10 proc. wzrostu obłożenia nad Bałtykiem

Udostępnij artykuł
Wakacje nad polskim morzem coraz bardziej zachęcają turystów. Wzrost obłożenia w nadmorskich hotelach i apartamentach wakacyjnych, względem ubiegłego roku wyniósł nawet 10 proc. – wynika z danych platformy rezerwacyjnej VacationClub. Hotelarze spodziewają się dużego zainteresowania turystów wypoczynkiem nad Bałtykiem również jesienią.

Kolejny sezon z rzędu, obłożenie nadbałtyckich hoteli to powód do zadowolenia branży. Tradycyjnie największe zainteresowanie gości przypadło na drugą połowę lipca oraz początek sierpnia – to co roku najbardziej intensywny okres wakacyjny. Jednak ze względu na wyjątkowo długie i ciepłe lato, znacznym powodzeniem cieszyły się także pozostałe tygodnie wakacji. To one przesądziły o wyraźnym wzroście liczby rezerwacji w kontekście całego sezonu.

RYNEK HOTELARSKI W POLSCE RAPORT 2018
> kliknij, aby się zapoznać się z pełnym wydaniem <

– Już zeszły rok był dla nas niezwykle udany, ale w tym sezonie zanotowaliśmy kolejne, nawet 10 proc. wzrosty – komentuje Krystyna Wróblewska, założycielka VacationClub, platformy oferującej wynajem wakacyjnych apartamentów.

Kto wypoczywa nad Bałtykiem?

Utrzymują się trendy dotyczące liczby polskich i zagranicznych turystów. Jednych i drugich przyjeżdża coraz więcej, jednak rozkład statystyczny zasadniczo się nie zmienia. Większość to Polacy w sezonie letnim.

– Polskie wybrzeże jest bardzo urokliwe. Nie tylko niezmiennie zachwyca szerokimi plażami, jasnym piaskiem czy pięknymi wydmami, ale w tym roku notowaliśmy także rekordowe temperatury wody – mówi Krystyna Wróblewska.

Nie bez znaczenia jest też walor ekonomiczny. Ceny nad Bałtykiem są wciąż niższe niż w większości zagranicznych kurortów, a przy tym rośnie standard bazy turystycznej, która już teraz nie odbiega od zachodnich destynacji.

– Zapewniamy w indywidualnym apartamencie np. dostęp do strefy SPA z basenami w cenie pobytu, a to doskonała alternatywa nawet w wypadku gorszej pogody – dodaje.

Dobry stosunek ceny do jakości oraz korzystne prognozy dotyczące bezpieczeństwa przekonują również zagranicznych gości. Najwięcej nad nasze morze przyjeżdża Niemców oraz mieszkańców Skandynawii, a ostatnio pojawiają się Anglicy. Krystyna Wróblewska zauważa, że Bałtyk chętnie wybierają rodziny z małymi dziećmi.

– Rosnąca i coraz bardziej różnorodna oferta apartamentów wakacyjnych wprowadziła wiele udogodnień dla rodzin z maluchami. To dla wielu z nich najkorzystniejsza forma pobytu, która u nas umożliwia wypoczynek w prywatnej przestrzeni, ale bez rezygnacji z typowo hotelowych udogodnień – tłumaczy. –  Nie bez znaczenia było wprowadzenie programu 500+. Obecnie w naszych apartamentach około 70 proc. gości stanowią rodziny, najczęściej w modelu 2+1 albo 2+2. Pozostałe 30 proc. to zazwyczaj młode grupy znajomych.

Dobre prognozy na jesień

Lato należy więc do udanych, a jego końcówka zapowiada się równie nieźle. Bardzo wysokie obłożenie VacationClub notuje w pierwszym tygodniu września. Tu głównym czynnikiem zachęcającym do przyjazdu jest prognozowana ładna pogoda oraz niższe ceny.  – Ale także w kolejnych tygodniach września, czy w październiku, turystów powinno być więcej niż zazwyczaj. Popularne są zwłaszcza pobyty okołoweekendowe. Widać, że coraz więcej osób docenia uroki kurortów po sezonie – wprawdzie woda w morzu jest chłodniejsza, ale za to plaża niemal na wyłączność – podkreśla Krystyna Wróblewska.

© BROG B2B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k. Dalsze rozpowszechnianie powyższego materiału jest zabronione.

Opublikowano: 04.09.2018
Aktualizacja: 05.09.2018