Agnieszka Rybka, dyrektor handlowy dekoria.pl twierdzi, że jeśli chodzi o wzory i kolorystykę – wciąż modna jest klasyka, beże, brązy i inne „bezpieczne” kolory. Ale coraz chętniej hotelarze sięgają także po najnowsze trendy kolorystyczne (szarości, grafit, czernie, biel, fiolety). Popularnością cieszą się także tkaniny strukturalne, z ciekawą fakturą, dobre jakościowo. Co do typów dekoracji okien – bardzo popularne stają się eleganckie w wyglądzie rolety rzymskie oraz podkreślające nowoczesny charakter wnętrza panele okienne.
Jak ocieplono wnętrza łódzkiego Andel’sa
Firma Italvelluti wyposażyła w tkaniny łódzki hotel Andel’s. Tapicerowane nimi meble wraz z elementami starych maszyn włókienniczych, pozwoliły stworzyć klimat nawiązujący do hali tekstylnej manufaktury, która kiedyś tam się mieściła. – To, że nasze tkaniny znalazły się we wnętrzach hotelu andel`s, uznawanego za jeden z najciekawszych i najbardziej designerskich hoteli w Polsce, to zasługa jednego z naszych łódzkich partnerów handlowych – Galerii Alto – mówi Wanda Modzelewska, konsultant Profundo PR, która reprezentuje Itavelluti. Jak opowiada przedstawicielka firmy, dla zrozumienia, w jak ciekawy sposób projektanci wnętrza zastosowali tkaniny istotne jest, że hotel jest adaptacją zabytkowego budynku dawnej przędzalni przedsiębiorstwa tekstylnego Izraela Poznańskiego (części kompleksu fabrycznego, w którym mieści się także centrum handlowe Manufaktura). Połączone zespoły pracowni architektonicznych Jestico + Whiles oraz OP Architekten postawiły sobie za zadanie zachowanie możliwie największej ilości oryginalnych elementów budynku. Stąd czerwone, ceglane ściany, wyeksponowane stalowe dźwigary i kolumny – daje to surowy efekt, oddający styl industrialnej architektury okresu rewolucji przemysłowej. Chcąc zrównoważyć ten nieco zbyt „zimny” jak na czterogwiazdkowy hotel klimat, projektanci zadbali o doświetlenie pomieszczeń i zastosowali wiele tekstylnych elementów. – I tu znowu powraca motyw odwołania do historii tego budynku, do jego genius loci. Gdzie bardziej naturalne może być tkaninowe „szaleństwo” niż w dawnej siedzibie tekstylnego magnata? Patchworkowe zestawienia barwnych, wzorzystych tkanin pojawiają się w pokojach i apartamentach, a także w przestrzeniach wspólnych. Tu szczególną rolę odgrywa atrium, gdzie ekspozycja dawnych maszyn włókienniczych i wypoczynkowe meble o kształtach gigantycznych szpul i bel przędzy stanowią impresję na temat historii tego niezwykłego hotelu – opowiada Wanda Modzelewska.
Geometryczne czy naturalne
Hotelarz powinien zdawać sobie sprawę, iż dekoracje tekstylne są bardzo ważnym elementem wystroju wpływającym w bardzo dużym stopniu na postrzeganie obiektu przez gościa hotelowego. – Nie możemy zapominać, iż zasłony, narzuty itp. budują klimat i atmosferę wnętrz. Nie muszą być kosztowne, ale zawsze gustowne, dopasowane do stylu obiektu i wykonane z dobrej jakości tkanin. To naprawdę dobra inwestycja – mówi Agnieszka Rybka, dyrektor handlowy dekoria.pl. Przedstawicielka firmy doradza, w jaki sposób należy dekorować hotelowe okna.
Podstawowym czynnikiem decydującym o wyborze dekoracji okiennych we wnętrzu jest oczywiście styl i architektura budynku. Wiadomo, iż w pensjonacie z bali, urządzonym w góralskim stylu nie powiesimy nowoczesnych geometrycznych wzorów, ale pójdziemy w stronę tkanin naturalnych, lnianych lub bawełnianych, z odpowiednimi wzorami podkreślającymi klimat takich posiadłości. Odpowiednie będą tu desenie w klasyczne kwiaty, pasy lub gładkie. Styl wnętrza narzuca nam też rodzaj dekoracji – w powyższym przykładzie nie użyjemy żaluzji, rolet czy nowoczesnych paneli okiennych, ale tradycyjne zasłony lub zasłony i firany. – Drugim elementem wpływającym na wygląd okna są pozostałe tekstylia dekoracyjne użyte do dekoracji pokoju hotelowego, jak choćby narzuta czy tapicerka na krzesłach, sofach itd. Najbezpieczniej aranżuje się wnętrza kompleksowo – zmieniając dekorację okna zmieńmy od razu narzutę na łóżko – niech będzie z tej samej tkaniny lub koordynatu (ta sama kolorystyka i styl, ale innych wzór) – kontynuuje Agnieszka Rybka.
Zdaniem specjalistów, na decyzje hotelarza odnośnie wyboru materiału do dekoracji okna duży wpływ powinno mieć też otoczenie hotelu i widok za oknem. Jeśli okna pokoju hotelowego wychodzą na nieciekawy widok – należy powiesić na oknie zasłony oraz mocno zmarszczoną firanę z gęstego woalu. Niech okno będzie tak efektowną dekoracją, że gość będzie podziwiał jego dekorację, a nie widok. – Należy pamiętać, iż system mocowania zasłon czy rolet powinien być funkcjonalny. Klient nie może się szarpać z zasłoną chcąc przysłonić okno przed słońcem. Wybierajmy więc sprawdzone i dobrej jakości szyny, karnisze i systemy obsługi rolet – dodaje nasza rozmówczyni.