Manpower: brakuje szefów kuchni i kucharzy

Udostępnij artykuł

W Polsce badanie Manpower zostało przeprowadzone po raz trzeci, wzięło w nim udział 750 firm i instytucji. Co drugi pracodawca w naszym kraju (51 proc.) deklaruje trudności w zatrudnianiu kandydatów o oczekiwanych kwalifikacjach – to lekki wzrost w porównaniu z wynikami z lat ubiegłych (48 proc. w 2009 r.; 49 proc. w 2008 r.).

Podobnie jak na świecie, w Polsce w ciągu trzech edycji badania najbardziej poszukiwanymi pracownikami są wykwalifikowani pracownicy fizyczni – m.in. elektrycy, cieśle, stolarze, murarze, hydraulicy czy spawacze. Wyniki badania wskazują również na duże trudności polskich pracodawców w znalezieniu menedżerów projektów, którzy w 2009 r. znaleźli się również na drugim miejscu wśród najtrudniejszych do obsadzenia stanowisk. Trzecie miejsce przypadło szefom kuchni i kucharzom, którzy od dwóch lat są na liście dziesięciu najbardziej poszukiwanych zawodów w Polsce. Szóste miejsce przypadło pracownikom hoteli i restauracji, dziesiąte – pracownikom recepcji.

W Europie, wśród 10 najtrudniejszych do obsadzenia zawodów, szefowie kuchni i kucharze znaleźli się na siódmym miejscu.

Manpower Polska Sp. z o.o. działa na polskim rynku od marca 2001 roku. Pod marką Manpower w Polsce funkcjonuje prawie 50 agencji. W chwili obecnej usługi Manpower w Polsce obejmują pracę tymczasową, rekrutację pracowników stałych, zatrudnienie zewnętrzne oraz doradztwo personalne. Z grupy Manpower w Polsce obecne są także Manpower Professional, Manpower Business Solutions, Right Management i Elan.