Kołobrzescy hotelarze domagają się odgórnego nakazu zamknięcia hoteli

Udostępnij artykuł
Zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego (z dn. 13 marca), ograniczenia w działalności nałożone zostały na obiekty noclegowe turystyczne i miejsca krótkotrwałego zakwaterowania. Jak zaznaczają kołobrzescy hotelarze, nie dotyczy to hoteli, które wg ich opinii „stwarzają większe ryzyko przenoszenia wirusa niż w przypadku ww działalności, choćby ze względu na ich skalę, liczbę osób korzystających z nich w jednym czasie czy ich łączenia w pakiety”. W związku z tym do ministra Łukasza Szumowskiego został skierowany wniosek podpisany przez kilkanaście podmiotów.

Działając jako właściciele i operatorzy obiektów hotelowych zlokalizowanych na terenie Kołobrzegu i okolicznych miejscowości chcemy wyrazić swoje zdziwienie i zaniepokojenie faktem pominięcia w wydanym przez Pana „Rozporządzeniu z dnia 13 marca 2020r. w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczpospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego” ograniczenia możliwości prowadzenia działalności hotelarskiej (PKD 55.10). Rozporządzenie nie wprowadza takiego ograniczenia, pomimo iż ustanawia je np. w odniesieniu do prowadzenia działalności obiektów noclegowych turystycznych i miejsc krótkotrwałego zakwaterowania (PKD 55.20) oraz szeregu usług, które składają się także na zakres usług hotelowych, jak chociażby działalność polegająca na przygotowywaniu i podawaniu posiłków i napojów (PKD 56.10), działalność związana z prowadzeniem basenów i siłowni (93.11. Z)-w sytuacji gdy świadczone są one przez podmioty inne niż hotelarskie – piszą hotelarze.

Jak podkreślają, w związku z ryzykami spotykają się z częstą odmową wykonywania pracy przez pracowników, którzy obawiają się o własne zdrowie oraz gości, przy jednoczesnym braku podstaw formalnych do odmowy świadczenia usług, zwłaszcza co do umów zawartych przed wydaniem Rozporządzenia, a często nawet przed pojawieniem się zagrożeń wywołanych przez koronawirus.

W związku z powyższym zwracamy się o niezwłoczne uzupełnienie wykazu działalności, których prowadzenie ograniczone jest czasowo w oparciu o par. 5ust. 1 pkt 1) wydanego przez Pana rozporządzenia z dnia 13 marca 2020r. Zawiadamiamy także, iż niezależnie od podjętych przez Pana Ministra w reakcji na niniejsze pismo działań, działając w stanie wyższej konieczności, w trosce o zdrowie naszych Klientów oraz Pracowników zmuszeni jesteśmy z dniem 16 marca 2020r. rozpocząć proces wygaszania usług hotelarskich w prowadzonych przez nas obiektach hotelowych, co następuje częściowo w drodze ustaleń z naszymi Gośćmi a w innych wypadkach poprzez odmowę świadczenia oferowanych do tej pory usług. Będziemy bardzo wdzięczni za zajęcie przez Pana Ministra stanowiska w powyżej przedstawionej sprawie – kończą wniosek hotelarze.

RYNEK DOSTAWCÓW HORECA W POLSCE – RAPORT 2020
> kliknij, aby się zapoznać się z pełnym wydaniem <

© BROG B2B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k.
Dalsze rozpowszechnianie powyższego materiału jest zabronione.

Opublikowano: 19.03.2020
Aktualizacja: 19.03.2020