Alex Kloszewski o sytuacji na rynku hotelowym

Udostępnij artykuł
[SPECJALNIE DLA NAS] – Na podstawie informa­cji, które nasz zespół otrzymuje od hotelarzy, możemy wnioskować, że wyniki hoteli w tegorocznym sezonie wakacyjnym w większości miejscowości kurortowych będą lepsze w porównaniu z 2018 r. Korzystna pogoda oraz rządowy program 500 plus mają pozytyw­ny wpływ na sezonowy ruch tury­styczny – tłumaczy w komentarzu dla naszej redakcji Świata Hoteli – Alex Kloszewski, partner zarządzający w Hotel Professionals i Hotel Professionals Management Group.

W pierwszym półroczu br. hotele w większości największych miast Polski wykazały wzrost głównych wskaźników efektywności wzglę­dem wyników zanotowanych w ana­logicznym okresie 2018 r.

Warszawa, Łódź, Poznań, Kra­ków, Katowice, Wrocław, Sopot, Gdańsk odnotowały wzrosty obło­żenia na średnim poziomie około 4,8 proc. przy wzroście wskaźnika ADR na praktycznie niezmiennym poziomie, co daje średni wzrost wskaźnika RevPAR na poziomie około 5,9 proc. względem I półro­cza 2018 r. Na podstawie informa­cji, które nasz zespół otrzymuje od hotelarzy, możemy wnioskować, że wyniki hoteli w tegorocznym sezonie wakacyjnym w większości miejscowości kurortowych będą lepsze w porównaniu z 2018 r. Korzystna pogoda oraz rządowy program 500 plus mają pozytyw­ny wpływ na sezonowy ruch tury­styczny.

Pozytywną obserwacją jest również fakt, że rynek dobrze wchłania nową podaż hoteli, w tym otwarte niedawno w Warszawie Moxy Warsaw Praga, Four Points by Sheraton, Vienna House Mo­kotów czy Hotel Warszawa. Hotel Professionals przewiduje, że ten trend będzie się utrzymywał do końca 2019 r.

Z ostrożnością natomiast na­leży podejść do prognoz na rok 2020, biorąc pod uwagę możliwe zmiany na arenie geopolitycznej, takie jak BREXIT, spowolnienie wzrostu wskaźnika PKB w Unii Europejskiej czy możliwe spowol­nienie globalnej gospodarki, które mogą mieć bezpośredni wpływ na rynek hotelowy w Polsce. Nie­mniej jednak, pomimo wielu nie­wiadomych nie spodziewamy się istotnego spowolnienia na rynku hotelowym w ciągu najbliższych 20 miesięcy.

Komentarz powstał specjalnie na potrzeby publikacji:
RYNEK HOTELARSKI W POLSCE – RAPORT 2019
>kliknij, aby się zapoznać się z pełnym wydaniem<

© BROG B2B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k.
Dalsze rozpowszechnianie powyższego materiału jest zabronione.

Opublikowano: 18.09.2019
Aktualizacja: 20.02.2022