Jakub Świątnicki, Accor: Chcemy budować długofalowe relacje

Udostępnij artykuł

[TYLKO U NAS] Patrząc do przodu na rozpoczęty niedawno rok, spodziewam się, że będzie on jeszcze większym wyzwaniem niż poprzedni – mówi Jakub Świątnicki, VP Procurement Northern Europe Accor.

Jakub Świątnicki, Accor

Myślę, że mało kto z nas, rozmawiając o tej porze rok temu, spodziewał się wybuchu wojny w Ukrainie. Skutki trudnej sytuacji na wschodzie są obecnie namacalne na całym świecie. Wojna w Ukrainie, bez wątpienia przyczyniła się do trudnej sytuacji ekonomicznej w Polsce, dokładając swoją „cegiełkę” do inflacji. Historycznie wysokie ceny energii oraz wciąż nierozwiązane problemy z zapewnieniem ciągłości dostaw w niektórych branżach powodują, że zaczynamy ten rok z poziomu większych komplikacji niż miało to miejsce w styczniu 2022. Mimo że presja kosztów jest ogromna, cieszy nas ożywienie po stronie inwestycji oraz powrót gości do hoteli, który w roku ubiegłym stał się faktem. Kluczem do sukcesu w tym roku wydaje się zapewnienie ciągłości dostaw oraz wyważenie podwyżek, z jednej strony pozwalających dostawcom na utrzymanie rentowności ich biznesu, z drugiej strony dających możliwość zaabsorbowania nowych cen przez hotele. To, co już możemy zaobserwować, to ograniczenie wydatków tam, gdzie jest to możliwe oraz wzrost znaczenia aspektów środowiskowych. Przy wysokich cenach inwestorzy zwracają uwagę na żywotność wybieranych rozwiązań. Ponadto, ekologia staje się ważnym elementem, o kluczowym znaczeniu przy podejmowaniu decyzji zakupowych.

Jakub Świątnicki o współpracy z dostawcami

Jak kształtuje się aktualna współpraca Accor z dostawcami dla branży HoReCa?

Dynamicznie. Z jednej strony wszyscy cieszymy się, widząc wzrost biznesu w porównaniu do lat ubiegłych, z drugiej strony wzrost kosztów i skala podwyżek powoduje, że negocjacje trwają dłużej niż często miało to miejsce w latach ubiegłych. Od lat wspominam o partnerstwie biznesowym jako fundamencie relacji z dostawcami. W tym roku, dla wielu kategorii zakupowych zapewnienie ciągłości dostaw produktów oraz zapewnienie świadczenia usług jest aspektem pierwszoplanowym, omawianym z dostawcami, zanim poruszymy równie ważne kwestie jak ceny i warunki dostaw. Baza dostawców, z którymi pracujemy, jest raczej stabilna, co przekłada się na obopólne zrozumienie dzisiejszej, niełatwej sytuacji. Niestety, zdarzają się jednak sytuacje, kiedy pomimo wieloletniej współpracy, pojedynczy dostawcy próbują wykorzystać sytuację, że mamy dzisiaj do czynienia z rynkiem dostawcy, co nie pozostaje bez naszej odpowiedzi.

Wybór dostawcy – co ważne?

Jakie czynniki obecnie najbardziej wpływają na decyzję o wyborze danego dostawcy?

Poza klasycznym aspektem kosztowym, ogromne znaczenie mają dla nas wszelkie kwestie związane z ładem środowiskowym, społecznym i korporacyjnym (ESG). Grupa Accor publikuje swoje zobligowania co do ograniczenia śladu węglowego, produktów plastikowych, obniżenia konsumpcji energii elektrycznej oraz wody. Jako dział zakupów mamy bezpośredni wpływ na te czynniki poprzez dobór…Cały tekst publikujemy w Rynek Dostawców HoReCa w Polsce – RAPORT 2023. Kliknij, aby zapoznać się z pełną treścią.

© BROG B2B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k.
Dalsze rozpowszechnianie powyższego materiału jest zabronione.

Opublikowano: 06.03.2023
Aktualizacja: 06.03.2023