Gheorghe Marian Cristescu: Nasza wieloletnia strategia sprawdziła się w czasie kryzysu

Udostępnij artykuł
[SPECJALNIE DLA ŚWIATA HOTELI] W przypadku obecnego kryzysu potwierdziła się reguła, że to branża hotelarska, jako jedna z pierwszych gałęzi gospodarczych, odczuwa negatywne skutki zaistniałej sytuacji. Jedną z głównych przyczyn było zredukowanie przez korporacje, zarówno w skali globalnej, jak i lokalnej, delegacji, wyjazdów służbowych oraz organizacji kongresów czy konferencji. W związku z tym my również – podobnie jak wszyscy na rynku – odczuwaliśmy obniżenie wyników we wszystkich naszych hotelach – powiedział w komentarzu do Świata Hoteli Gheorghe Marian Cristescu, prezes zarządu Polskiego Holdingu Hotelowego.

Wiemy, że w ludzkiej naturze jest głęboko zakorzeniona potrzeba podróżowania, poznania nowych miejsc, zwłaszcza pod kątem turystycznym. I taki pozytywny obraz mieliśmy podczas ostatnich wakacji, gdzie nasze hotele wypoczynkowe osiągnęły bardzo dobre wyniki. Nasza wieloletnia strategia polegająca na poszerzeniu palety hoteli, również o wypoczynkowe, sprawdziła się w czasie kryzysu i przyniosła nam bardzo dobre efekty. Pomimo tych pozytywnych oznak podczas wakacji, kryzys niestety wrócił do nas z podwojoną siłą tej jesieni. Dzisiaj z perspektywy końca roku musimy walczyć o każdy pokój zgodnie z zasadami, które panują na rynku hotelowym.

Zapewne pozytywne jest to, że w tym trudnym czasie mogliśmy skorzystać z różnego rodzaju pomocy, która była przyznawana dla przedsiębiorców działających na rynku hotelarskim. Wzmocnienie naszej pozycji pozwoliło nam szybciej się przegrupować i podejmować działania, dzięki którym mogliśmy kontynuować działalność nawet w tak niespodziewanych i trudnych warunkach. Mieliśmy możliwość i wykorzystaliśmy szansę z tarczy antykryzysowej i finansowej PFR, dzięki czemu byliśmy w stanie wybronić miejsca pracy i działalność wszystkich naszych obiektów.

JUŻ WKRÓTCE
RYNEK DOSTAWCÓW HORECA W POLSCE – RAPORT 2021
>> prosimy kliknąć po szczegóły <<

Stabilna sytuacja finansowa naszej firmy wynika z długoletniej strategii, którą obraliśmy w czasie, kiedy zostałam prezesem PHH. Nasza firma rok do roku osiągała rekordowe wyniki, co pozwala nam powiedzieć, że byliśmy bardzo dobrze przygotowani nawet na takie niespodziewane trudności. Choć oczywiście teraz nasze wyniki, podobnie jak w całej branży turystycznej, są znacznie gorsze niż w latach poprzednich. Już w zeszłym roku, mówiąc tylko o wskaźniku obłożenia, dochodziliśmy do 80 proc. w skali całej firmy, a dziś niestety musimy wybronić 30 proc. Ta różnica pokazuje jaki ciężki rok my jako branża przechodzimy.

Przed nami rok 2021 i wielka nadzieja na to, że szczepienia antycovidowe będą dostępne dla społeczeństwa na całym świecie. Powinno to spowodować odblokowanie globalnych decyzji o podróżowaniu zarówno w formie biznesowej, jak i turystycznej. Uważam również, że okres wakacyjny będzie przynajmniej tak udany, jak tegoroczny, biorąc także pod uwagę funkcjonowanie bonu turystycznego, który będzie odgrywał ważną rolę w podejmowaniu decyzji polskich rodzin o wyjazdach wypoczynkowych. W związku z tym głęboko wierzę, że następny rok, pomimo świadomości trzeciej fali pandemii, powinien być zdecydowanie lepszy niż obecny. Prawdziwy krok do przodu odczujemy w 2022 roku, a szanse, że wrócimy do tych wyników, które osiągaliśmy w 2019 roku, będą możliwe dopiero w 2024 roku.

Nasza spółka powstała przy lotniskach i jeszcze pięć lat temu posiadaliśmy tylko cztery hotele przylotniskowe, a obecnie mamy już 28 obiektów. Dzięki dywersyfikacji naszego portfolio dzisiaj posiadamy również hotele w miejscowościach typowo wypoczynkowych nad morzem i w górach. Nasze plany to intensyfikacja i realizacja kolejnych etapów strategii rozwojowej grupy PHH. Chcemy rozpocząć prace remontowe w naszych flagowych hotelach jak Royal w Krakowie, hotel Katowice, Wieniawa we Wrocławiu czy Ikar w Poznaniu. Dążymy również do tego, aby przed kolejnym sezonem wakacyjnym, w przyszłym roku, dokończyć modernizację Cassubii i Juraty, jak również zrealizować ciekawy projekt remontu ośrodka Zagroń w Szczyrku. Planujemy również dalszą konsolidację spółek skarbu państwa, które posiadają hotele lub obiekty hotelowe w Polsce. Zgodnie z naszą polityką, będziemy chcieli nieustannie ulepszać i modernizować wszystkie nasze obiekty doprowadzając je do tego samego międzynarodowego poziomu, jaki reprezentujemy.

WYPOWIEDZI CZOŁOWYCH PRZEDSTAWICIELI BRANŻY DLA OSTATNIEGO W TYM ROKU WYDANIA
NASZEGO CZASOPISMA ŚWIAT HOTELI. ZAPRASZAMY DO LEKTURY JUŻ WKRÓTCE!

© BROG B2B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k.
Dalsze rozpowszechnianie powyższego materiału jest zabronione.

Opublikowano: 21.12.2020
Aktualizacja: 22.12.2020