Jakub Klimczak z STR o popycie, obłożeniu i cenach

Udostępnij artykuł

[SPECJALNIE DLA NAS] Tegoroczne lato było trzecim od początku pandemii COVID-19. Pandemia nadal trwa, COVID-19 zaraża, ale jego siła zmalała. Społeczeństwa zaszczepione przeciwko wirusowi, nie wymagają już ochrony. Koniec pierwszego kwartału przynosi zniesienie restrykcji, obowiązku kwarantanny, testowania, noszenia maseczek oraz prezentowania góry dokumentów przy wyjazdach zagranicznych. Od tego momentu upłynęło tylko kilka miesięcy, a wydaje się, jakby to były lata… – pisze Jakub Klimczak, Regional Manager – Central Europe STR w tekście przygotowanym na potrzeby publikacji Rynek Hotelarski w Polsce – RAPORT 2022.

Poziom obłożenia na świecie, w Europie i w Polsce zaczyna się odbudowywać. Po miesiącach ograniczeń i restrykcji nareszcie możemy podróżować normalnie, bez testów i maseczek. Średni poziom obłożenia w Europie pod koniec czerwca był o 17 proc. niższy niż w roku 2019 (wyk. 1).

Popyt

Tak jak w poprzednich dwóch latach popyt jest napędzany w pierwszej kolejności przez segment turystów indywidualnych. Najwyższy poziom obłożenia rejestrowany jest w weekendy, piątki i soboty. Obłożenie w środku tygodnia również się odbudowuje, ale poprawa osiąganych wyników jest wolniejsza (wyk. 2).

Goście

Segment gości indywidualnych już w kwietniu przekraczał poziom sprzed pandemii. Pod koniec czerwca popyt tego segmentu był o 15 proc. wyższy niż w roku 2019. Spragnieni „wyjścia z domu” zaczęliśmy wyjeżdżać, chodzić na koncerty, do teatru i do kina. Jest efekt stłumionego przez miesiące re- strykcji i niepewności popytu.

Dalszy wzrost obłożenia w hotelach nastąpi, w miarę jak odrodzi się rynek grup i konfe- rencji oraz gości biznesowych. Powrót tych segmentów wpłynie na wyższy poziomu obłożenia w dni robocze, głównie w ośrodkach miejskich (wyk. 3).

Obłożenie

W czerwcu 2022 najwyższy poziom obłożenia osiągnęły hotele w Warszawie. Średnie obłożenie wyniosło 83,8 proc. i było o 3 proc. wyższe od wyniku z czerwca 2019. Na większości pozostałych rynków obłożenie w czerwcu przekroczyło 70 proc., ale było niższe od rezultatów z roku 2019 (wyk. 4).

Wykres 5 najlepiej ilustruje zmiany w poziomie obłożenia, jakie nastąpiły pomiędzy latami 2020/2021 a rokiem bieżącym. Należy zaznaczyć, że prezentowany uśredniony wynik za pierwszą połowę roku obejmuje okres, kiedy ograniczenia miały jeszcze swoją ważność, a prawdziwa poprawa następowała od marca/kwietnia. Fala…Pełną treść wraz z wykresami publikujemy w Rynek Hotelarski w Polsce – RAPORT 2022Kliknij, aby dokończyć lekturę.

© BROG B2B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k.
Dalsze rozpowszechnianie powyższego materiału jest zabronione.

Opublikowano: 21.09.2022
Aktualizacja: 22.09.2022