Jarosław Gowin chwali współpracę z hotelarzami i „walczy o restauracje”

Udostępnij artykuł
W ścisłym reżimie sanitarnym, działają m.in. hotele, stoki narciarskie, kina i teatry. Jednak nadal wiele z sektorów pozostaje zamkniętych. Chociażby gastronomia. Podczas konferencji wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin zapowiedział „wkrótce będziemy odmrażać kolejne branże”.

W czasie spotkania z dziennikarzami podkreślił, że konsekwentnie w rozmowach z rządem rekomendował otwarcie hoteli. Pochwalił współpracę z przedstawicielami branży hotelarskiej.

– To przykład tego, co jest kluczowe, czyli roztropnego, poważnego i odpowiedzialnego odmrażania gospodarki – tłumaczył.

Gowin podziękował wszystkim reprezentantom branży za współdziałanie i zaufanie. Podkreślił jednak, że dalsze odmrażanie gospodarki zależy m.in. od samych hotelarzy.

Musimy pamiętać, że każde odmrożenie danego sektora w gospodarce jest wielkim testem. Jeżeli branża nie będzie działać zgodnie z protokołami sanitarnymi, czeka nas wzrost zachorowań. A to z gospodarczego punktu widzenia oznaczać może nie tylko konieczność ponownego zamknięcia branży, ale też zablokowanie możliwości odmrożenia kolejnych branż. Jeżeli jednak wszystko będzie szło zgodnie z planem – to wkrótce z rozwagą, krok po kroku odmrozimy kolejne branże – zapowiedział wicepremier.

Gowin powiedział, że jeżeli hotele nie staną na wysokości zadania, jeśli będą lekceważone obostrzenia sanitarne, to odsunie to w czasie otwarcie np. restauracji i kawiarni.

A o to teraz walczymy – wyjaśnił.

ŚWIAT HOTELI listopad-grudzień 2020
>> kliknij, aby się zapoz
nać się z pełną treścią publikacji <<

Podczas konferencji odniósł się także do pomocy finansowej. Zapewnił, że będzie nie tylko kontynuowana, ale w miarę możliwości poszerzana i wzmacniana.

>> ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW Z 11 LUTEGO 2021 <<
zmieniające rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii

Dowodem na prawdziwość moich słów są konkretne fakty z ostatnich dni i tygodni. Na mój wniosek rozszerzono Tarczę Branżową o sześć kodów PKD. Są to:  hotele i podobne obiekty; obiekty noclegowe turystyczne i miejsca krótkotrwałego zakwaterowania;  pola kempingowe i pola namiotowe; działalność agentów turystycznych; organizatorów turystyki; usługowa wspomagająca transport lotniczy – powiedział Jarosław Gowin. Jeżeli chodzi o Tarczę Branżową – dotychczasową pomoc sukcesywnie wydłużamy o następne miesiące. Rozporządzenie dotyczące grudnia i stycznia już weszło w życie. Pomoc będzie kontynuowana również za luty; pracujemy nad kolejnym rozporządzeniem. Instrumenty wsparcia w Tarczy branżowej 6.0  i jej rozszerzeniu skierowane są do 300 tysięcy przedsiębiorców zatrudniających ponad 1 mln pracowników. Łączna kwota wsparcia szacowana jest na ponad 13 mld – podkreślił.

Przypomnijmy, od dziś 12 lutego hotele będą dostępne dla wszystkich, przy zachowaniu reżimu sanitarnego. Obiekty mogą udostępnić 50 proc. pokoi, posiłki serwować tylko do pokoi, na życzenie gości. Restauracje hotelowe pozostają zamknięte. Branża gastronomiczna – tak jak do tej pory – może wydawać posiłki na wynos i w dowozie.

© BROG B2B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k.
Dalsze rozpowszechnianie powyższego materiału jest zabronione.

Karolina Stępniak

Redaktor naczelna Świat Hoteli, redaktor Horecanet.pl, Sweets & Coffee, współorganizatorka Forum Rynku Hotelarskiego PROFIT HOTEL®, dyrektor wydawnicza, współwłaścicielka BROG B2B. Absolwentka wydziału dziennikarstwa Collegium Civitas w Warszawie. Doświadczenie zdobywała w takich pismach jak Gazeta Wyborcza i Życie Warszawy. Z firmą BROG Media (później BROG Marketing i BROG B2B) związana od grudnia 2010 roku. Początkowo jako dziennikarz w czasopismach Świat Hoteli i Nowości Gastronomiczne oraz portalu Horecanet.pl. Od lutego 2013 pełni funkcję redaktor naczelnej Świata Hoteli, a od stycznia 2018 roku dyrektor wydawniczej i współwłaścicielki wydawnictwa BROG B2B. Jest również współorganizatorką Forum Rynku Hotelarskiego Profit Hotel, a także odpowiedzialna za tworzenie portalu Horecanet.pl oraz współorganizację Forum Rynku Gastronomicznego Food Business Forum i Forum Rynku Kawiarni, Cukierni, Lodziarni, Piekarni Sweets & Coffee. Jest także wykładowczynią i członkinią Rady Biznesu Szkoły Głównej Turystyki i Hotelarstwa Vistula. Interesuje się polskim rynkiem hotelarskim i gastronomicznym. Prywatnie uwielbia sport, w szczególności bieganie, poza tym dobrą kuchnię i polskie kino. Szczęśliwa partnerka i mama Łucji.

Opublikowano: 12.02.2021
Aktualizacja: 15.02.2021