Ceny w hotelach nadal na niskim poziomie

Udostępnij artykuł

Najdroższym miastem na świecie pod względem cen hoteli jest Nowy Jork – cena za pokój w kwietniu 2010 r. wynosiła 189,46 euro – wynika z barometru cen hoteli serwisu hotel.info.
– Ceny hoteli to dobry barometr koniunktury. Reagują one bardzo szybko na zmiany gospodarcze, zarówno pozytywne, jak i negatywne. Dlatego też nasza analiza cen hoteli to istotny wskaźnik aktualnej sytuacji gospodarczej. Główną kwestią aktualnego badania jest pytanie, czy ceny noclegów zbliżyły się do poziomu sprzed kryzysu – mówi Timo Vavrinec, rzecznik prasowy hotel.info.

Z analizy cen noclegów wypływają dwa wnioski: ceny noclegów leżą nadal poniżej poziomu sprzed kryzysu, w większości miast ceny hoteli wzrosły częściowo znacznie powyżej poziomu z porównywalnego miesiąca z ubiegłego roku. Tym samym utrzymuje się trend stabilizacji. Tendencja ta jest widoczna w przypadku dużych miast europejskich oraz światowych metropolii.

– Pomimo oznak ożywienia gospodarczego nadal trudno jest mówić o wyraźnym trendzie zwyżkowym cen. W analizie światowej ceny pokojów hotelowych w światowych metropoliach nadal leżą poniżej poziomu cenowego sprzed kryzysu finansowego i gospodarczego. Aktualne ceny hoteli w Dubaju leżą prawie 50 proc. poniżej poziomu sprzed kryzysu. Również właściciele hoteli z Moskwy oraz ich koledzy z Pekinu, Szanghaju, Meksyku i Bangkoku muszą w dalszym ciągu zadowolić się znacznie niższymi wpływami ze sprzedaży noclegów. Jednak w międzynarodowym porównaniu w większości badanych metropolii widać wyższy poziom cen w stosunku do cen z kwietnia 2009 r. W Oslo i Rio de Janeiro klienci hoteli musieli nawet głębiej sięgnąć do kieszeni, niż w obu ubiegłych latach. W Nowym Jorku ceny pokojów wyraźnie wzrosły przynajmniej w porównaniu z rokiem 2009, a wielu gości hotelowych uznaje je za najdroższe miasto na świecie. W Warszawie koszty noclegów wprawdzie wyraźnie wzrosły, lecz nie przekroczyły poprzeczki 100 euro za noc, co stało się w kwietniu 2008 r. Natomiast ceny hoteli w Budapeszcie pozostały na niemal tym samym poziomie, co przed kryzysem – czytamy w opracowaniu serwisu

Ogólnie można stwierdzić, że również na świecie widoczny jest trend stabilizacji cen. Średnie ceny pokoi hotelowych z marca 2010 r., leżące powyżej poziomu z kwietnia 2009 r., potwierdzają tę tendencję.

Ceny pokoi w kwietniu 2010 r. w niektórych miastach kształtowały się na następującym poziomie: Moskwa – ok. 157 euro, Tokio – ok. 136 euro, Londyn – ok. 131 euro, Paryż – ok. 116 euro, Wiedeń – ok. 94 euro.
 

 

Karolina Stępniak

Redaktor naczelna Świat Hoteli, redaktor Horecanet.pl, Sweets & Coffee, współorganizatorka Forum Rynku Hotelarskiego PROFIT HOTEL®, dyrektor wydawnicza, współwłaścicielka BROG B2B. Absolwentka wydziału dziennikarstwa Collegium Civitas w Warszawie. Doświadczenie zdobywała w takich pismach jak Gazeta Wyborcza i Życie Warszawy. Z firmą BROG Media (później BROG Marketing i BROG B2B) związana od grudnia 2010 roku. Początkowo jako dziennikarz w czasopismach Świat Hoteli i Nowości Gastronomiczne oraz portalu Horecanet.pl. Od lutego 2013 pełni funkcję redaktor naczelnej Świata Hoteli, a od stycznia 2018 roku dyrektor wydawniczej i współwłaścicielki wydawnictwa BROG B2B. Jest również współorganizatorką Forum Rynku Hotelarskiego Profit Hotel, a także odpowiedzialna za tworzenie portalu Horecanet.pl oraz współorganizację Forum Rynku Gastronomicznego Food Business Forum i Forum Rynku Kawiarni, Cukierni, Lodziarni, Piekarni Sweets & Coffee. Jest także wykładowczynią i członkinią Rady Biznesu Szkoły Głównej Turystyki i Hotelarstwa Vistula. Interesuje się polskim rynkiem hotelarskim i gastronomicznym. Prywatnie uwielbia sport, w szczególności bieganie, poza tym dobrą kuchnię i polskie kino. Szczęśliwa partnerka i mama Łucji.

Opublikowano: 28.05.2010
Aktualizacja: 28.05.2010