Kraina jezior i lasów – cykl Poznaj Polskę z Travelist

Cykl Poznaj Polskę z Travelist ukazuje wiele nieodkrytych, nadal owianych tajemnicą regionów Polski. Jednym z nich są tereny Suwalszczyzny i Podlasia – egzotyczny zakątek z odrobiną magii prastarych lasów, ukrytych pośród wzgórz, jezior i miasteczek rodem z bajki. To tu można napawać się pięknem natury, odpocząć od zgiełku miasta, a także zasmakować lokalnej kresowej kuchni. Klub podróżniczy zaprasza do odkrycia fascynującej krainy polskiego realizmu magicznego, prezentując artykuł, podcast i wideo.
Bogactwo krajobrazu i kultury

Atrakcje wpisane na listę UNESCO, 4 ogromne parki narodowe czy też zabytkowe cerkwie w kształcie chatki z piernika – to wszystko można znaleźć zaledwie 2 godziny jazdy od Warszawy, podróżując w komfortowych warunkach drogą ekspresową S8. Tereny Suwalszczyzny i Podlasia słyną ze swoich malowniczych krajobrazów, jak i dzikich terenów, które podziwiać można spacerując chociażby po Białowieskim Parku Narodowym – ostatnim naturalnym ekosystemie leśnym w Europie. Bezkresne przestrzenie, łąki i rozlewiska odkryje przed odwiedzającymi Biebrzański Park Narodowy, a nazywany “polską Amazonią” Narwiański Park Narodowy ukaże piękno Narwii o zachodzie słońca. Wreszcie, zakątek nazywany “syberyjską tajgą” – Park Krajobrazowy Puszczy Knyszyńskiej, z licznymi cerkwiami i strzelistymi sosnami, odda wschodni charakter podlaskich obszarów.

Wielokulturowe wpływy

Egzotyka tego regionu przejawia się nie tylko w krajobrazie, ale też w różnorodności kulturowej. Od wieków tereny Podlasia i Suwalszczyzny zamieszkiwane były przez różne narodowości – Polaków, Białorusinów, Litwinów, Żydów, jak również mniejszości etniczne. To właśnie oddziaływania tych wszystkich ludów wpłynęły na obecny charakter wschodniej części Polski. Spójrzmy chociażby na kruszyniańskie tereny, gdzie stoi drewniany meczet z XVIII wieku i stary cmentarz, na którym uwagę zwracają nagrobki z inskrypcjami po polsku, białorusku i arabsku.

Znane i mniej znane miasta na Podlasiu

Na terenach podlaskich znajduje się tylko jedno duże miasto – Białystok. Z reguły służący jako baza wypadowa do mniejszych, urokliwych i klimatycznych miasteczek, jest też miejscem, gdzie warto zatrzymać się na dzień lub dwa aby zwiedzić XVIII-wieczny pałac Branickich, uznawany za jeden z najbardziej okazałych zespołów pałacowo-parkowych w całym kraju. Pół godziny drogi od stolicy województwa znaleźć można dwa najpiękniejsze podlaskie miasteczka – Tykocin i Supraśl. To tutaj czas płynie znacznie wolniej, a uliczki ożywają w wakacyjne weekendy pod dzięki licznym turystom. W Tykocinie znaleźć można wiele zabytków, w tym najstarszy świecki pomnik w Polsce, pochodzący z 1763 roku, barokowy kościół Świętej Trójcy czy zrekonstruowany XVI-wieczny zamek. Dodatkowo, Tykocin bogaty jest w pamiątki po społeczności żydowskiej – jedną z nich jest Wielka Synagoga. Drugie urokliwe miasteczko nosi nazwę Supraśl, w którym królują tradycje prawosławne oraz unikalna architektura sakralno-obronna Mostaru Zwiastowania Najświętszej Bogurodzicy i św. Jana Teologa. W miasteczku odkryć można liczne domy tkaczy, odpocząć nad nadrzecznymi bulwarami oraz wyruszyć w podróż do Hajnówki i Białowieży.

Najbardziej malownicze jeziora

Na Suwalszczyźnie znajduje się aż 250 jezior, a jedno jest piękniejsze od drugiego. W przeciwieństwie do Mazur, akweny tego obszaru są raczej niewielkie, dyskretnie chowające się wśród wzgórz i lasów, tworząc urokliwe zakątki. Wodną stolicą regionu jest niewątpliwie Augustów – uzdrowisko z bogatą historią – to właśnie tutaj spotkali się Król Zygmunt i Barbara Radziwiłłówna. Wyjątkowo pięknie prezentuje się też jezioro Wigry i górujący nad nim zespół klasztorny. Nie sposób również nie wspomnieć o malowniczej Czarnej Hańczy – najgłębszym jeziorze w Polsce.

Baśniowy świat na wyciągnięcie ręki

Cykl Poznaj Polskę z Travelist to nie tylko kompleksowy artykuł, wzbogacony autorskimi zdjęciami, ale także podcast i video. W niespełna godzinnej audycji, Marek Świerkowicz – redaktor podróżniczy i wielki miłośnik regionu odsłoni przed nami sekrety Suwalszczyzny i Podlasia, zabierając nas w podróż po tym niesamowitym obszarze. Materiał jest świetną okazją, aby podczas spaceru czy zakupów przenieść się na chwilę w krainę lasów i jezior i zaplanować wycieczkę właśnie tam! Aby obudzić głód przygody, zapraszamy do obejrzenia filmu, w którym z lotu ptaka możemy obejrzeć najpiękniejsza zakamarki Polski.Powyższe miejsca to tylko niewielki wycinek bogactwa kulturowego i krajobrazowego regionu Suwalszczyzny i Podlasia. Magiczne lasy, czyste jeziora i niepowtarzalna kuchnia regionalna sprawią, że czas spędzony w tym pięknym zakątku Polski pozostanie niezapomniany. Więcej podróżniczych inspiracji i szczegółowy przewodnik po wschodnich puszczach i rozlewiskach znajdziemy na stronie Magazynu Travelist.

ŚWIAT HOTELI czerwiec-lipiec 2020
>> kliknij, aby się zapoznać się z pełnym wydaniem <<

© BROG B2B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k.
Dalsze rozpowszechnianie powyższego materiału jest zabronione.