Nocleg.pl: wyjątkowo udane wakacje

Udostępnij artykuł

To był bardzo dobry sezon dla właścicieli obiektów noclegowych w Polsce – portal Nocleg.pl podsumowuje mijające wakacje. Dopisała pogoda, a Polacy chętnie płacili rekordowo wysokie ceny w lipcu. Ostatni urlopowicze nie wrócili jeszcze do domów, a hotelarze już liczą zyski.

– Tegoroczne upały przyciągnęły tłumy turystów nad wyjątkowo ciepły w tym roku Bałtyk, nie przeszkodziły w tym nawet wysokie ceny w lipcu – podkreśla Grzegorz Kołodziej, ekspert platformy rezerwacyjnej Nocleg.pl i wyjaśnia, że w porównaniu z rokiem ubiegłym lipcowy koszt noclegu w wybranych miejscowościach nadmorskich wzrósł nawet o 75 proc.  W sierpniu ceny nad morzem spadły, zdarza się że i o 30 proc. – Trudno ocenić, czy przyczyniło się do tego przegrzanie rynku wysokimi cenami z pierwszej połowy wakacji, czy może raczej ostrzeżenia przed sinicami – mówi Kołodziej.

Podobnie jak w zeszłym roku, najpopularniejszym kierunkiem nad morzem był Gdańsk, potem Sopot i Gdynia. W górach tradycyjnie prym wiodły Zakopane i Karpacz. Podróżowaliśmy tam całymi rodzinami, w grupach trzy-czteroosobowych, rezerwując pobyt średnio na cztery noce.

Jeśli mogliśmy pozwolić sobie na dłuższe wakacyjne wypady, to nad morzem decydowaliśmy się na Kołobrzeg lub Władysławowo, a w górach wybieraliśmy Kościelisko, gdzie spędzaliśmy średnio sześć dni.

ŚWIAT HOTELI
NAJBARDZIEJ PRAKTYCZNE, NOWOCZESNE I NIEZALEŻNE
CZASOPISMO HOTELARZY
> link do aktualnego numeru <

Polacy chętniej niż przed rokiem, podróżowali do dużych miast, takich jak Kraków, Wrocław czy Warszawa. W przypadku stolicy, liczba rezerwacji wzrosła aż o 191 proc. w porównaniu z 2017 rokiem. Nie zmienił się natomiast charakter takiego wyjazdu: jest to najczęściej dwuosobowy wypad weekendowy.

– W dużych miastach i popularnych miejscowościach górskich również znacząco wzrosły ceny rok do roku. W Krakowie średnia cena za jedną noc, dla jednej osoby wzrosła aż o 142 proc. w okresie wakacyjnym w porównaniu z sezonem letnim 2017. Podobnie sytuacja wyglądała w Karpaczu, gdzie było 85 proc. drożej niż w zeszłym roku – podsumowuje ekspert Nocleg.pl.

Najtaniej można było wypocząć w mniej znanych miejscowościach. W Grzybowie można było znaleźć nocleg w cenie 70 złotych za osobę, a w Białym Dunajcu 60 złotych za osobę.

© BROG B2B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k. Dalsze rozpowszechnianie powyższego materiału jest zabronione.

Karolina Stępniak

Redaktor naczelna Świat Hoteli, redaktor Horecanet.pl, Sweets & Coffee, współorganizatorka Forum Rynku Hotelarskiego PROFIT HOTEL®, dyrektor wydawnicza, współwłaścicielka BROG B2B. Absolwentka wydziału dziennikarstwa Collegium Civitas w Warszawie. Doświadczenie zdobywała w takich pismach jak Gazeta Wyborcza i Życie Warszawy. Z firmą BROG Media (później BROG Marketing i BROG B2B) związana od grudnia 2010 roku. Początkowo jako dziennikarz w czasopismach Świat Hoteli i Nowości Gastronomiczne oraz portalu Horecanet.pl. Od lutego 2013 pełni funkcję redaktor naczelnej Świata Hoteli, a od stycznia 2018 roku dyrektor wydawniczej i współwłaścicielki wydawnictwa BROG B2B. Jest również współorganizatorką Forum Rynku Hotelarskiego Profit Hotel, a także odpowiedzialna za tworzenie portalu Horecanet.pl oraz współorganizację Forum Rynku Gastronomicznego Food Business Forum i Forum Rynku Kawiarni, Cukierni, Lodziarni, Piekarni Sweets & Coffee. Jest także wykładowczynią i członkinią Rady Biznesu Szkoły Głównej Turystyki i Hotelarstwa Vistula. Interesuje się polskim rynkiem hotelarskim i gastronomicznym. Prywatnie uwielbia sport, w szczególności bieganie, poza tym dobrą kuchnię i polskie kino. Szczęśliwa partnerka i mama Łucji.

Opublikowano: 28.08.2018
Aktualizacja: 28.08.2018