5 powodów, dla których warto zamontować stacje ładowania do aut elektrycznych w hotelu

Udostępnij artykuł

Według „Licznika Elektromobilności”, prowadzonego przez Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego i Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych,  liczba rejestracji samochodów elektrycznych w Polsce stale rośnie. Na koniec października 2023 w Polsce samochodów z napędem elektrycznym było 90 902, z czego 46 888 to samochody elektryczne (BEV), a 44 014 to hybrydy typu plug-in (PHEV). Dlatego wraz z dynamicznym rozwojem rynku samochodów elektrycznych, hotele muszą dostosować swoją ofertę do zmieniających się potrzeb klientów oraz nowych regulacji.

Action ładowarki elektyrczne

Montaż stacji ładowania dla aut elektrycznych staje się nie tylko kwestią ekologii, ale także bezpieczeństwa, prestiżu i przestrzegania przepisów prawa. Oto 5 głównych powodów, dla których nie ma co zwlekać z montażem stacji ładowania „elektryków” w hotelu.

1. Prestiż i nowoczesność, czyli od wyszukiwarki hotelu w Internecie po osobiste doświadczenie luksusu

Hotele, które oferują nowoczesne udogodnienia, zyskują na prestiżu. Auta elektryczne stają się symbolem nowoczesności, a obiekty noclegowe z dostępnymi stacjami ładowania podkreślają swoją gotowość na przyjęcie gości z tą nową generacją pojazdów. To nie tylko kwestia komfortu, ale także postrzegania hotelu jako miejsca przyszłościowego, a przede wszystkim łatwego w odnalezieniu. Warto wspomnieć, że topowe, internetowe wyszukiwarki miejsc noclegowych sortują dziś oferty po udogodnieniu, jakim są stacje ładowania. Jeśli zatem dany hotel, chce być nadal wyszukiwany przez gości z „elektrykami” musi zadbać o montaż stacji ładowania.

2. Ekologiczny wizerunek wizytówką hotelu

Odpowiedzialność ekologiczna staje się kluczowym elementem strategii marketingowej. Hotele, które inwestują w zrównoważone rozwiązania, budują pozytywny wizerunek i przyciągają świadomych ekologicznie klientów. Montaż stacji ładowania dla aut elektrycznych to krok w kierunku ograniczenia emisji gazów cieplarnianych i wspierania ekologicznych form transportu, od którym nie ma odwrotu. Regulacja unijne dotyczące zrównoważonego transportu promują „elektryki” chcąc poprawić jakość powietrza, gdyż obecne zanieczyszczenie każdego roku w całej Unii Europejskiej przyczynia się do poważnych chorób i zgonów tysięcy obywateli. Aby zmniejszyć niechlubne statystyki, już od przyszłego roku w wybranych miastach Polski, sukcesywnie będą wprowadzane Strefy Czystego Transportu. Dlatego obiekty hotelowe, które znajdą się na tych obszarach jeszcze mocniej do serca powinny sobie wziąć inwestycje w stacje ładowania samochodów elektrycznych.

3. Bezpieczeństwo gości i hotelu

Zainstalowanie stacji ładowania na terenie obiektu hotelowego to inwestycja w bezpieczeństwo. Odpowiednio zaprojektowane i utrzymane stacje ładowania eliminują ryzyko pożarów i awarii, co jest niezwykle istotne dla dobra klientów oraz mienia hotelu. Ponadto, dzisiejsi podróżujący i jednocześnie właściciele aut elektrycznych oczekują, że obiekty noclegowe zapewnią im komfort i bezpieczeństwo podczas ładowania pojazdu. Dlatego hotele dbające nie tylko o estetyczny i nowoczesny wygląd, ale przede wszystkim bezpieczny, powinny rozwinąć swoją infrastrukturę o miejsca do komfortowego ładowania „elektryków” i to nie tylko aut. Z myślą o klientach, którzy coraz częściej pytają o rowery czy hulajnogi elektryczne, instalacja hotelowa powinna być też gotowa na bezpieczne miejsca ładowania tych jednośladów.

4. Zgodność z prawem

Warto podkreślić, że od stycznia 2025 roku obowiązuje przepis nakładający obowiązek montażu stacji ładowania na parkingach wybranych budynków niemieszkalnych. Dotyczy to zwłaszcza nieruchomości posiadających ponad 20 miejsc postojowych, niebędących małymi lub średnimi przedsiębiorstwami. Niedopełnienie tego obowiązku może skutkować sankcjami prawnymi. Jak to mówią, jeśli nie marchewką, to kijem. I to właśnie ten kij, ale pasujący do pozostałych, milszych elementów układankami, czyli ogólnych zalet z posiadania w swoim hotelu specjalnych, wyznaczonych miejsc do ładowania pojazdów elektrycznych.

5. Unijne ograniczenia dotyczące aut spalinowych

Jak już pisaliśmy w kontekście przepisów unijnych, warto zauważyć, że Unia Europejska kieruje się ku zrównoważonemu transportowi. Wprowadzane są już ograniczenia dotyczące emisji CO2, a samochody spalinowe są stopniowo eliminowane na rzecz pojazdów elektrycznych. Inwestycja w infrastrukturę ładowania stawia hotel w zgodzie z kierunkiem, który przyjmują unijne regulacje, a te wkrótce będą brane pod uwagę przez klientów korporacyjnych, którzy chcąc spełnić firmowe wymogi dotyczące zrównoważonego rozwoju w doborze miejsca hotelowego, będą musiały kierować się wymogiem obecności w danym obiekcie stacji ładowania aut elektrycznych. Względem tym kierować się też będą goście indywidualni, którzy też coraz częściej chcą być „eko”.

Podsumowując, montaż stacji ładowania dla aut elektrycznych w hotelach to nie tylko zobowiązanie wobec środowiska, ale również inwestycja w bezpieczeństwo, prestiż i przyszłość obiektu, a zatem powoli już konieczność, jeśli nie chcemy wypaść z elektromobilnej mapy hoteli w Polsce. Hotelarze, którzy już zrozumieli te aspekty, będą gotowi sprostać oczekiwaniom klientów i wymaganiom prawnym, co przyczyni się do długotrwałego sukcesu w hotelowym biznesie.

W Action Business Center jesteśmy po to, by pomóc tym, którzy już są przekonani, by wdrożyć stacje ładowania do swojego hotelu, jak i pozostałym, którzy jeszcze potrzebują kolejnych faktów „za” stacjami ładowania. Mamy nadzieję, że dzięki ekspertom z Action Business Center, elektromobilność w hotelu stanie się łatwiejsza i prostsza. Zapraszamy: https://ev.action.pl/

Artykuł powstałe we współpracy z firmą Action

© BROG B2B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k.
Dalsze rozpowszechnianie powyższego materiału jest zabronione.

Autor: Horecanet
Opublikowano: 16.01.2024
Aktualizacja: 16.01.2024