Prawie 70 proc. gości planuje wypoczynek w hotelach do końca roku. Wyjazdy biznesowe już tylko 20 proc.

Udostępnij artykuł
Firma Profitroom wspólnie z grupą hoteli z całej Polski zapytała ponad 6 tysięcy gości hotelowych o plany wyjazdowe do końca 2020 roku. Z badania wynika, że polscy hotelarze mogą spodziewać się dużego zainteresowania pobytami wypoczynkowymi. Wyjazdy służbowe w tym momencie deklaruje tylko 20 proc. badanych. Przyszłość obu rodzajów rezerwacji zależeć będzie od rozwoju pandemii.
Young family with two children preparing for holidays.

Autorzy badania postanowili zapytać reprezentatywną grupę ankietowanych o plany wyjazdowe.

Okres od października do grudnia w polskim hotelarstwie do tej pory tradycyjnie opierał się na ruchu biznesowym, a w przypadku wypoczynku mówiło się o tzw. niskim sezonie. W dobie pandemii chcieliśmy zbadać jakie panują nastroje wśród gości i czego mogą spodziewać się hotelarze – wyjaśnia Marcin Dragan, założyciel Profitroom.

RYNEK HOTELARSKI W POLSCE RAPORT 2020
>> kliknij, aby się zapoznać się z pełnym wydaniem <<

Do końca roku większość gości indywidualnych chce wyjechać na pobyty od dwóch do trzech dni, prawie połowa zakłada również wyjazdy tygodniowe. Zainteresowaniem cieszą się jesienne terminy w październiku i listopadzie (odpowiednio 38 proc. i 32 proc.). Wyjazd świąteczno-noworoczny planuje co piąty ankietowany. Jednak 85 proc. osób nie dokonało jeszcze rezerwacji.

Wyniki ankiety wskazują, że średnie wyprzedzenie rezerwacji może się znacznie skrócić do tych w porównaniu z ubiegłym rokiem. Wynika to głównie z obaw o rozwój epidemii w kraju, które wskazało blisko 68% ankietowanych – komentuje Marcin Dragan.

Szansę na przekonanie Polaków do podjęcia decyzji o wyjeździe może stanowić bon turystyczny. Według deklaracji ankietowanych 75 proc. z uprawnionych do świadczenia jeszcze go nie wykorzystała. Potwierdzają to ostatnie dane przedstawione przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych o wydaniu do tej pory 816 mln zł (stan na połowę września) z wartego 3,5 mld zł projektu.

Ruch gości indywidualnych stanowi tylko jeden z rodzajów gości pojawiających się w obiektach hotelowych.

Badanie „Ogólnopolskie badanie gości hotelowych – wypoczynek jesień-zima 2020” przeprowadzono metodą panelu online w dniach 22-25 września 2020 r.

© BROG B2B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k.
Dalsze rozpowszechnianie powyższego materiału jest zabronione.

Opublikowano: 05.10.2020
Aktualizacja: 05.10.2020