RTL wygrywa proces sądowy przeciwko grupie NH Hotels

Udostępnij artykuł
Niemiecki nadawca medialny Mediengruppe RTL Deutschland (RTL) wygrał wieloletni proces przeciwko hiszpańskiej grupie hotelarskiej NH w związku z nielegalną reemisją kanałów telewizyjnych w pokojach hotelowych.*

Sąd apelacyjny w Alicante orzekł, że korzystanie z kanałów telewizyjnych w pokojach hotelowych bez zgody nadawcy jest nielegalne i nakazał sieci hoteli, NH Hotels – jednej z największych w Hiszpanii, zaprzestanie tej praktyki i wypłacenie odszkodowania.

Wyrok się uprawomocnił. Decyzja sądu w Hiszpanii wyznacza kierunek oceny prawnej wykorzystania sygnału telewizyjnego, który jest zgodny z interpretacją RTL.

W uzasadnieniu wyroku sąd omówił również szczegółowo orzecznictwo Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w tym zakresie. Biorąc pod uwagę niedawną decyzję Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości („Hettegger/Edelweiß”, sygnatura akt sprawy: C-641/15) hiszpański sąd orzekł, że korzystanie z telewizorów w pokojach hotelowych stanowi reemisję, a ta wymaga zgody nadawcy, podobnie jak ma to miejsce w przypadku korzystania z sygnału telewizyjnego przez operatora telewizji kablowej.

– Bardzo się cieszymy z tego ostatecznego rozstrzygnięcia sprawy przez sąd apelacyjny w Alicante. W końcu hotele otrzymały jasny komunikat, że nie mogą korzystać w pokojach z niekodowanych sygnałów kanałów telewizyjnych (FTA) oferowanych przez nadawców bez ich zgody – powiedział Stefan Sporn, starszy wiceprezes ds. dystrybucji międzynarodowej w firmie RTL International.

Jak dodał: – Ważne jest, aby zrozumieć, że decyzja hiszpańskiego sądu oraz decyzja Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w sprawie „Hettegger/Edelweiss” nie są ze sobą sprzeczne. W orzeczeniu prejudycjalnym Europejski Trybunał Sprawiedliwości miał jedynie rozstrzygnąć, czy miało miejsce „odtwarzanie w miejscach dostępnych publicznie za opłatą wstępu”. Nie ustalono wówczas, czy odtwarzanie rzeczywiście stanowi „reemisję” wymagającą zgody, co uczynił teraz sąd apelacyjny.

RTL International jest spółką należącą do Mediengruppe RTL Deutschland. Jest odpowiedzialna za udzielanie licencji na niekodowane kanały telewizyjne (FTA) grupy medialnej i innych kanałów telewizyjnych platformom telewizyjnym (telewizji kablowej, IP, OTT), a także hotelom i statkom wycieczkowym.

* MATERIAŁ SPONSOROWANY

© BROG B2B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k. Dalsze rozpowszechnianie powyższego materiału jest zabronione.

Opublikowano: 15.10.2018
Aktualizacja: 25.10.2018