Błędy w projektowaniu spa wg Tremend

Udostępnij artykuł

[SPECJALNIE DLA NAS] O tym jakie są najczęstsze błędy w projektowaniu SPA, które później utrudniają funkcjonowanie tej strefy i pracę personelu opowiada Magdalena Federowicz-Boule, architekt i prezes Tremend.

Magdalena Federowicz-Boule
Magdalena Federowicz-Boule

Wygospodarowana strefa SPA w hotelach niewątpliwie podnosi ich prestiż. Poszerza także wachlarz świadczonych usług, stając się swojego rodzaju wabikiem dla gości. Wybierając hotel kierujemy się tym, co nam może zaoferować dla urozmaicenia pobytu. Natomiast ekskluzywne SPA jest często celem samym w sobie.

Szczególnie podczas popularnych ostatnio damskich wyjazdów z koleżankami do SPA, czy romantycznych wypadów weekendowych we dwoje. By strefa SPA spełniała swoje zadanie, a także oczekiwania inwestorów, przewidujących dodatkowe wpływy dla obiektu, jak i gości poszukujących relaksu i odprężenia, musi być dokładnie przemyślana już na etapie projektowym. Niezbędna jest sprecyzowana wizja jaki charakter ma mieć przestrzeń. Jakie zabiegi będą w niej wykonywane i z jakim profilem gościa mamy do czynienia. Należy zastanowić się, czy inspirujemy się istniejącym już miejscem, czy tworzymy coś wyjątkowego i nietypowego.

Dużo zależy też od lokalizacji samego obiektu. Jeżeli wokół roztacza się piękny krajobraz gór, lub las, warto wykorzystać to, stosując chociażby duże przeszklenia. Poza tym łączące strefę wypoczynku po zabiegach z otoczeniem na zewnątrz. Strefa basenowa z jacuzzi, otwarta na otaczającą przyrodę, to w końcu jedno z wymarzonych miejsc do odpoczynku. Przemyślenie i analiza warunków jest więc podstawą. Ważne jest też odpowiednie zaprojektowanie funkcjonalne strefy wellness. Tak, by nie popełnić błędów działających na niekorzyść hotelu i tym samym SPA.

Wielkość pokoi i wyposażenie

Przede wszystkim już na etapie projektu warto zadbać o odpowiednią wielkość pokoi zabiegowych, tak by zmieściły się w nich łóżka do masażu, toaletka, szafki na kosmetyki, miejsce na urządzenia do zabiegów oraz prysznic i szatnia do swobodnego rozebrania się. Częstym błędem jest brak wystarczającej liczbę luster, a także suszarek. Poza ogólną przebieralnią dostępną dla gości, podczas procesu projektowego warto pamiętać o miejscu wydzielonym w gabinetach, gdzie bez skrępowania można zdjąć bieliznę.

Błędem w projektowaniu SPA jest także…Pełną treść artykułu publikujemy w aktualnym wydaniu ŚWIAT HOTELI – czasopismo hotelarzy. Prosimy kliknąć, aby się zapoznać.

© BROG B2B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k.
Dalsze rozpowszechnianie powyższego materiału jest zabronione.