Królewska Papiernia – kolejna inwestycja Arche

Udostępnij artykuł
W ubiegłym roku Grupa Arche nabyła 56 hektarów gruntu wraz z zabudowaniami po Dawnej Fabryce Papieru w Konstancinie-Jeziornej. Transakcja opiewała na kwotę za 13 mln euro. Jak przyznał w rozmowie z naszą redakcją Władysław Grochowski, z uwagi na wielkość i charakter inwestycji, firma potrzebuję ok. dwóch lat na przygotowanie jej do realizacji. Projekt wstępnie nazwano Królewska Papiernia.
Królewska Papiernia
Królewska Papiernia

W ramach inwestycji Królewska Papiernia potrzebna jest przede wszystkim zmiana planu zagospodarowania przestrzennego. Ze względu na stan budynków, a także całą, dość obszerną infrastrukturę, którą chcemy stworzyć, jest to nasz najtrudniejszy i najbardziej kosztowny, jak dotychczas projekt – powiedział w rozmowie z nami Władysław Grochowski, prezes zarządu Arche.

Arche planuje remont zabytkowych budynków wchodzących w skład kompleksu, a także stworzenie hotelu, przestrzeni dla lokali usługowych np. gastronomicznych, biur oraz wybudowanie części mieszkalnej docelowo dla 10 tys. osób.

Będzie to przestrzeń wielu funkcji skierowana do mieszkańców Konstancina. Aktualnych i przyszłych. Chcemy, aby to miejsce wyróżniał przede wszystkim hotel, który połączmy z księgarnią, a także przestrzenią kulturalną – teatralną i kinową. Wracając do historii miejsca, w którym wytwarzano papier, zależy nam na tym, aby to miejsce związać z książką. Aby było to centrum książki w Polsce – mówi Piotr Grochowski, główny architekt Grupy Arche.

ŚWIAT HOTELI – LISTOPAD-GRUDZIEŃ 2021
>> kliknij, aby się zapoznać się z pełnym wydaniem <<

Historia

Dawna Fabryka Papieru zajmuje teren niemalże 60 h., a jej początki datowane są na II połowę XVIII wieku. Miejsce to znane jest również pod nazwą Warszawskiej Fabryki Papieru. Były czasy, gdy fabryka zatrudniała niemalże 2 tys. osób. W latach 90-tych w papierni zaczęła się prywatyzacja, czego zakład nie przetrwał. Ostatecznie zamknięto go w 2012 roku. Dewastowany przez lata, niszczony, zapomniany i niechciany, dzisiaj czeka na „drugie życie”.

Spotkanie z mieszkańcami

W sobotę, 4 grudnia br. na terenie starego magazynu odbyło się otwarte spotkanie Grupy Arche z mieszkańcami miasta. Nie zabrakło trudnych pytań i głosów niepokoju. Głównymi tematami, które zdominowały część pytań były kwestie rozbudowy wewnętrznej infrastruktury drogowej i budowy obwodnicy Konstancina-Jeziorny. Cześć mieszkańców dziękowała, za zainteresowanie tym terenem, za chęć inwestowania i przywrócenia go do świetności.

Projekt

Za projekt i przygotowanie nieruchomości pod kątem architektonicznym odpowiada Piotr Grochowski, główny architekt Grupy Arche oraz Marek Bulak, architekt Bulak Projekt. Pracownia współpracowała już z Grupą Arche przy wielu inwestycjach, m.in. Cukrownia Żnin czy Folwark Łóchów.

© BROG B2B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k.
Dalsze rozpowszechnianie powyższego materiału jest zabronione.

Opublikowano: 05.01.2022
Aktualizacja: 07.01.2022