Masz wysokie rachunki? Sprawdź, jak je obniżyć!

Udostępnij artykuł

Większość przedsiębiorców wie, że optymalizacja kosztów we własnej firmie jest ważnym zadaniem. Jako właściciel firmy, musimy zadać sobie pytanie, czy wiemy jak to robić. Przykładem mogą być wydatki na energię elektryczną w lokalu. Często wydaje się nam, że prąd jest relatywnie tani w porównaniu do innych kosztów związanych z prowadzeniem restauracji, cukierni czy kawiarni, ale czy naprawdę tak jest? Każdy korzysta z prądu, ale mało kiedy zastanawiamy się, ile on nas dokładnie kosztuje.

Ile przeznaczamy na prąd?
Przeciętna kawiarnia, która zatrudnia kilku pracowników przeznacza około 3 proc. swojego dochodu na rachunki za energię, a przecież wiemy, że jak odejmiemy cały zysk, od wszystkich kosztów naszego interesu, to w kieszeni zostaje nam około 15 proc. Oznacza to, że koszt związany z opłatą rachunków za prąd wynoszą około 20 proc. całego naszego zysku na czysto. Czy warto się zastanowić, jak płacić mniej za prąd?

Podwyżki cen energii – fakty i mity
Na cenę energii elektrycznej w Polsce ma wpływ wiele czynników m.in. cena paliw na rynku światowym i krajowym, zmiany klimatyczne, a także inwestycje w infrastrukturę energetyczną. Sieci energetyczne w Polsce są mocno wyeksploatowane i wymagają modernizacji, na co rocznie przeznacza się wiele miliardów złotych.

Czy musimy obawiać się podwyżek cen za prąd?
Niestety tak. W 2018 zauważyliście prawie dwukrotny wzrost cen energii na Towarowej Giełdzie Energetycznej w porównaniu do poprzedniego roku. Cena zaczęła drastycznie rosnąć od marca i w końcówce maja osiągnęła swoje maksimum. Skok cen jest spowodowany drożejącymi uprawnienia do emisji dwutlenku węgla. Dodatkowo na koszt energii ma również wpływ wzrost ceny węgla oraz wyższa temperatura powietrza. W takiej sytuacji, najprawdopodobniej cała sytuacja znajdzie odzwierciedlenie w rachunkach klientów.

Czy zmiana sprzedawcy się opłaca?
Porównanie oferty nowego sprzedawcy prądu z dotychczasową jest bardzo łatwe. Wystarczy spojrzeć na swoją fakturę i zobaczyć, ile wynosi opłata za 1 kWh i porównać z opłatą u nowego sprzedawcy. Istotnym elementem rachunku jest również opłata handlowa, czym mniejsza tym lepiej, a jak wynosi 0 zł to już na pewno wiemy, że opłaca nam się zmienić sprzedawcę prądu. Jeżeli w dalszym ciągu nie wiemy jednak, jak  sprawdzić, czy nowa oferta jest opłacalna, wielu sprzedawców wykonuje takie porównania całkowicie za darmo. Na stronie poprostuenergia.pl wystarczy wypełnić formularz kontaktowy, dodatkowo wgrywając swoją fakturę. Można spodziewać się otrzymania maila z kalkulacją przyszłych oszczędności.

Sprawdzamy na przykładzie
Załóżmy, że nasza kawiarnia rocznie zużywa 8400 kWh. Sprzedawca X oferuję nam stawkę 0,375 netto za 1 kWh i 15 zł opłaty handlowej miesięcznie. Wynika z tego, że po roku za sprzedaż energii elektrycznej będziemy musieli zapłacić: 3 330 zł. Z czego wynikają te obliczenia? Liczbę kWh, którą zużywamy w ciągu roku, czyli w naszym przypadku – 8400 mnożymy przez stawkę za 1kWh i otrzymujemy: 3150 zł. Dodatkowo musimy doliczyć opłatę handlową – 15 zł x 12 = 180 zł. Razem wychodzi nam do zapłaty: 3 330 zł. Gdybyśmy porównali teraz inną ofertę, np. Po Prostu Energia, która oferuje stawkę 0,250 netto za 1 kWh i 0 zł opłaty handlowej, zapłacilibyśmy: 8400 x 0,25 = 2100. W naszej kieszeni może zostać aż 1 230 zł, a musimy również pamiętać, że czym więcej prądu zużywamy, tym nasze oszczędności są większe.

Opublikowano: 28.06.2018
Aktualizacja: 28.06.2018