Kupiec PHH: Od dostawców oczekujemy elastyczności

Udostępnij artykuł

[TYLKO U NAS – RAPORT 2023] Wybór odpowiedniego dostawcy zawsze wiąże się z analizą wielu kryteriów. Oferent musi przedstawić nie tylko najkorzystniejsze warunki cenowe na rynku czy dotychczasowe doświadczenie w realizacji usług, poświadczone referencjami, ale także inne, istotne, pozacenowe kryteria oceniane w analizowanej kategorii zakupowej – mówi w specjalnym komentarzu dla nas Malwina Bukalska, kierownik ds. zakupów Polski Holding Hotelowy.

Raport dostawców PHH

Współpraca z dostawcami

Jak kształtuje się aktualna współpraca Grupy PHH z dostawcami dla branży HoReCa? 

Pomimo że ostatnie lata były dość trudne dla branży HoReCa, ale też nietypowe, biorąc pod uwagę czynniki niezależne, które kształtowały sytuację biznesową, takie jak pandemia, wojna w Ukrainie czy dwucyfrowa inflacja, to 2022 rok był o wiele lepszy niż 2020 i 2021. Po okresie pandemii rynek cały czas dąży do normalnego, stabilnego funkcjonowania. Mimo wojny w Ukrainie i zmiany niektórych kierunków dostaw dostawcy starają się utrzymać obecnych, ale też pozyskać utraconych kontrahentów podczas pandemii. Nie jest to łatwe, szczególnie, gdy są zmuszeni niekiedy zmieniać cenniki, nawet co tydzień, w wyniku ciągłych wahań cen surowców, podwyżek cen paliw, niestabilnego rynku jeśli chodzi o logistykę zamówień. Taka niestabilna sytuacja powoduje ciągłe działania ze strony zarówno dostawców, jak i jednostek odpowiedzialnych za organizację współpracy oraz ustalanie warunków handlowych z firmami.

To wszystko wpływa na zmianę naszego podejścia do wyboru dostawców. Przede wszystkim wybieramy kilku dostawców, żeby mieć gwarancję bieżącej obsługi obiektów. Gwarancja cenowa w dłuższym okresie nie jest już głównym kryterium wyboru, gdyż mamy świadomość, że w praktyce może okazać się to niemożliwe do zrealizowania. Staramy się ciągle utrzymać siłę przetargową wśród dostawców i pracujemy nad wysoką wiarygodnością, uzyskując tym samym zaufanie biznesowe, co będzie miało wpływ na liczbę i jakość współpracujących z nami partnerów. 

Wybór dostawcy – co ważne?

Jakie czynniki obecnie najbardziej wpływają na decyzję o wyborze danego dostawcy? 

Wybór odpowiedniego dostawcy zawsze wiąże się z analizą wielu kryteriów. Oferent musi przedstawić nie tylko najkorzystniejsze warunki cenowe na rynku czy dotychczasowe doświadczenie w realizacji usług poświadczone referencjami, ale także inne, istotne, pozacenowe kryteria oceniane w analizowanej kategorii zakupowej. Oferty są zawsze weryfikowane i omawiane z dostawcami. Bardzo ważne jest obecnie uzyskanie jakichkolwiek ofert, wielu dostawców bowiem, widząc jak szybko zmienia się cena, nie przystępuje do złożenia oferty. 

Kupiec PHH o oczekiwaniach

Czego oczekuje Pani od dostawców w tym – niełatwym pod kątem wysokości kosztów – roku 2023? 

Od dostawców oczekujemy przede wszystkim elastyczności w podejściu do warunków cenowych, które producenci podnoszą w tym czasie bardzo często. Dostawcy otrzymują informację od producentów niemalże codziennie – tak naprawdę trudno jest teraz o stałość w jakimkolwiek segmencie rynku. Większość z tych…Cały tekst publikujemy w Rynek Dostawców HoReCa w Polsce – RAPORT 2023. Kliknij, aby zapoznać się z pełną treścią.

© BROG B2B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k.
Dalsze rozpowszechnianie powyższego materiału jest zabronione.

Opublikowano: 28.02.2023
Aktualizacja: 28.02.2023