Znamy zwycięzców konkursu NYX Hotel – Art Lives Here

Udostępnij artykuł

Ruszają rezydencje artystyczne w NYX Hotel Warsaw. Z ponad 120 zgłoszeń nadesłanych na konkurs NYX Hotel – Art Lives Here jury właśnie wybrało trzy. Ich autorzy spędzą trzy tygodnie w hotelu, tworząc dzieła inspirowane tematyką miasta. Czwartego finalistę jeszcze w lipcu wyłonią internauci, a najlepsze prace wzbogacą kolekcję sztuki nowoczesnej NYX Hotel Warsaw.

NYX Hotel – Art Lives Here
Obrady Jury od lewej – Jacek Sosnowski, Marcin Władyka, Mariusz Waras, Marta Kołakowska

Jury miało niełatwe zadanie. Na konkurs NYX Hotels – Art Lives Here spłynęło łącznie ponad 120 zgłoszeń i około 500 prac. Nadesłali je artyści z różnych stron świata – oprócz Polski, także z Litwy, Czech, Rumunii czy Izraela.

Poziom nadesłanych prac był wysoki i cieszy nas fakt, że tak kreatywni artyści zgłosili się do konkursu. Członkowie jury najpierw zapoznali się z pracami indywidualnie. Następnie w NYX Hotel Warsaw odbyły się kilkugodzinne obrady, podczas których wyłoniono trzech laureatówopowiada Jacek Sosnowski, kurator kolekcji sztuki w NYX Hotel Warsaw i przewodniczący jury.

Kolejny etap konkursu

Dodatkowo od 15 do 31 lipca na profilu @NYXHotelWarsaw potrwa otwarte głosowanie internautów na czwartego artystę. Tak samo jak finaliści wyłonieni przez jury odbędzie swoją trzytygodniową rezydencję w hotelu.

Pierwszy z finalistów konkursu zagości w NYX Hotel Warsaw z początkiem sierpnia. Na przestrzeni 3 tygodni otrzyma tu wszelkie wsparcie do artystycznej pracy – bezpłatny pobyt, wyżywienie, nieograniczony dostęp do pracowni, wsparcie mentorów.

Z ekscytacją czekamy na efekty pracy uczestników rezydencji. Jednym z głównych filarów marki jest właśnie sztuka i pomysł zaproszenia zdolnych i kreatywnych artystów do współtworzenia tego miejsca to naturalne dopełnienie naszej misji. Cieszymy się, że konkurs „NYX Hotels – Art Lives Here” został tak dobrze przyjęty w Polsce i za granicą  – komentuje Paulina Kołodziejczyk, Multi Property Manager Poland.

ŚWIAT HOTELI – MAJ-CZERWIEC 2022
>> kliknij, aby się zapoznać się z pełnym wydaniem <<

Świat Hoteli czerwiec 2022

Oni będą tworzyli w NYX Hotel Warsaw

Alex Mirutziu – pochodzący z Rumunii artysta, który w swojej twórczości opiera się na wykorzystaniu wielu mediów. Jego twórczość to często mieszanka różnych nurtów i aktywności. Można w nich spotkać np. filmy, zdjęcia, rysunki, rzeźby, instalacje, poezję czy performance. W ramach swojej praktyki artysta prowadził wykłady w Londynie, Estonii, Sztokholmie i Tel Avivie.  Swoje prace pokazywał m.in. w Power Plant w Toronto, Budapeszcie, w Centrum Sztuki Współczesnej, Muzeum Narodowym czy Muzeum Sztuki Współczesnej w Warszawie.

Chciałbym spojrzeć na Warszawę, jako na żywy organizm. Pokazać to miasto, jako aktora dramatycznego i nadać mu osobowość. To, że będę mieszkać w samym centrum pozwoli mi spojrzeć na nie zarówno jako widz, wokół którego toczy się spektakl. Jednocześnie sam będę mógł poruszać się po nim i oglądać je z dowolnej, wybranej przeze mnie perspektywy – mówi Alex Mirutziu.

Laure Catugier – pochodząca z Francji artystka, mieszka i pracuje w Berlinie. Z wykształcenia architektka. W swoich pracach operuje geometrycznym językiem modernizmu. Eksploruje tematykę funkcjonalności modernistycznej architektury i przestrzeni miejskich. Jest laureatką International Celeste Prize. A także stypendiów Goldrausch Künstlerinnenprojekt w Berlinie, Instytutu Pileckiego w Warszawie i Stiftung Kunstfonds w Bonn. Jej prace były wystawiane między innymi w Tel Avivie, Seulu, Kairze,  Madrycie, Warszawie czy Tuluzie.

Dzięki moim podróżom odkrywam różnorodność światowej powojennej architektury inspirowanej ruchem Bauhaus. W Warszawie chcę przyjrzeć się temu jak ten nurt, przejawiający się także w standaryzacji budownictwa, wpływa na codzienne życie ludzi – komentuje artystka.

Dima Mykytenko – artysta wizualny pochodzący z Ukrainy. Mimo że pracuje w wielu różnych formach artystycznych obejmujących rysunek, pirografię, instalację i wideo, to malarstwo traktuje jako centralny element swojej praktyki. W swoich pracach Dima kieruje się zasadami geometrii organicznej. Artysta dał się poznać w obrębie europejskiej sceny post-graffiti ze swoich eksperymentów site-specific. Mających na celu zbadanie interakcji pomiędzy abstrakcyjnym kształtem, a otoczeniem.

© BROG B2B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k.
Dalsze rozpowszechnianie powyższego materiału jest zabronione.

Opublikowano: 14.07.2022
Aktualizacja: 14.07.2022