznanie się z tematem.
Cały komentarz – kliknij, aby się zapoznać
© BROG B2B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k.
Dalsze rozpowszechnianie powyższego materiału jest zabronione.